V čase, keď Biely dom zvažuje škrty, sa objavili pochybnosti nad dlhodobým projektom americkej obrany.
TEL AVIV, WASHINGTON. Obranný štít, ktorý by mal byť inštalovaný v Európe, aby chránil Spojené štáty pred prípadnými iránskymi raketovými útokmi, má vážne nedostatky.
Tvrdí to tajná štúdia amerického ministerstva obrany, z ktorej cituje americká agentúra AP.
Slabý proti Iránu?
Vyplýva z nej, že nie je jasné, či by nákladný projekt vytvorený ešte za Bushovej vlády vedel Ameriku ochrániť pred iránskym útokom.
To znervózňuje nielen Američanov, ale aj Európanov, na ktorých území by systém mal stáť. A tiež Izrael, ktorý sa v snahe čeliť iránskej hrozbe cíti ešte viac opustený.
Americké médiá píšu, že štúdia naznačuje, že technické nedostatky systému by sa mohli opraviť. Zdá sa však, že lokalita pre systémy zastavujúce iránske rakety nie je vhodná.
Hovorilo sa o Poľsku, Turecku či Rumunsku, teraz sa objavila zmienka, že by sa systém mohol umiestniť na vojenské lode v Severnom mori.
Tajná štúdia prišla v čase, keď americký rezort obrany prechádza zásadnými škrtmi a tak logicky vzniká otázka, či naďalej investovať do projektu, ktorý má problematické vyhliadky a je zdrojom diplomatického konfliktu s Ruskom.
Tomu sa americký projekt nepáči, okrem iného aj preto, že americký projekt by mal byť podľa pôvodných plánov viditeľný v krajinách, ktoré v minulosti patrili pod sovietsku sféru vplyvu.
Obamova administratíva, ktorá projekt zdedila po Bushovi, preň nikdy nemala veľké sympatie.
Obama už raz sklamal
Už pred takmer tromi rokmi Obama zrušil rozhodnutie umiestniť časť systému v Českej republike. Vysvetľoval to vtedy novými informáciami o stave iránskeho jadrového programu.
Kritici doma aj vo východnej Európe mu vyčítali, že to robí pre to, aby upokojil nervóznu Moskvu. Analytici zase hovorili, že to naznačuje, že Obama vtedy zastával názor, že iránska hrozba nie je akútna.
Tajná správa, ktorú zverejnila agentúra AP, sa odvoláva na výsledky viacerých vedeckých aj vojenských štúdií.
Tie hovoria o preceňovaní aj predražovaní celého projektu aj o vážnych problémoch, keď nie je napríklad zrejmé, či sú radary skutočne schopné identifikovať, čo je raketa.
V médiách sa tak špekuluje, že takéto informácie spojené s potrebou znížiť výdavky Pentagónu určite spomalia, ak nie úplne zastavia celý, už aj tak okresaný a meškajúci projekt.
V Izraeli sa objavili názory, že podobné správy len povzbudzujú Irán k tomu, aby nezastavil svoje podozrivé aktivity.