Arcibiskupi odchádzajú do penzie. Pre rímskeho biskupa nikdy nič podobné neplatilo.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Žiadny podobný príkaz nejestvuje. Nič nehovorí, že pápež musí zostať pápežom až do konca svojho života. No až dosiaľ to bola tradícia, ktorú zhruba šesťsto rokov nik neporušil.
Stať sa pápežom a viesť cirkev bolo duchovným záväzkom priamo od Boha a bolo zodpovednosťou pápeža tento záväzok niesť a svoj svätopeterský úrad vykonávať až do smrti.
Kým Pavol VI. v sedemdesiatych rokoch tvrdil, že úlohy byť otcom sa jednoducho nemožno vzdať, Benedikt XVI. vytvoril nový precedens. A naň už budú prihliadať všetci jeho nasledovníci.
Zapožičaný úrad?
„Pápeži vždy mali právo odstúpiť,“ zdôrazňuje pre Los Angeles Times Chester Gillis, profesor teológie z Georgetownskej univerzity. „No až dodnes to nerobili. No ono to v 21. storočí dáva zmysel, keďže dlhovekosť a moderná medicína znamenajú, že ľudia majú dlhší život.“
Podobné vyhlásenia otvárajú špekulácie o budúcnosti rímskych biskupov. V prípade napríklad arcibiskupov platí, že po dosiahnutí 75 rokov skladajú svoju funkciu a stávajú sa emeritnými arcibiskupmi. V budúcnosti by sa tak podobné pravidlá mohli vzťahovať aj na pápežov.
Aj pápež je len človek
„Teraz už každý chápe, že pápež je človek a človekom zostáva aj vo svojom úrade,“ zdôrazňuje podľa nemeckej agentúry DPA kontroverzný katolícky teológ Hans Kueng.
Bývalý vysokoškolský kolega Josepha Ratzingera a odporca pápežskej neomylnosti tvrdí, že pápeži by mali odchádzať do dôchodku podobne ako biskupi. „Úrad je im zapožičaný len na obmedzený čas.“
Kardinál Ratzinger mal pritom viac ako sedemdesiatpäť už v čase svojho zvolenia. Benedikta XVI. dokonca zvolili ako najstaršieho z pápežov za posledných tristo rokov.
A v čase svojho odstúpenia bude štvrtým najstarším pápežom v dejinách. Špekuluje sa preto, že výsledkom po konkláve môže byť nielen mladší pápež, ale možno aj nové pravidlá na jeho vek.
Kardinál Ratzinger
Odstupujúci pontifik už priznal, že po tom, ako sa koncom februára vzdá svojho úradu, zostane vo Vatikáne a bude sa venovať modlitbám. Stále však nie je jasné, aká bude pri novom pápežovi jeho pozícia.
„Myslím si, že keď už rezignuje, mal by odložiť bielu sutanu a obliecť sa ako kardinál,“ dodáva pre agentúru Reuters teológ Thomas Reese. „Nemali by ho ani volať pápež, ani Benedikt či vaša svätosť. Mali by ho nazývať kardinálom Ratzingerom. A po voľbe by mal spolu s ostatnými kardinálmi prejaviť oddanosť novému pápežovi.“
Nový pápež? Mám spiatočnú letenku
Český kardinál DOMINIK DUKA bude voliť nového pápeža. Myslí si, že na Veľkú noc už bude známe jeho meno.
Politici chvália ľudský rozmer rezignácie pápeža. Mení sa niečo v cirkvi?
„Rezignácia skutočne nemá tradíciu. Podstatne sa však zmenila práca pápeža. Pred 50 rokmi vybavoval rozsiahlu korešpondenciu, dnes sa od neho očakáva, aby reagoval ihneď. Často cestuje po svete. Všetko je zrýchlené, náročnejšie, pracuje sa pod väčším stresom. Keby človek mal možnosť pokojne si sadnúť, napísať niečo rozvážne, tak by nebola polovica dnes známych problémov. Všade je heslo: teraz a hneď! To zanecháva na ľuďoch následky.“
Neoslabí rezignácia katolícku cirkev?
„Nemyslím si to. Počet katolíkov sa za posledných 50 rokov zdvojnásobil, je nás 1,2 miliardy. Kedysi to bola cirkev s európskou prevahou. Dnes je to inak. Problémy afrického kardinála nie sú rovnaké ako v strednej Európe. Nebude to oslabenie, ale cirkev bude musieť urobiť krok k dezintegrácii.“
Existuje dogma o pápežskej neomylnosti. Predsa i pápež sa môže mýliť, nie?
„Otázka neomylnosti pápeža vznikla vo veľmi napätom čase v polovici 19. storočia. Bola priemyselná revolúcia, objavili sa celkom nové odbory. Pápež ako osoba je samozrejme omylný. Neomylnosť sa týka situácie, keď hovorí ako najvyšší pastier o viere a mravoch.“
Budete jedným zo 118 kardinálov, čo zvolia pápeža. Pripravujete sa na to?
„Samozrejme, že vám nepoviem, koho budem voliť, o tom ešte len premýšľam.“
Kandidátom môžete byť aj vy.
„Kupujem si spiatočnú letenku.“
Pápež musí byť zvolený dvojtretinovou väčšinou. Vytvárajú sa nejaké aliancie?
„Je to zakázané, ale postupom ďalších kôl hlasovania vás to vedie k tomu, aby ste nehlasovali pre niekoho, kto nemá šancu.“
Ako rýchlo by mohol byť nový pápež zvolený?
„Pomerne rýchlo, na Veľkú noc ho už budeme podľa mňa mať.“
Viliam Buchert, spolupracovník MF Dnes