Bulharský pravicový premiér Bojko Borisov odstúpil po protestoch proti vysokým účtom a chudobe. Demonštranti, ktorí sa zvolávajú cez Facebook, chcú v protestoch pokračovať.
SOFIA, BRATISLAVA. Dlho bol jedným z najpopulárnejších politikov v Európe. Ešte v decembri sa odhadovalo, že ako vôbec prvý premiér v novodobých dejinách Bulharska vo voľbách obháji post.
Bojko Borisov v stredu päť mesiacov pred voľbami šokujúco vyhlásil, že odchádza z postu premiéra. Donútili ho k tomu protesty po celej krajine, ktoré sa začali vysokými účtami za elektrinu, aby prerástli do nepokojov nielen proti vláde, ale proti všetkým politikom v krajine.
Vizitka
Bojko Borisov
- Požiarnik a karatista bol bodygardom komunistického lídra Todora Živkova aj bývalého Kráľa Simeona II.
- V roku 2009 jeho strana GERB vyhrala voľby a stal sa premiérom.
- Od roku 2005 bol starostom Sofie.
Boris Bojkov v parlamente.
Foto: SITA/AP
Premiér sa snažil ukončiť médiami nazvaný Energogedon začiatkom týždňa sľubom, že ceny elektriny klesnú o osem percent. Vzápätí, nečakane odvolal ministra financií Simeona Djankova.
Ani to mu nepomohlo. Odstúpiť sa rozhodol po utorkových protestoch, pri ktorých sa zranilo najmenej 25 ľudí. „Každá kvapka krvi je našou hanbou,“ povedal Borisov.
Karatista
Bojko Borisov, držiteľ čierneho pásu v karate, bývalý požiarnik a bodygard, sa dostal k moci po voľbách v roku 2009 s imidžom záchrancu krajiny.
Po vláde socialistov sľuboval boj proti korupcii, zničenie mafie a ukončenie spojenia oligarchov s politikou. Jeho imidž tvrdého muža, no zároveň politika, ktorý vie hovoriť s ľuďmi ako jeden z nich, hneď katapultoval jeho popularitu.
Po štyroch rokoch však vnímanie korupcie v krajine zostáva po Grécku druhé najvyššie v Európe. A za vlády premiéra, ktorý zo začiatku s novinármi žartoval a volal ich krstnými menami, spadlo Bulharsko medzi najhoršie krajiny v slobode slova v Únii.
Navyše začiatkom februára zverejnený dokument poodhalil jeho tajomnú minulosť, ktorá ukazuje, že mal blízko k organizovanému zločinu.
Facebooková revolta
Vytriezvenie z Borisova priniesli aj nutné úsporné opatrenia (vláda musela zmraziť rast platov a dôchodkov). No osudným sa mu stali súčasné demonštrácie, ktoré sa dajú porovnať vlaňajšími s protestmi proti Gorile na Slovensku. Neorganizujú ich odbory ani opozícia, šíria sa cez Facebook.
Začalo sa to vysokými cenami elektriny. V dôsledku letného zvýšenia o štrnásť percent, dlhšiemu fakturačnému obdobiu aj tvrdej zime dostali ľudia aj dvojnásobné účty. „Čo sa deje? Vrátil som sa do Bulharska a uvidel som neuveriteľné účty za elektrinu mojej matky.
Na protesty môže doplatiť aj česká ČEZ. Ich vyhodením z krajiny však riskujú viac Bulhari ako Česi.
Preto protestujem,“ povedal podľa portálu Balkaninsight flautista Christian Koev.
„Účty za elektrinu boli iba rozbuškou. Hlavným dôvodom je chudoba. Premiérova strana zaistila fiškálnu stabilitu, ale príjmy stagnujú. Hnev narástol, pretože vládu vidia prepojenú na oligarchov,“ povedal pre Financial Times Dimitar Bečev zo sofijskej kancelárie Európskej rady pre zahraničné vzťahy.
Protesty sa neskončia
Aj preto podľa jedného miestneho sociológa Borisov odstúpil, aby v politike prežil. Premiér odmieta účasť strany v prechodnej vláde, hovorí sa o predčasných voľbách.
Pre demonštrantov v Sofii aj ďalších mestách však ani pád vlády nestačil. Odmietajú aj ostatných politikov. Protesty sa konali aj v stredu.
„Aby sme Bulharsko dali ľuďom a zastavili drancovanie našej krajiny,“ povedala jedna z organizátorov podľa novín Standart.