Americký imigračný zákon čaká reforma. Štyria republikánski a štyria demokratickí senátori, nazývaní gangom ôsmich, pripravujú legislatívu, ktorá má uľahčiť život takmer 11 miliónom nelegálnych prisťahovalcov v Amerike.
V Kalifornii, Arizone či Texase každý deň na uliciach postávajú hlúčiky nájomných robotníkov, ktorí vypomáhajú na amerických stavbách.
Tí šťastnejší si nájdu stabilnejšiu prácu ako umývači riadov alebo kuchárov v mexických reštauráciách. Všetci však naďalej žijú v tieni.
Pripravovaný zákon síce hovorí o tvrdšom zabezpečení hraníc s Mexikom, no zároveň by mal nelegálnym imigrantom žijúcim v USA pomôcť získať legálny status. Cesta k občianstvu, ako nazývajú závažnú časť reformy, je však kľukatá.
Prisťahovalci budú musieť podstúpiť výpis z registra trestov, spätne zaplatiť dane, vízové poplatky a úspešne zvládnuť test z amerických reálií. Problémom môže byť test z angličtiny, ktorý by nemusela zvládnuť polovica nádejných občanov USA.
Otázkou ostáva, či nejde len o PR republikánov loviacich hlasy hispánskej menšiny, ktorá tradične volí demokratov.
Mnohí naďalej tvrdia, že ilegálni migranti dumpujú ceny práce, no faktom ostáva, že sú ochotní vykonávať manuálnu prácu, ktorú by bežný Američan odmietol.
Natalie z Grand Rapids sa vydala za nelegálneho imigranta. „Keby títo ľudia každý deň neriskovali životy prechádzaním hraníc v púšti, kto by pracoval na farmách, zbieral ovocie?“
Nelegálni prisťahovalci by v prípade schválenia zákona v podstate dostali amnestiu, no museli by prejsť zdĺhavým a finančne náročným procesom.
Samozrejme, po kontroverznom arizonskom zákone, ktorý chcel zatýkať každého „ilegála“, je táto iniciatíva krokom vpred.