SARAJEVO. Ústavný súd Bosny dnes prijal žiadosť, aby rozhodol šesťmesačný mocenský spor v autonómnej moslimsko-chorvátskej Federácii Bosny a Hercegoviny po tom, ako bosnianskomoslimskí poslanci zablokovali návrh na odvolanie ich ministrov z vlády.
Spor paralyzuje vládu federácie, do ktorej patrí ešte Republika srbská, a je charakteristický pre nepraktický systém vlády v balkánskej krajine, ktorý vyplynul z mierových dohôd na konci vojny z rokov 1992-95, napísala agentúra Reuters.
Poslanci z najväčšej, bosnianskomoslimskej Strany demokratickej akcie (SDA) zablokovali hlasovanie o vyjadrení dôvery vláde odvolávajúc sa na "životne dôležitý národný záujem". Tento mechanizmus bol navrhnutý, aby chránil významné práva jednotlivých etník krajiny. O návrhu, ktorý predtým podporili obe komory parlamentu, kým jeho schválenie zablokovala SDA, musí teraz rozhodnúť ústavný súd federácie.
Spor sa začal vlani po vzniku novej koaličnej vlády na štátnej úrovni, ktorá sa pokúsila o rovnaké zloženie aliancie vo federácii. To by znamenalo odstránenie SDA, čo by podľa strany ohrozilo bosnianske národné záujmy. Opozícia obvinila SDA, že sa zubami nechtami drží moci a lukratívnych kontaktov, ktoré z toho plynú.
"Táto vláda namiesto riešenia reforiem míňala uplynulé dva roky financie, energiu a čas na vnútrostranícke boje o zdroje a financie," vyhlásil počas ostrej debaty poslanec multietnickej opozičnej strany Naša Stranka (NS) Predrag Kojovič.
Bosna sa potáca od jednej politickej krízy k druhej od konca vojny, pričom reformy viaznu, v dôsledku čoho krajina zaostáva za ostatnými republikami bývalej Juhoslávie na dlhej ceste k členstvu v Európskej únii.
Nie je známe, kedy vynesie ústavný súd svoje rozhodnutie.
Vo štvrtok varoval, že bude rozhodovať o takýchto záležitostiach iba s plným počtom sudcom. Politickí lídri Bosny sa však už tri roky sporia o to, koho majú vymenovať za sudcov.