SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

Minúta po minúte: Pápež Benedikt XVI. rezignuje

Pápež Benedikt XVI. sa rozhodol odstúpiť. Stane sa tak koncom februára.

(Zdroj: SITA/AP)

Pápež Benedikt XVI. sa rozhodol odstúpiť. Stane sa tak koncom mesiaca.

mucka2.jpg

Zasadzoval sa za tradičnú cirkev. Aj s rizikom, že jej učenie bude menej kompatibilné s vývojom na Západe, myslí si František Múčka


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Pápež ohlásil odstúpenie: výnimka alebo nová tradícia? Píše Roman Kečka

23:07 Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský v prvom momente po oznámení rozhodnutia pápeža Benedikta XVI. vzdať sa úradu pocítil veľkú bolesť a smútok.

"Považoval som túto informáciu za veľmi prekvapujúcu až neuveriteľnú. Keď som si však prečítal pozornejšie slová Svätého Otca, uvedomil som si, že ide o mimoriadne veľké rozhodnutie. Zrejme až postupom času mu lepšie porozumieme. Benedikt XVI. pravdepodobne pred Bohom spoznal, že je potrebné, aby urobil rozhodnutie pre dobro cirkvi slobodne a vo veľkej pokore," povedal Zvolenský v dnešnej diskusnej relácii katolíckej TV Lux venovanej abdikácii pápeža. Ako dodal, rozhodnutie Svätého Otca bolo určite dobre premyslené.

21:31 Americký prezident Barack Obama vzdal úctu pápežovi Benediktovi XVI. a uviedol, že sa za neho modlí. "Cirkev hrá v USA i vo svete veľmi dôležitú úlohu. Tým, ktorí už čoskoro budú voliť nástupcu Benedikta XVI., úprimne želám len to najlepšie," citovala agentúra Reuters slová amerického prezidenta.

20:00 Svetový židovský kongres ocenil pápežove kontakty so židovskou komunitou. "Žiadny pápež predtým nespravil viac krokov pre zlepšenie vzťahov so židmi na toľkých úrovniach," vyhlásil predseda kongresu Ronald Lauder v New Yorku.

17:41 "Rezignáciu Svätého Otca prijímam s rešpektom ako jeho osobné rozhodnutie. Benedikta XVI. som počas jeho pontifikátu vnímal ako zástancu tradičných hodnôt, ktorý sa veľmi intenzívne zaujímal o dianie vo svete," reagoval na rezignáciu pápeža slovenský premiér Robert Fico.

17:29 Vatikán za Benedikta XVI. oslabili pedofilné škandály aj aféra Vatileaks. Cirkev za jeho éry opúšťali aj Nemci.

17:14 Kto bude ďalší pápež? Najväčšiu šancu stať sa nástupcom odchádzajúceho Benedikta XVI. majú kardináli pôvodom z Afriky alebo Južnej Ameriky.

turkson_res.jpg

Medzi najväčších favoritov na zvolenie na Petrov stolec patrí ghanský kardinál Peter Turkson. V roku 2010 navštívil Bratislavu.
FOTO: SITA

16:37 Český kardinál Miloslav Vlk, ktorý sa v roku 2005 ako jediný Čech zúčastnil na voľbe pápeža Benedikta XVI., dnes v reakcii na jeho rezignáciu povedal, že ho neprekvapila. "Minulý týždeň som s ním trikrát hovoril a mal som dojem, že je veľmi slabý a veľmi zostarnutý, takže ma to vôbec neprekvapilo... Úbytok duševných síl natoľko zrejmý nebol, hovorili, že hlava funguje dobre, ale celkové fyzické sily, to sa dalo trochu pozorovať, ako sa pohyboval," povedal Vlk pre Českú televíziu.

Bezák: Je to náhla správa, a o to prekvapujúcejšia

16:11 "Ja ako človek cirkvi som nesmierne prekvapený až zneistený k čomu celému to povedie a vôbec prečo takéto aj mohlo vzniknúť, keďže viem, že rímsky biskup pápež Benedikt XVI. ešte mal program, viem o veľkom stretnutí mládeže v Brazílii. Je to náhla správa, a o to prekvapivejšia," povedal pre TA3 emeritný trnavský biskup Róbert Bezák. "Čo mňa fascinuje je, akoby on sám ohodnotil svoje sily. Má 85 rokov ... je to extrémne vysoký vek. Ak toto je tá jeho úvaha a myšlienka, že už som naplnil svoj život a napriek tomu ešte chce žiť, tak je to o to fascinujúcejšie a pre mňa je ten človek ešte vznešenejší vo svojom prejave," dodal Bezák.

