VATIKÁN, BRATISLAVA. Vatikán sľuboval, že to potrvá niekoľko dní, nakoniec sa nový šéf Vatikánskej banky hľadal osem mesiacov. Zo 40 kandidátov kardináli vybrali nemeckého právnika Ernsta von Freyberga.
Podľa Financial Times to bude prvý Netalian na čele finančnej inštitúcie s oficiálnym názvom Ústav pre veci viery.
Ideálna voľba
Fakty
Vatikánska banka
- oficiálny názov je Ústav pre veci viery,
- stará sa o peniaze Vatikánu a katolíckych organizácií,
- spravuje asi 4 miliardy eur a 33 400 kont.
Freyberg (54) je podľa hovorcu Vatikánu Frederika Lombardiniho „ideálna voľba“. Podľa AP má vynikajúci kredit vo finančných i katolíckych kruhoch. Je poradcom pri fúziách, šéfuje DC Advisory Partners, poradenskej firme pre firemné financie, je členom Rádu maltézských rytierov a je to katolík.
Freyberga schválil pápež Benedikt XVI. ešte pred tým, než prekvapil svet rozhodnutím rezignovať. Bude to jedno z jeho posledných rozhodnutí, než koncom februára skončí na čele katolíckej cirkvi. A je dôležité.
Pápež sa osobne posledné štyri roky snažil zlepšiť povesť kritizovanej Vatikánskej banky, ktorej roky vyčítajú, že nerobí dosť proti praniu špinavých peňazí.
Banka spravuje asi 4 miliardy eur a 33 400 kont. Podozrivé sú hlavne anonymné účty a ich neznámi majitelia, ktorí robia nejasné prevody a iné finančné transakcie.
V minulosti využívali podľa magazínu Der Spiegel tieto kontá diktátori z tretieho sveta, ľudia spojení s mafiou či teroristami, ale aj skorumpovaní politici a boháči, ktorí spreneverovali dane.
Nedrží sa pravidiel
Roky kontrolné úrady upozorňujú banku, že nedodržiava pravidlá predpísané pre európske finančné inštitúcie.
Šéf Vatikánskej banky Ettore Gotti Tedeschi v máji 2012 rezignoval iba deň pred zatknutím pápežovho komorníka, ktorý vyniesol tajné cirkevne dokumenty.
Aféra Vatilekas odhalila spory cirkevných hodnostárov vo Vatikáne, v ktorých mohol hrať Tedeschi svoju úlohu.