Viedeň 20. septembra (TASR) - Poslanci rakúskeho parlamentu - Národnej rady - dnes jednomyseľne schválili jeho rozpustenie, čím uvoľnili cestu predčasným voľbám, ktoré sa budú konať 24. novembra. Termín volieb v nedeľu formálne potvrdí rakúska vláda.
Predstavitelia všetkých štyroch parlamentných strán využili posledné riadne zasadanie parlamentu v 21. legislatívnej perióde na otvorenie predvolebnej kampane. Predseda opozičných sociálnych demokratov (SPÖ) Alfred Gusenbauer obvinil vládu so zlyhania skoro vo všetkých oblastiach. Politici bývalých koaličných strán slobodných (FPÖ) a ľudovcov (ÖVP) kancelára Wolfganga Schüssela naopak svoje dva a polročné pôsobenie vo vláde hodnotili pozitívne.
Dezignovaný predseda FPÖ Mathias Reichhold dnes oznámil, že na čelo strany sa postaví iba vtedy, ako ho na sobotňajšom mimoriadnom zjazde v Oberwarte podporí 80 percent zo 750 delegátov. Zároveň zdôraznil, že stojí na strane doterajšej šéfky strany a vicekancelárky Susanne Riessovej-Passerovej. Tá odišla z obidvoch funkcií po prehratom spore s niekdajším dlhoročným predsedom FPÖ Jörgom Haiderom.
Hoci Haider mocenský boj s krídlom Riessovej-Passerovej vyhral, na žiadosť Reichholda na zjazd FPÖ nepríde. Kvôli údajným vyhrážkam proti svojej osobe Haider stiahol svoju kandidatúru na predsednícky post v FPÖ.
Kancelár Schüssel v rozhovore pre sobotňajšie vydanie denníka Der Standard povedal, že po predčasných voľbách by sa priklonil k obnoveniu koalície so slobodnými. To však len pod podmienkou, že FPÖ si vyjasní, "čo chce a ako to chce dosiahnuť a či vedenie, ktoré si zvolí, to bude myslieť vážne". Závisieť to bude podľa neho od získaných hlasov a keď zvíťazí červeno-zelená koalícia, bude aj vládnuť.
Dokument o predčasnom ukončení činnosti parlamentu podpísal dnes aj rakúsky prezident Thomas Klestil. Ustanovujúce zasadanie novej Národnej rady je plánované na 20. decembra.
Zákonodarný zbor musel ukončiť svoju prácu po tom, čo 8. septembra padla rakúska vláda. Vyvrcholil tým dlhotrvajúci mocenský boj medzi prívržencami vicekancelárky a krídlom Jörga Haidera, ktorý sa vo svojej podstate týkal pripravovanej daňovej reformy.