Keď ho prvýkrát zvolili, nasledovali krvavé protesty. Tentoraz proti Seržovi Sargsianovi nešiel žiadny silný opozičný líder. Podľa nich to nemalo cenu.
JEREVAN, PRAHA. Arméni si v prezidentských voľbách zvolili súčasného prezidenta Seržiho Sarkisiana. Získal 58,64 percenta hlasov.
Osem mužov vrátane bývalého ministra vnútra, politológa a špecialistu na staré eposy sa v Arménsku uchádzalo o prezidentské kreslo.
I keď o víťazovi pochyboval málokto, samotný priebeh volebnej kampane bol dramatický – sprevádzali ju hladovky a dokonca atentát, našťastie nevydarený.
Voľby poznačila nedostatočná súťaž, uviedli dnes pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Nič sa nezmení
Fakty
Arménsko
V trojmiliónovej krajine 30 percent ľudí žije v chudobe. Priemerný plat je 300 dolárov.
Favoritom volieb je súčasná hlava štátu Serž Sarkisian. Prieskumy mu dávali vyše 60 percent.
Po jeho zvolení v roku 2008 nasledovali protesty, pri ktorých zomrelo desať ľudí.
Krajina vedie s Azerbajdžanom spor o Náhorný Karabach.
Doterajšia a zrejme i budúca hlava štátu Serža Sarkisian mal najlepšiu pozíciu hlavne preto, že tí, ktorí by mu mohli byť reálnymi súpermi, z predvolebného boja odstúpili.
Keby sa najmladší z kandidátov, podnikateľ a výborný ekonóm Andrias Gukasian, nerozhodol držať protestnú hladovku a keby na Pajurju Ajrikiana 31. januára nezaútočil atentátnik a nezranil ho do ramena, o prezidentských voľbách v Arménsku by sa vo svete nepísalo vôbec.
Experti už dlho nazývali voľby „technickými“. Napriek tomu sú dôležité pre celý zakaukazský región – víťazstvo Sarkisiana bude potvrdením účelového spojenectva Jerevanu a Moskvy, ktoré je pre Rusov jedinou šancou udržať v oblasti svoju armádu.
Arménsko je poslednou zakaukazskou republikou, ktorá Rusku pre vlastnú bezpečnosť dovolila ponechať si vojenské základne.
Sarkisian okrem toho zabezpečí aj status quo v otázke Náhorného Karabachu, ktorý je dôvodom ťahajúceho sa vojnového sporu so susedným Azerbajdžanom.
Kontroluje ho Jerevan, ale čaká, až ho oficiálne ako nezávislý štát uzná niekto iný. Zo všetkých kandidátov to Sarkisian riešil ako jediný.
Inak sa programy podobali – riešili obrovskú emigráciu, tieňovú ekonomiku a korupciu.
Voľby bez protestov
Deň volieb bol o poznanie pokojnejší.
Pretože hlavné politické strany do volieb nikoho neposlali, lebo údajne nepokladajú voľby za čestné a spravodlivé, Sarkisian mohol byť pokojný.
Síce už pred piatimi rokmi vyvolalo jeho víťazstvo v prezidentskom boji búrlivé protesty v uliciach, teraz sa však zdalo, že Arméni si na ne zvykli.
A keď opozícia hlásila porušenie „kultúry hlasovania“, Ústredná volebná komisia Arménska väčšinu sťažností odmietla ako neopodstatnené. Krviprelievanie to zrejme tentoraz nevyvolá.
Garantom stability v tejto krajine je v neposlednom rade Moskva, ktorá akékoľvek politické zmeny v Arménsku nielen sleduje, ale v prípade nutnosti je schopná ich viac či menej nenápadne korigovať.
Autor: agentúra Epicentrum