Prípad Američania ešte nevyšetrili, Rusi žiadajú zatknúť americkú matku a zakázať adopcie všetkým cudzincom.
MOSKVA, PRAHA. Trojročný Maxim Kuzmin, ktorého americkí rodičia premenovali na Maxa Shatto, zomrel 21. januára 2013.
Polícia štátu Texas, kde rodina žila, odvtedy prípad vyšetruje. Zo zlého zaobchádzania podozrieva jeho adoptívnu matku Lauru, zatiaľ ju nezatkla.
Ruská strana má v prípade jasno. Matku označila za vrahyňu a americké rodiny za úplne nevhodné pre ruské siroty.
Vráťte Kirilla
Fakty
Adopcie ruských detí
- ročne si Američania adoptovali asi tisíc ruských detí, 40 až 50 z nich boli invalidi,
- v Spojených štátoch zabili adoptívni rodičia za 17 rokov 19 detí,
- v roku 2009 bolo v Rusku za týranie a smrť adoptovaných detí odsúdených 24 ľudí.
Smrť ruského chlapca, ktorú teraz zverejnili, vyvolala v Rusku novú vlnu antiamerikanizmu.
Ruská prokuratúra požaduje okamžité zatknutie Laury Shatto, gubernátor Pskovskej oblasti, kde je detský domov, v ktorom Max do októbra minulého roku žil, ihneď zakázal akékoľvek adopcie cudzincami.
Poslanci Štátnej dumy otvorili včerajšie zasadanie minútou ticha a prikázali ministerstvu zahraničia okamžite s Američanmi vyjednávať návrat mladšieho brata mŕtveho Maxa, Kirilla, ktorého tiež adoptovala rodina Shatto.
Matka síce bola od dieťaťa izolovaná, môže ho však vídať. Moskva tvrdí, že je v nebezpečenstve.
Predsedníčka výboru pre rodinu, ženy a deti Jelena Mizulinová dokonca vystúpila s požiadavkou vrátiť všetky Američanmi adoptované deti do ich pôvodnej vlasti.
„Tie deti sú naši občania... máme právo požadovať od USA zodpovednosť za osudy týchto detí i ich návrat do Ruska,“ vyhlásila.
Putin zákaz podpísal
Rovnakého názoru je i ruský prezident Vladimir Putin, ktorý koncom minulého roku presadil úplný zákaz adopcií Američanmi. Odporcovia Kremľa tvrdia, že sa Putin ani tak neobáva o osudy detí, ako chce potrestať Američanov za tzv.
Magnitského zoznam ľudí zodpovedných za smrť ruského právnika Sergeja Magnitského, čo teraz nemôžu do Spojených štátov cestovať a ich účty v amerických bankách sú zablokované.
Prípad Maxima Kuzmina ruská strana prezentuje ako dôkaz obecne zlého zaobchádzania s ruskými deťmi, ktorého sa dopúšťajú americkí adoptívni rodičia.
Považuje za dokázané, že ťažké vnútorné zranenia i mnohé podliatiny chlapcovi spôsobila Laura Shatto, ktorá ho navyše pred tým upokojovala liekmi určenými výhradne dospelým. Americká polícia to nekomentuje, prípad vyšetruje.
Ruská televízia o prípade zavraždeného dieťaťa podrobne informuje, ale neuverejňuje štatistiky, ktoré hovoria v prospech Američanov. Vražda ruských detí je tak v Amerike niečo celkom bežné.
Lenže zatiaľ čo v roku 2009 bolo v Rusku súdených 24 ľudí za ťažké ublíženie na tele či vraždu zverenej siroty, v Spojených štátoch zabili za posledných 17 rokov adoptívni rodičia 19 detí. Pritom ročne si Američania priviezli z Ruska vyše 1000 detí.
Američania vyzývajú na zdržanlivosť
Americká vláda vyzvala na zdržanlivosť vo vyjadreniach.Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Victoria Nulandová označila úmrtie Maxa Shattoa za "strašnú tragédiu". Podľa nej je však predčasné vyvodzovať akékoľvek závery až do ukončenia vyšetrovania prípadu príslušným úradom šerifa v Texase.
"Z Moskvy zazneli veľmi silné tvrdenia. My budeme čakať, pokiaľ neskončí vyšetrovanie," vyhlásila v utorok Nulandová, ktorú dnes citovala agentúra RIA Novosti.
TASR
Autor: Agentúra Epicentrum