Gréci protestujú proti úsporným opatreniam. Vláda sa snaží ukázať, že reformy sľúbila Únii, ktorá krajine poskytla dvestomiliardovú pôžičku.
ATÉNY. Desaťtisíce Grékov sa v stredu zúčastňujú na generálnom štrajku a protestoch proti úsporným opatreniam vlády v celej krajine.
Dvadsaťštyrihodinový štrajk zvolali dva najväčšie grécke odborové zväzy a život v krajine sa zastavil.
Zamestnanci protestujú proti znižovaniu miezd, ale aj celkovej úspornej politike vlády, ktorá len prehlbuje kritickú situáciu ľudí. Tí zo všetkých síl zápasia, aby zvládli najhorší hospodársky pokles v mierových časoch Grécka.
Protesty viedli k vážnemu narušeniu všetkej dopravy ako aj lekárskych služieb. Letiská museli zrušiť desiatky letov, nemocnice pracujú v pohotovostnom režime, lode a trajekty zostali v prístavoch. Štrajkujú aj učitelia a štátni úradníci.
Demonštrantov odháňajú slzotvorným plynom
Asi 60 000 ľudí demonštruje v Aténach, ďalších vyše 20 000 pochoduje ulicami Solúnu.
Proti protestujúcim v hlavnom meste použila poriadková polícia slzotvorný plyn.
Demonštranti žiadajú odstúpenie vlády konzervatívneho premiéra Antónisa Samarása, ktorá prísnymi škrtmi plní podmienky veriteľov krajiny.
Tento rok musí napríklad prepustiť až 25 000 zamestnancov štátnej správy, čo sa stretlo s veľkým odporom verejnosti.
"Sme na kolenách. Krajina je zničená, mladí ľudia sú zničení. Som nahnevaný aj na Európanov a našich politikov. Všetci by mali ísť do väzenia," vyhlásil štrajkujúci 56-ročný štátny úradník.
Únia a MMF rozhodujú o ďalšej pôžičke
Generálny štrajk zvolala Všeobecná konfederácia gréckych pracovníkov (GSEE) pokrývajúca súkromný sektor a Konfederácia zväzov verejných zamestnancov (ADEDY).
"Štrajk je našou odpoveďou na politiku slepej uličky, ktorá vysáva život z našich pracujúcich, zo schudobnenej spoločnosti a recesiou i krízou zničenej ekonomiky," uviedol odborový zväz súkromného sektora GSEE.
Protest predchádza auditu, ktorý koncom februára prídu vykonať zástupcovia poskytovateľov medzinárodnej finančnej pomoci z Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.
Tí rozhodnú o poskytnutí ďalšej pôžičky vo výške 2,8 miliardy eur. Odborári požadujú od vlády uzavretie nových dohôd o kolektívnom vyjednávaní, prijatie účinných krokov proti nezamestnanosti ako aj stiahnutie "nedemokratických" opatrení voči zamestnancom a ich združeniam.