Sergej Lavrov odsúdil USA za to, že v Bezpečnostnej rade OSN zablokovali schválenie vyhlásenia odsudzujúceho štvrtkový atentát v Sýrii.
MOSKVA. Rusko a Čína sa zhodujú v názore, že jadrové skúšky Severnej Kórey by nemali poslúžiť ako zámienka na rozpútanie pretekov v zbrojení alebo pre zahraničnú vojenskú intervenciu voči KĽDR.
Uviedol to v piatok v Moskve ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po stretnutí so svojím čínskym rezortným partnerom Jang Ťie-čch'om.
Sme proti jadrovým skúškam, vyhlasujú obe krajiny
Podľa Lavrova je životne dôležité nezneužiť súčasnú situáciu na rozpútanie pretekov v zbrojení najmodernejšími zbraňami a na vojenskú intervenciu zvonku, ani na zmarenie šancí na obnovenie šesťstranných rokovaní o severokórejskom jadrovom programe.
Ministri oboch krajín v piatok počas rokovaní v Moskve odsúdili minulotýždňovú jadrovú skúšku KĽDR.
Zároveň však zdôraznili, že akékoľvek kroky voči Pchjongjangu musia byť odsúhlasené Organizáciou Spojených národov, kde majú Rusko i Čína ako stáli členovia Bezpečnostnej rady právo veta.
"Sme proti jadrovým skúškam v Severnej Kórei," vyhlásil Jang na spoločnej tlačovej konferencii s Lavrovom.
Dodal, že Bezpečnostná rada OSN by na nukleárne testy mala dať adekvátnu odpoveď, ale všetky kroky by mali smerovať k dosiahnutiu mieru na Kórejskom polostrove.
Lavrov obviňuje USA z dvojakých štandardov
Obaja ministri sa v piatok vyjadrili aj k najnovšiemu vývoju v Sýrii, keď Lavrov obvinil Spojené štáty z používania dvojakých štandardov a odsúdil Washington za to, že v Bezpečnostnej rade OSN zablokovali schválenie vyhlásenia odsudzujúceho štvrtkový atentát v Damasku.
V aute nastražená nálož tam vybuchla v husto obývanej štvrti na ceste v blízkosti ruského veľvyslanectva a sídla v Sýrii vládnucej strany Baas. O život prišlo 53 ľudí a ďalších najmenej 200 ich bolo zranených.
"Domnievame sa, že toto sú dvojaké štandardy a vnímame ich ako nebezpečnú tendenciu našich amerických kolegov smerujúcu k odchýleniu sa od základného princípu - bezpodmienečne odsúdiť akýkoľvek teroristický čin," uviedol Lavrov.
Dodal, že ide o princíp, ktorý zabezpečuje jednotu medzinárodného spoločenstva v boji proti terorizmu.
Rusko už využilo svoj štatút stáleho člena BR OSN a právo veta na ochranu režimu prezidenta Bašára Asada pri hlasovaní o troch rezolúciách, ktorých cieľom bolo vyvinúť naňho tlak, aby odstúpil, čo by mohlo viesť k ukončeniu takmer dva roky trvajúcej občianskej vojny.
Spojené štáty tlačia na Asadov odchod z funkcie, ale Moskva tvrdí, že jeho odstúpenie nemôže byť podmienkou pre začatie rokovaní o urovnaní konfliktu.