16:09 "Sily sú slabšie, ale nevidno príčiny. Pamätám si na Jána Pavla II., on bol posledné mesiace oveľa slabší ako Benedikt XVI," povedal slovenský kardinál Jozef Tomko. "Poznám Benedikta XVI. dosť dlho, od roku 1969 a neskôr v Ríme 1981. Je to človek, ktorý svoje povinnosti berie stopercentne, tam treba možno hľadať koreň jeho rozhodnutia, ale to sú len hádanky, prečo to tak radikálne riešil. To sú moje dojmy a osobné vysvetlenia,“ povedal kardinál pre TASR.

15:20 Nemecká kancelárka Merkelová označila Benedikta XVI. za jedného z najvýznamnejších náboženských mysliteľov našich čias, židovský duchovný líder rabín Jona Metzger ho ocenil za pokrok v medzináboženských vzťahoch medzi judaizmom, kresťanstvom a islamom. Prečítajte si prvé reakcie svetových osobností na jeho rozhodnutie odstúpiť.

15:03 Charizmou Benedikta XVI. neboli podľa katolíckeho kňaza Mariána Gavendu apoštolské cesty, ale skôr jeho myšlienky, vedomosti a pochopenie pre ideové prúdenia v cirkvi. „Vedel predvídať dôsledky. Jeho myšlienky zostávajú a teda svojím spôsobom pokračuje v pontifikáte. Všetko má svoj význam,“ podotkol pre agentúru SITA. „To, že odstúpil, je prejav jeho mentálnej spôsobilosti, pretože počkal na kardinálov a normálne im ohlásil svoj úmysel.“

Cirkevný právnik: Štatút expápeža si nevieme predstaviť

14:51 Rezignácia pápeža Benedikta XVI. je podľa cirkevného právnika Štefana Mordela spáva ako blesk z jasného neba. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, pápeži majú právo sa zrieknuť úradu.

Podľa Mordela si však nevieme predstaviť štatút expápeža, pretože sa to neobjavilo v moderných dejinách. Pripomenul, že pápež Ján Pavol II. si nevedel predstaviť miesto pre expápeža, preto hovoril, že z kríža sa nezostupuje, ale na kríži sa vytrváva.

Pápež až do samotného zrieknutia sa úradu v určenom termíne má stále svoje kompetencie. Môže napríklad menovať kardinálov, ale po termíne zrieknutia o túto kompetenciu prichádza.

Reči o možných nástupcoch sú podľa Mordela len špekuláciou. „Prognózy sa mnohokrát nenaplnia. Ako veriaci verím, že Boh dá cirkvi pastiera, ktorý povedie cirkev k cieľu,“ povedal cirkevný právnik Mordel s tým, že stále veľmi a tajne dúfa, že informácia o abdikácii Svätého Otca nie je pravdivá, lebo cirkev vedie dobre a povzbudivo.

14:34 Pápeža neraz označovali za konzervatívneho. Prečítajte si niektoré z jeho najkontroverznejších výrokov. Priniesol ich portál telegraph.co.uk

Kondómy: Používanie kondómov možno morálne ospravedlniť v prípade, ak ho použijú prostitúti a prostitútky infikovaní vírusom HIV, aby nákazu nepredávali svojim klientom. Podobné stanovisko uviedol pápež vo svojej knihe rozhovorov s názvom Svetlo sveta.

Potraty: "Deti sú najväčším bohatstvom a najvzácnejším článkom rodiny. Preto je nevyhnutné dať vedieť všetkým ľuďom, že vnútorné zlo zločinu potratov, ktoré útočí na ľudský život už na jeho začiatku, je tiež agresiou voči spoločnosti ako takej."

Ateizmus: "Nie je náhodné, že táto myšlienka viedla k najväčším formám krutosti a porušovaniu spravodlivosti; je to zakorenené v samotnej falši tohto nároku. Svet, ktorý si musí vytvárať vlastnú spravodlivosť, je svetom bez nádeje."

