Nový šef Vecí verejných vymenil boj proti korupcii za boj za lacné potraviny. Chce poškodiť miliardára Babiša.
PRAHA, BRATISLAVA. Vít Bárta sa stal cez víkend predsedom Vecí verejných.
Dlhoročný neoficiálny šéf strany je tak oficiálne jej lídrom a hneď ukázal, koho berie ako svoju politickú konkurenciu.
Strana, ktorá v roku 2010 získala takmer 11 percent a dostala sa do vlády, lebo chcela bojovať proti korupcii a politickým dinosaurom, ako opozičná strana korupciu odsunula a útočiť bude na politického nováčika – podnikateľa a miliardára slovenského pôvodu Andreja Babiša a jeho hnutie ANO 2011.
Korupciu v programe strieda boj za lacnejšie potraviny.
Zlodej Babiš
Vizitka
Babiš a jeho impérium
Rodený Slovák Babiš je najvplyvnejším a najbohatším podnikateľom v Česku.
Jeho Agrofert je jednotkou na českom poľnohospodárskom a potravinárskom trhu, dvojkou chemického priemyslu.
Združuje 230 firiem, zamestnáva 28-tisíc zamestnancov.
Vlani mal rekordné tržby 182 miliárd českých korún.
„Vlastní 35 až 40 percent trhu v oblasti mlynov a pekární a je jednoznačne zodpovedný za to, že aj keď za posledné dva roky zdraželi ceny pšenice o necelých 20 percent, tak rožky, chlieb, žemle sú drahšie o 50 až 60 percent. Chceme, aby sa zrušili zákony chrániace zlodeja Babiša,“ povedal Bárta v televízii Prima.
Babiš mu zo zahraničia podľa serveru Tyden.cz odkázal, že potrebuje psychiatrické vyšetrenie, lebo ceny potravín určujú reťazce.
„Máme piate najlacnejšie potraviny v Európe,“ dodal Babiš, ktorý lobuje za českých výrobcov potravín.
Tí sa sťažujú na tlak reťazcov a na zvyšovanie sadzieb DPH na potraviny, ktoré dnes patria medzi najvyššie v Európe.
Klaus sa zastal Babiša
Babiša sa zastal aj Bártov spojenec, prezident Václav Klaus.
„To mi pripomína súdruha Husáka. Myšlienka, že by si politická strana mala dávať za úlohu ovplyvňovať ceny niečoho, čo sa tvorí na svetovom trhu – vtipné, nerozumiem tomu,“ povedal Klaus podľa českých médií.
Podľa politológov je boj za lacné potraviny útokom Bártu na konkurenčné hnutie ANO 2011.
„Bárta sa snaží vrátiť Veci verejné na relevantnú pozíciu a Babišova strana je konkurentom v boji o hlasy nespokojných voličov. Babiš má teraz podobnú výhodu, akú mali Veci verejné pred voľbami 2010, teda imidž nového subjektu, ktorý chce zmeniť korupčné politické prostredie,“ povedal SME politológ Miroslav Mareš.
Politológovia dávali Babišovi na začiatku slušnú šancu.
Brali ho ako úspešného a nezávislého podnikateľa, ktorý cez Agrofert Holding združuje 230 firiem v chemickom, potravinárskom a poľnohospodárskom sektore a podľa časopisu Forbes patrí do prvej stovky najbohatších ľudí sveta. A Babišovi sa v biznise darí.
Minulý rok mal Agrofert Holding rekordné tržby 182 miliárd českých korún.
V politike sa mu nedarí
V politike sa však Babišovo hnutie, ktoré vzniklo na jeseň 2011 ako iniciatíva kritizujúca korupciu a pomery v Česku, nechytilo.
V minuloročných senátnych voľbách neuspel ani jeden z jeho siedmich kandidátov, teraz sa hnutie pripravuje na budúcoročné parlamentné voľby.
Zatiaľ sa mu nedarí nájsť osobnosti. Ekonóm Jan Švejnar odmietol, informácie o spolupráci poprel v pondelok aj expremiér a neúspešný prezidentský kandidát Jan Fischer.
„Pre Babiša je dôležité získať do svojej strany osobnosti. Potreboval by viac lídrov a známych tvárí, pretože veľkopodnikatelia sú všeobecne u mnohých protestných voličov neobľúbení,“ hovorí politológ Mareš.
Viac ako Bártov boj o lacné potraviny bude Babišovi a jeho hnutiu škodiť skúsenosť českých voličov s Vecami verejnými.
Nová strana spôsobila za dva roky v kabinete Petra Nečasa niekoľko vládnych kríz, jej dvaja predstavitelia sa dostali pred súd za korupciu, finančné prepojenia strany previazanej na bezpečnostnú agentúru ABL sú stále nejasné.
„Veci verejné všeobecne poškodili šance malých strán. Voliči už budú opatrní,“ hovorí politológ Jiří Pehe pre tyden.cz.