Brusel/Moskva/Washington 20. septembra (TASR) - Ostrej kritike podrobila dnes Európska únia opätovné obliehanie sídla palestínskeho prezidenta Jásira Arafata v predjordánskom Ramalláhu jednotkami izraelskej armády.
Podľa Dánska, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou EÚ, vojenská ofenzíva ozbrojených síl židovského štátu určite nezabrzdí palestínsky teror a nezaručí Izraelčanom bezpečnosť, po ktorej tak túžia.
Kodaň zároveň odsúdila aj obnovenie samovražedných atentátov zo strany radikálnych Palestínčanov, ktoré bolo pre Izraelčanov opäť dobrou zámienkou na rozmiestnenie tankov a vojakov okolo Arafatovho sídla.
"Obliehanie sídla palestínskeho prezidenta je kontraproduktívne: obmedzenie pohybu Jásira Arafata a jeho najbližších spolupracovníkov totiž ničím neprispeje k potlačeniu teroru, k urýchleniu procesu reformy palestínskej samosprávy a k zvýšeniu bezpečnosti radových Izraelčanov," píše sa v oficiálnom vyhlásení predsedníckeho štátu EÚ.
Washingtonský Biely dom dnes požiadal Izrael, aby bral do úvahy možné dôsledky obliehania Arafatovho sídla, a nie príliš dôrazne vyzval židovský štát na zdržanlivosť po posledných dvoch palestínskych samovražedných atentátoch.
Opätovné obliehanie Arafatovho sídla odsúdila aj Ruská federácia. Podľa Moskvy totiž vojenská operácia Izraelčanov "len oslabí možnosti palestínskych úradov efektívne bojovať proti terorizmu".
V reakcii na izraelskú ofenzívu Washington zdôraznil, že Tel Aviv má síce právo brániť sa proti samovražedným atentátom Palestínčanov, ale mal by si pritom plne uvedomovať možné následky takéhoto postupu.
Podľa slov hovorcu Bieleho domu najnovšie palestínske atentáty narušili šesť týždňov trvajúce obdobie relatívneho pokoja, potrebného pre čo najskoršiu realizáciu reforiem palestínskej samosprávy.
Francúzsko považuje operáciu izraelskej armády v Ramalláhu za kontraproduktívnu. Reštrikcie majú vážny dopad na reformy v Palestínskej samospráve, začaté aj za pomoci medzinárodného spoločenstva. Tieto reformy treba poľa Paríža podporovať, a nie ich brzdiť.
Sídlo Jásira Arafata je z veľkej časti poškodené ostreľovaním. Arafatova rezidencia však nebola zasiahnutá. Izraelské obrnené transportéry a tanky vyhlásili Ramalláh za uzavretú vojenskú zónu a vyhlásili tam zákaz vychádzania. Predstaviteľ izraelského ministerstva zahraničných vecí vo štvrtok uviedol, že armádna akcia v Ramalláhu sa koná s cieľom zadržať 19 alebo 20 osôb podozrivých z protiizraelského terorizmu. Vláda sa vo štvrtok na mimoriadnom trojhodinovom zasadaní zaoberala aj možnosťou vyhostiť Arafata z palestínskych území. Bezpečnostní poradcovia však usúdili, že Arafatovo vyhostenie by Izraelu viac uškodilo, než pomohlo, uviedol rozhlas.
Arafat bol v izolácii od konca marca do začiatku mája po vlne palestínskych samovražedných atentátov. Blokádu Izrael zrušil až po uzavretí dohody o prevoze šiestich židovským štátom hľadaných Palestínčanov, ktorí sa skrývali v Arafatovom hlavnom sídle.