Homosexuálne manželstvá: "Je potrebné hovoriť o prirodzenej štruktúre manželstva ako spojení muža a ženy vo svetle pokusov zrovnoprávniť ho s radikálne odlišnými typmi spolužitia."

14:13 V dejinách Cirkvi je odstúpenie výnimočná udalosť. Napriek tomu sa zhruba za dve tisícročia jej existencie už niekoľkokrát stalo, že pápež zo svojho stolca odstúpil. Prečítajte si, kedy to bolo.

13:56 Benedikt XVI. v knihe zostavenej z rozhovorov "Svetlo sveta" z roku 2010 načrtol hypotézu rezignácie: "Keď pápež dôjde k jasnému vedomiu, že nie je viac vo fyzickom, mentálnom a duchovnom stave vykonávať jemu zverenú funkciu, teda má právo a pri niektorých okolnostiach aj povinnosť rezignovať." A doplnil. "Niekedy som znepokojený a pýtam sa, či budem schopný riadiť všetko, čo i len z fyzického hľadiska." Píše taliansky denník Corriere della Sera.

13:52 Rezignácia pápeža prekvapila aj Taliansko. Dva týždne pred parlamentnými voľbami odkazujú Silviovi Berlusconimu, že prišiel aj jeho čas na odchod, píše z Ríma spolupracovníčka SME Petra Barteková.

13:48 Prečo Slováci nevolia pápeža? Prečítajte si článok cirkevného analytika Imricha Gazdu, ktorý sme priniesli v roku 2011.

13:41 Riaditeľ tlačovej kancelárie Svätej Stolice Federico Lombardi podľa Corriere della Sera pripúšťa, že ho odstúpenie pápeža prekvapilo.

Ale keď "pápež hovorí, že fyzická sila ho v posledných mesiacoch opúšťa," spomína Lombardi: "Toto sme si možno všimli. Trocha väčšia únava v porovnaní s minulosťou".

Pápežov brat, Georg Ratzinger povedal okrem iného nemeckej tlači, že lekár Benedikta XVI. radil pápežovi, aby neabsolvoval zaoceánske cesty.

Lombardi hovorí, že v priebehu niekoľkých marcových týždňov bude zvolený nový pápež.

13:32 O prípadnej rezignácii sa špekulovalo aj v prípade Jána Pavla II. Poľská webstránka Polityka však tvrdí, že pontifik túto možnosť údajne zakaždým odmietol - bez ohľadu na to, čo sa mu stalo či malo stať.

"Nie je nič ako pápež na dôchodku," povedal pritom Joseph Ratzinger ešte v roku 1994. Komentoval tak - v čase, keď ešte netušil, že sám sa raz stane pápežom - zdravotné problémy svojho predchodcu Jána Pavla II.

13:31 "V posledných rokoch som sa s ním stretla viackrát. Bolo vidieť, že je už pomerne slabý a obdivovala som, že celý ten tlak zvláda," povedala slovenská europoslankyňa Anna Záborská (KDH) pre TASR.

Na druhej strane nemá pocit, že by sa stav pápeža v poslednom čase zhoršoval a ešte na jeseň minulého roka bol relatívne v poriadku.

"Muselo sa stať niečo teraz. V jeho veku už aj minimálne zhoršenie zdravotného stavu mohlo rozhodnúť."

13:24 Keď pápež 28. februára oficiálne odstúpi, Vatikán si bude voliť nového pápeža. Pozrite si pohyblivú infografiku, ako takáto voľba, nazývaná aj konkláve, prebieha.

Po kliknutí infografiku spustíte.

13:19 „Som otrasený touto neočakávanou správou," reagoval na správu o pápežových plánoch taliansky premiér Mario Monti.

„Myslím si, že si zaslúži veľa obdivu za upevňovanie vzťahov medzi náboženstvami po celom svete, medzi judaizmom, kresťanstvom a islamom," odkázal pápežovi podľa BBC izraelský vrchný rabín Yona Metzger.

13:13 Vatikán práve poprel, že rozhodnutie pápeža môže nejako súvisieť so škandálmi v katolíckej cirkvi. Odstúpiť sa nerozhodol ani pod tlakom správ o zneužívaní detí či ďalšími problémami.

