Za uplynulých päť rokov uznalo Kosovo 92 krajín vrátane všetkých štátov regiónu okrem Bosny a Hercegoviny.
BELEHRAD. Kosovoskoalbánska vláda v Prištine jednostranne vyhlásila nezávislosť od Srbska pred piatimi rokmi - 17. februára 2008.
Oslavy okrúhleho výročia tohto aktu sa začali už v sobotu Albánci kládli vence k pamätníkom bojovníkov, kým kosovskí Srbi si bohoslužbami pripomínali svoje obete, informovali srbské médiá.
O zmierenie sa snaží Brusel
Hneď deň po vyhlásení nezávislosti uznalo Kosovo osem krajín sveta. Prvý bol Afganistan, nasledovali Spojené štáty, Francúzsko, Albánsko, Turecko, Veľká Británia, Austrália a Senegal.
Za uplynulých päť rokov uznalo Kosovo 92 krajín vrátane všetkých štátov regiónu okrem Bosny a Hercegoviny, ako aj 22 krajín EÚ.
Po slávnostnom vyhlásení nezávislosti na pôde kosovského parlamentu v Prištine vypukli medzi kosovskými Srbmi protesty, na ktorých sa zúčastnili desaťtisíce ľudí.
V júni 2008 dostalo Kosovo aj svoju hymnu a do platnosti vstúpila nová kosovská ústava.
Medzinárodný súdny dvor v Haagu 22. júla 2010 vyhlásil, že jednostrannou deklaráciou nezávislosti Kosova nebolo porušené medzinárodné právo, rezolúcia OSN o Kosove číslo 1244 ani medzinárodný právny poriadok v Kosove. Rozhodnutie MSD nebolo právne záväzné.
V marci 2011 sa v Bruseli začali rokovania medzi Belehradom a Prištinou. Sprostredkovateľom v týchto rokovaniach, ktoré trvajú doteraz, je Európska únia.
Napätie na severe Kosova vzrastá
Kosovskí Srbi si v sobotu pripomínali iné výročie 12 rokov od teroristického útoku na srbský autobus, ktorý si vyžiadal 12 obetí a 43 zranených. Za tento zločin doposiaľ nikoho nezatkli ani neodsúdili, píšu belehradské Vesti.
Na severe Kosova žije približne 50.000 Srbov, ktorí neuznávajú hranice Kosova so Srbskom a odmietajú sa podriadiť inštitúciám Prištiny.
Napätie na severe Kosova v uplynulých mesiacoch vzrástlo. Výbuchy v severnej, srbskej časti etnicky rozdeleného mesta Kosovská Mitrovica sú takmer na dennom poriadku; nedávno pri jednom z nich utrpeli zranenia aj dve maloleté deti.
Lídri EÚ minulý rok udelili Srbsku štatút kandidátskej krajiny, avšak otvorenie prístupových rokovaní podmienili nadviazaním funkčných vzťahov s Kosovom, aj za situácie, keď vláda v Belehrade neuzná jeho nezávislosť.
Za členstvo Srbska v EÚ bolo podľa prieskumov v decembri 2002 až 72 percent oslovených Srbov, na konci roka 2011 ešte 51, v júli minulého roka 49 percent a v decembri 2012 už iba 41 percent respondentov.