Brusel 20. septembra (TASR) - Druhé odmietnutie Zmluvy z Nice írskymi voličmi v referende 19. októbra by mohlo výrazne oddialiť rozšírenie EÚ, varoval dnes v Bruseli európsky komisár pre túto oblasť Günter Verheugen.
Na priamu novinársku otázku, či by záporný výsledok írskeho referenda mohol seriózne spomaliť proces rozšírená, odpovedal komisár: "Áno, mohol."
Obyvatelia strednej a východnej Európy, ktorých krajiny sa majú členmi EÚ stať v roku 2004, by to podľa Verheugena chápali ako zabuchnutie dverí.
"Každý musí pochopiť, že Zmluva z Nice je podmienkou", aby sa rozšírenie mohlo uskutočniť bez oneskorenia, dodal Verheugen, podľa ktorého vstup do EÚ a pomoc z jej fondov pomohla Írsku stať sa najdynamickejšou európskou ekonomikou.
Termín druhého írskeho referenda - sobota 19. októbra - bude dôležitým dňom v histórii EÚ, vyhlásil dnes hovorca Európskej komisie Jonathan Faull. Tým sa podľa neho na mesiac končia akékoľvek vyhlásenia EK k tejto téme.
"Komisia sa nebude nijakým spôsobom zapájať do kampane pred írskym referendom," zdôraznil. Zároveň odmietol akékoľvek špekulácie o rôznych alternatívach, ktoré by pripadali do úvahy v prípade záporného výsledku referenda.
"Neexistuje žiadny plán B, C alebo D, žiadne alternatívne dohody. Existuje Zmluva z Nice," vyhlásil Faull. Írski voliči odmietli Zmluvu z Nice, ktorá je nevyhnutná pre rozšírenie EÚ, prvýkrát v júni 2001, keď proti hlasovalo 54 percent.
Zmluva schválená šéfmi štátov a vlád pätnástky v decembri 2000 zakotvuje reformy európskych inštitúcií a prispôsobuje ich fungovanie prijatiu nových členov.
Okrem iného zmluva prideľuje členským krajinám počet kresiel v Európskom parlamente, počet hlasov v Rade ministrov či zastúpenie v Európskej komisii. Slovensko má podľa nej mať 13 europoslancov, sedem hlasov v rade a jedného komisára.
Aby začala platiť, musí ju ratifikovať všetkých 15 členských krajín EÚ, ktoré sa tak zaviazali urobiť do konca tohto roka. Štrnásť krajín ju už ratifikovalo, čaká sa len na Írsko.