Cirkev zároveň zdôrazňuje, že pápežovo rozhodnutie môže pomôcť neveriacim a všetkým, ktorý so svojou vierou váhajú.

13:09 Nemecký týždenník Der Spiegel tvrdí, že Ratzingerov brat vedel už mesiace o tom, že pápež sa chystá rezignovať. „Chcel vo svojom veku viac pokoja," cituje týždenník Georga Ratzingera.

13:06 Joseph Ratzinger porušil hneď na začiatku mnohé nepísané pravidlá, napísali sme už v roku 2005. Sám bol pritom známy obhajca tradičných hodnôt.

13:04 Keď v roku 2005 zvolili Josepha Ratzingera za pápeža, v jeho rodnej dedinke verili v lepšie časy. Prečítajte si reportáž SME.

13:02 Vatikánsky hovorca Lombardi počas tlačovej konferencie znovu zdôrazňuje, že pápežova rezignácia je a bude v súlade s kanonickým právom a toto rozhodnutie Benedikt XVI. prijal úplne slobodne.

12:58 Počas konkláve, voľby nového pápeža, nehlasujú kardináli nad osemdesiat rokov. Slovenský zástupca sa tak na voľbe nového pápeža nezúčastní.

Samotné konkláve by mal Vatikán zvolať v priebehu niekoľkých týždňov.

12:56 "Aj keď nie sú zjavné a známe žiadne fyzické prekážky, pápež odchádza, lebo sa už necíti byť schopný robiť svoju prácu. Netreba zabudnúť, že toto rozhodnutie je komunikované po obzvlášť náročnom roku jeho pontifikátu, ktorého súčasťou bola aj kauza Vatileaks," píše La Stampa.

Stávky na nového pápeža

12:51 Stávková spoločnosť Paddy Power podľa denníka Guardian okamžite po oznámení Benedikta XVI. vypísala kurzy na jeho nástupcov.

Favoritom je ghanský kardinál Peter Turkson, na čelo katolíckej cirkvi by sa tak vôbec prvýkrát postavil pápež tmavej pleti. Za ním sú Kanaďan Marc Ouellet a nigérijský kardinál Francis Arinze.

Kurzy: Peter Turkson (Ghana) 9:4, Marc Ouellet (Kanada) 5:2, Francis Arinze (Nigéria) 7:2, Angelo Scola (Taliansko) 7:1, Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras) 10:1.

12:50 Greg Burke, ďalší hovorca Vatikánu, pre The Daily Telegraph povedal, že nový pápež by mal byť zvolený do Veľkej noci.

"Môžeme očakávať, že nový pápež bude zvolený do Veľkej noci, ktorá tento rok pripadá na 31. marec," povedal. "Keďže pápež nezomrel, nie je potrebných tradičných deväť dní smútku."

12:49 Benedikt XVI., ktorý je 265. pápežom, trpí artritídou. Najviac ho údajne trápia kolená, bedrové kĺby a členky.

12:46 Pápežovo odstúpenie je prekvapením aj pre jeho najbližších spolupracovníkov. Hovorca Vatikánu Federico Lombardi počas tlačovej konferencie oznámil, že „pápež nás všetkých prekvapil".

To by naznačovalo, že ani mnohí jeho blízki spolupracovníci o jeho rozhodnutí vopred nevedeli. Aj odborníci na pomery v Ríme tvrdia, že ich vyhlásenie prekvapilo.

12:43 Pápež tvrdí, že Cirkvi chce a bude slúžiť aj naďalej. Nemecká vláda vzápätí uviedla, že je "dojatá" správami o pápežovom odstúpení".

12:42 "Musíme veriť v obrovskú moc Božieho zľutovania. Všetci sme hriešnici, ale Jeho milosť nás premieňa a obnovuje," napísal pápež včera na svojom oficiálnom profile na sociálne sieti Twitter.

12:40 Prečítajte si oficiálne stanovisko Vatikánu.

12:31 "Po tom, čo som si opakovane skúmal svedomie pred Bohom, som prišiel k istote, že moje sily, pre vysoký vek, nie sú viac vhodné na to, aby som vykonával svoju službu adekvátnym spôsobom," komentoval sám pápež svoje rozhodnutie.

