Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME.
BERLÍN, BRATISLAVA. Elisabeth (53) a Cornelia (58) spolu žijú 20 rokov, osem rokov v registrovanom partnerstve.
Od roku 2004 vychovávajú lesbičky spolu dieťa. Tanju, ktorá sa narodila v Bulharsku. Ako štvorročnú si ju adoptovala Cornelia. Dnes 13-ročná Tanja má dve mamy, ale len jednu oficiálne.
Takých ako ona je v Nemecku veľmi málo. Z 2200 detí, ktoré žijú v registrovaných partnerstvách sú len dve percentá detí adoptované, ostatné sú biologické deti jedného z partnerov.
Nemci zmenia zákony
Lekárka Elisabeth (53) si partnerkino dieťa adoptovať nemôže, lebo je lesbička. O dieťa tak bojuje deväť rokov na súdoch. V utorok uspela.
Nemecký ústavný súd to označil za protiústavné a rozhodol, že homosexuál, ktorý žije v registrovanom partnerstve, si môže adoptovať nevlastné dieťa, ktoré si predtým osvojil jeho partner.
Do 30. júna 2014 majú nemeckí politici prijať zákony v tomto znení. Odborníci hovoria o dôležitom kroku pre adopcie detí homosexuálnymi pármi.
Mala Tanja s tým problém nemala. Adoptovali ju, keď mala štyri roky a v škôlke hovorila, že má dve mamy. „Ja mám dvoch otcov a dve mamy,“ hovoril jej podľa denníka Die Tageszeitung jej kamarát zo škôlky, ktorého rodičia sa rozviedli. „Deti poznajú toľko modelov rodiny a vedia sa s nimi vyrovnať oveľa lepšie než dospelí,“ hovorí Tanjina mama Cornelia.
Súdy tomu roky odmietali porozumieť. „Dieťa má vyrastať v životaschopnej rodine, v ktorej má sociálny vzor v mužskej a ženskej osobe,“ konštatoval v roku 2009 súd v meste Hamm. Nepriamo sa o páre vyjadril aj pápež Benedikt XVI., keď v jednej zo svojich omší hovoril o „útoku na pravú tvár rodiny, zloženej z otca, mamy a dieťaťa“.
Cornelia sa nevzdala. A obrátila sa na Ústavný súd. Ten jej dal v utorok za pravdu. Podľa názoru ústavných sudcov zákaz znevýhodňoval deti v homosexuálnych partnerstvách. Pre dieťa nie je podľa súdu „žiadny rozdiel, či sú rodičia rovnakého, alebo rozdielneho pohlavia, ak rodičovi leží na srdci blaho dieťaťa“.
Experti hovoria, že to pomôže deťom v prípade, že by sa pár rozviedol alebo jeden z rodičov zomrel. Pre zástupcov gejov a lesbičiek je to dôležitý krok k tomu, aby si homosexuálne páry v budúcnosti mohli adoptovať spolu deti.
V rovnaký deň ich práva posilnil aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý označil za diskriminačné, že si rakúska lesbička nemohla adoptovať biologického syna svojej partnerky, s ktorou žije v registrovanom partnerstve.
Agentúry to podporujú
Proti homosexuálnym rodičom neprotestujú ani zástupcovia agentúr na adopciu. Podľa nich sú dokonca prípady, keď môže byť homosexuálny pár pre dieťa lepší ako klasická rodina.
„Pre deti, ktorých sexuálne zneužívali muži alebo ich bili, môžu byť ženy ako rodičia výhodou,“ hovorí pre Die Tageszeitung Rodika Quilitz z berlínskej agentúry pre adopcie.
Kritici hovoria, že to deťom škodí, pretože ich okolie často berie, že sú homosexuáli ako ich rodičia. Eliabeth, Cornelie a ich dcéra Tanja si to nemyslia.