Washington 20. septembra (TASR) - USA by si mali trvalo zachovať svoju globálnu vojenskú nadradenosť a poraziť terorizmus "zničením hrozby pred tým, ako dosiahne naše hranice". Uviedla to dnes americká vláda v novom strategickom dokumente.
Správa sumarizuje "doktrínu" vyvinutú od 11. septembra 2001, ktorá kladie boj proti terorizmu do centra americkej bezpečnostnej politiky a vzďaľuje sa od politiky odstrašovania a obmedzovania z obdobia studenej vojny. Usiluje sa tiež zabrániť teroristom získať zbrane hromadného ničenia a vyzýva na "preventívne" útoky v prípade potreby.
"Najvážnejšie nebezpečenstvo, ktorému čelí naša krajina, leží na križovatke radikalizmu a technológie," tvrdí správa s tým, že USA budú konať proti takýmto vynárajúcim sa hrozbám pred ich plným sformovaním.
Dokument zostavili na základe zákona z roku 1986, ktorý od prezidentov vyžaduje, aby podávali Kongresu správy o svojej bezpečnostnej stratégii.
Podľa správy budú USA spolupracovať so spojencami s cieľom rozbiť teroristické siete a potrestať štáty, ktoré ich ukrývajú. Washington však bude konať aj sám v prípade, keď si to vyžiadajú "naše záujmy a osobitné povinnosti".
Správa stavia Spojené štáty do pozície krajiny dohnanej do zápasu s moslimským svetom. "Vojna proti terorizmu nie je zrážkou civilizácií. Odhaľuje však konflikt vnútri civilizácie, boj o budúcnosť moslimského sveta. Toto je zápas ideí a toto je oblasť, kde musí Amerika excelovať," tvrdí správa.
USA si podľa dokumentu zachovajú jasnú vojenskú prevahu, ktorú si držia od konca druhej svetovej vojny. "Naše sily budú dostatočne silné, aby odradili možných protivníkov od uskutočňovania vojenskej expanzie v nádeji, že prevýšia, alebo sa vyrovnajú sile Spojených štátov," uvádza sa v strategickom materiáli.
Správa varuje obzvlášť Čínu pred vojenskou expanziou. Podľa nej môže Peking snahou o pokročilejšie vojenské kapacity ohroziť svojich susedov v ázijsko-pacifickom regióne a sleduje tým "zastaranú" cestu, ktorá môže prekážať Číne v snahe o celkovú silu krajiny.
Dokument však zobrazuje protivníkov Washingtonu z čias studenej vojny Čínu a Rusko ako oslabené hrozby. Tvrdí tiež, že politika odstrašovania a z pozície sily má v boji proti teroristom malý význam vzhľadom na ich taktiku "bezdôvodného ničenia a zameriavania sa na nevinných". Prekrývanie sa štátov podporujúcich terorizmus a tých, ktorí chcú získať zbrane hromadného ničenia, pritom USA núti konať.
Nemenovaný americký predstaviteľ dnes uviedol, že princípy načrtnuté v stratégii sú univerzálne, prípad Iraku je mimoriadny a USA v súčasnosti nevnímajú žiadne ďalšie štáty ako ciele možnej vojenskej akcie. Spojené štáty pritom použijú svoju silu na podporu "slobodných a otvorených spoločností na každom kontinente".
Podľa správy budú USA podporovať demokraciu a ekonomickú otvorenosť a zastávať ľudskú dôstojnosť. Americkí predstavitelia citujú tieto ciele v reakcii na názory, že Bushova stratégia predstavuje panovačnú a unilateralistickú superveľmoc.
"Keď krajiny uvidia hodnoty vyjadrené v tomto dokumente, spôsob, akým Amerika pomohla svetu tešiť sa z väčšej slobody, demokracie a prosperity, uznajú, že Amerika používa svoju silu za účelom sledovania mieru a šírenia príležitosti po svete," vyhlásil hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.