Cirkevný analytik Imrich Gazda situáciu označuje za neštandardnú. "Pre cirkev je mimoriadne nezvyčajné, že budú vlastne existovať dvaja pápeži - jeden na dôchodku a druhý vo funkcii."

12:28 Benedikt XVI. sa pápežom stal v roku 2005, keď nahradil svojho predchodcu, populárneho Jána Pavla II. Ratzinger sa pritom stal prvým nemeckým pápežom po takmer 500 rokoch.

12:27 O rezignácii pápeža sa špekulovalo už v roku 2011, keď s touto informáciou prišiel taliansky denník Libero.

Napísal vtedy, že najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi chce rezignovať v apríli 2012, vo svojich 85 rokoch, zo zdravotných dôvodov. Vatikán to vtedy vyvrátil s tým, že pápež sa teší výbornému zdraviu.

"Pápež nevylučuje možnosť, že by odstúpil úderom jeho 85 rokov, alebo v apríli budúceho roka." Šlo by o apríl 2012. Túto správu však popreli vatikánske zdroje i blízki spolupracovníci pápeža. "Evidentne však pápež rozmýšľal o demisii," konštatuje La Stampa.

Pápež: Odstúpil som slobodne

12:24 Pápež tvrdí, že odstúpil slobodne. Svoje odstúpenie zdôvodňuje nedostatkom síl v súvislosti s jeho pokročilým vekom. Benedikti XVI povedal, že dlho premýšľal nad týmto rozhodnutím a prijal ho pre dobro cirkvi. Viac tu.

"Som v obrovskom šoku, úplne mimo. Tento pápež pre mňa predstavoval duchovnú obnovu a návrat k tradíciám," uviedol pre Sme.sk katolícky kaplán z Marianky Marek Vadrna.

12:22 Vatikán podľa agentúry Reuters tvrdí, že obdobie medzi odstúpením pápeža, zvolaním konkláve a zvolením nového sa bude snažiť "skrátiť čo najviac, ako len bude možné".

Od 28. februára sa tak začne obdobie uvoľneného pápežského stolca - sede vacante - až do času, keď bude zvolený nový pápež.

12:21 „Hodnota spoločnosti, možno dokonca civilizácie sa posudzuje podľa toho, ako sa správa k starším ľuďom," povedal podľa britského denníka Daily Telegraph pápež počas nedávnej návštevy katolíckej komunity Saint Egidio.

„Poznám veľmi dobre ťažkosti, problémy a limity takéhoto veku. A tiež viem, aké sa na človeka navŕšia v súvislosti s ekonomickou krízou."

12:15 Pápež formálne odstúpi 28. februára o 20.00 nášho času.

12:14 Podľa Angela Sodana, jedného z popredných pápežových spolupracovníkov a dekana kardinálskeho zboru, je správa bleskom z jasného neba.

12:12 Rezignácia pápeža je nezvyčajnou udalosťou. Naposledy sa tak však stalo v 15. storočí, posledný pápež, ktorý v minulosti rezignoval, bol Gregor XII. Jeho rezignáciu oznámili 4. júla 1415.

12:08 Pápež,vlastným menom Joseph Ratzinger (85), opustí svätopeterský stolec koncom tohto mesiaca.

12:05 Pápež Benedikt XVI. sa rozhodol rezignovať. Oznámil to osobne, v latinčine, počas konzistória na svätorečenie mučeníkov z Otranta. Potvrdil to aj tlačový úrad Vatikánu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 2. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 7. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 2. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 3. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 4. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 5. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 6. Stiahnite si stovky e-kníh
 7. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 8. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 362
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 604
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 7 665
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 310
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 316
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 114
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 504
 8. Crème de la crème po slovensky 3 249
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 863
 10. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 092
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Branislav Harabin na zasadnutí Súdnej rady.

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Opatrenia nedodržiavajú aj politici.


a 2 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Ošiaľ v jedálňach obedy nespôsobili.

Stravovanie znižuje výskyt anémie u dospievajúcich dievčat a zvyšuje školskú dochádzku.


TASR 39m
Afganský prezident Ašraf Ghaní.

Spomalia sťahovanie svojich síl z Afganistanu.


TASR 52m
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Nečakali sme, že Nemecko bude súčasťou tohto kolektívneho sprisahania, vyhlásil.


TASR 1 h