Washington 20. septembra (TASR) - Ústredná spravodajská služba (CIA) mala informácie o troch únoscoch lietadiel použitých pri vlaňajších septembrových útokoch najmenej 20 mesiacov pred ich vykonaním. Neposkytla ich však ďalším agentúram.
CIA a Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) nemali pred 11. septembrom 2001 žiadne informácie spájajúce zvyšných 19 únoscov s terorizmom, teroristickými skupinami či útokmi na USA. Práve z tohto dôvodu ich mohli pre útok vybrať, uviedla dnes vedúca spoločného vyšetrovania septembrových atentátov Eleanor Hillová na zasadnutí spravodajských výborov Senátu a Snemovne reprezentantov.
Traja únoscovia, ktorí sa nachádzali na palube lietadla navedeného na budovu Pentagónu, sa dostali do pozornosti tajných služieb pred 11. septembrom. Išlo o občanov Saudskej Arábie Chálida al-Mihdhara, Nawafa al-Hazmího a jeho brata Sálima al-Hazmího.
Prví dvaja sa zúčastnili 5.-8. januára 2000 na stretnutí predpokladaných spolupracovníkov teroristickej organizácie Usámu bin Ládina v malajzijskej metropole Kuala Lumpur. Na schôdzku prišiel aj Challad bin-Ataš, podľa Hillovej kľúčový agent al-Káidy.
Stretnutie sa konalo na pozemku Jazida Sufáta, ktorý v októbri 2000 podpísal listy označujúce Zacariasa Moussaouiho ako zástupcu jeho spoločnosti. Moussaoui je prvou a jedinou osobou obvinenou v Spojených štátoch v súvislosti so septembrovými atentátmi.
V čase, keď podozriví únoscovia vstúpili do Malajzie, CIA vedela al-Mihdharovo meno, číslo pasu, ako aj informácie o pôvode a o tom, že mal víza pre viacnásobný vstup do USA vydané v saudskoarabskej Džide, ktorých platnosť vypršala 6. apríla 2000.
CIA však nevedela, že Národná agentúra pre bezpečnosť (NSA), odpočúvajúca globálnu komunikáciu, má informácie spájajúce Nawafa al-Hazmího s bin Ládinovou sieťou. NSA ich totiž hneď nerozšírila. Nedostatočná výmena údajov patrí k najkritizovanejším problémom spravodajských služieb.
Mená al-Mihdhar a Nawaf al-Hazmí mohli zaradiť na zoznam sledovaných osôb ministerstva zahraničných vecí, imigračnej služby a colného úradu, čím by im zabránili vo vstupe do USA. Avšak nič také sa nestalo.
Oznamy CIA zo začiatku januára 2000 uvádzali, že o al-Mihdharových cestovných dokumentoch, vrátane amerických víz, informovali kvôli vyšetrovaniu FBI. Nikto v FBI si ale nespomína, že by ich dostal.
CIA za pomoci zahraničných agentov sledovala al-Mihdhara a al-Hazmího aj po odchode z Malajzie do ďalšej juhoázijskej krajiny. V marci 2000 dostalo ústredie CIA informácie zo zámorskej pobočky o tom, že Nawaf al-Hazmí vstúpil 15. januára 2000 do USA cez medzinárodné letisko v Los Angeles.
Podľa Hillovej však CIA po tomto ozname nekonala a ani neuvažovala o možnosti toho, že ak boli obaja spolu v Malajzii, je pravdepodobné, že budú ďalej spoločne cestovať. Al-Mihdhar pritom prišiel do USA s al-Hazmím.
I keď už obaja vstúpili do Spojených štátov, výmena informácií s FBI a ďalšími agentúrami mohla viesť k vyšetrovaniu s cieľom nájsť ich a sledovať ich aktivity v krajine.
Hillová dodala, že nič také sa nanešťastie nestalo, pričom nesledovanie al-Mihdhara a al-Hazmího alebo prinajmenšom neoznámenie ich vstupu do USA Federálnym úradom pre vyšetrovanie je záhadou. Všetko sa totiž odohralo krátko po najvyššej ostražitosti spravodajských služieb vzhľadom na možné útoky spojené s oslavami nového tisícročia.