Premiér Rajoy sa jeho menu radšej vyhýba. Bárcenas toho vie priveľa.
MADRID, BRATISLAVA. Luis Bárcenas. To meno teraz pozná každý Španiel, ktorý sleduje správy.
Dlhoročný pokladník vládnej Ľudovej strany je hlavnou postavou aféry, ktorá potápa španielsku vládu premiéra Mariana Rajoya.
„A ten vedel, že Bárcenas je nehoda, ktorá len čakala na to, že sa stane,“ napísal španielsky denník El País, ktorý kauzu spustil, keď zverejnil šeky s platbami pre členov strany vrátane príjemcu s menom Mariano Rajoy.
Rajoy v pasci
Fakty
Aféra Bárcenas
- El País zverejnil bločky, podľa ktorých dostávali členovia Ľudovej strany platby v sume 7,5 milióna eur.
- Vyplácali ich vraj magnáti a firmy staviteľského boomu.
- Strana tvrdí, že sú falošné. Je na nich asi pravý podpis pokladníka Luisa Bárcenasa.
Napriek tomu, že premiér tvrdí, že nikdy žiadne čierne peniaze nebral, väčšina Španielov mu neverí. A ako napísal britský týždenník Economist, len popieranie stačiť nebude. Musí dokázať, že je v tom nevinne.
A podľa toho, čo o Bárcenasovom „alternatívnom účtovníctve“ zatiaľ napísali španielske noviny, to ľahké mať nebude.
Ako neoficiálne pre El País povedali Rajoyovi straníci, do kauzy ich zatiahol sám Bárcenas. Chcel sa pomstiť za to, že sa ho v strane chceli zbaviť, keď sa namočil do inej korupčnej kauzy známej ako aféra Gürtel z roku 2009.
Vtedy sa začal jeho strmý pád. Išlo o podozrenie z brania úplatkov a daňových únikov, ktorých sa mala strana dopustiť pri vládnych zákazkách.
Oficiálne Ľudová strana mlčí. Aj keď mal Rajoy cez víkend prejav, v ktorom sa – neúspešne – snažil očistiť, meno Bárcenas nepovedal. „Boja sa, že má toho veľa o tom, ako strana vnútri fungovala,“ napísal El País.
Keď sa španielska polícia začala venovať Bárcenasovi, prichádzala na podozrivé veci. Napríklad prečo si raz z istej banky vybral 330tisíc eur v 500eurových bankovkách, aby ich potom na ten istý účet vrátil.
Špičkou ľadovca bolo odhalenie, že disponuje švajčiarskym účtom so sumou 22 miliónov eur. A Bárcenas prešiel z defenzívy prekvapivo do útoku. V médiách sa objavili účtenky s jeho podpismi.
V zodraných topánkach
Bárcenas je pritom jeden z matadorov v strane. Prišiel do nej už ako 26-ročný, kde ho dotiahol kamarát zo štúdií a synovec zakladateľa Ľudovej strany.
Spoločne zdolali grécky Olymp (2917 m) či kaukazský Elbrus (5642). „V roku 1982 sa plachý chlapec v obnosenom obleku a rozpadávajúcich sa topánkach objavil v sídle strany,“ napísal El Mundo.
Kariéra skromného chlapca napredovala, ako by ho vystrelili katapultom a „príšerné topánky nahradili luxusné mokasíny“.
V strane sa Bárcenasa ujal vtedajší pokladník a od vtedy už išli všetky peniaze cez neho. „Pretože každá strana potrebuje profesionála, ktorý vráti účet za jedlo, ktoré bolo predražené,“ napísala La Vanguardia.
Bárcenas prežil všetky stranícke škandály a pády pokladníkov, aby sa ním v roku 2008 stal sám. Z úspechu sa však dlho netešil, v roku 2009 ho obvinili v kauze Gürtel a v strane začali premýšľať, ako sa ho zbaviť.
Bárcenasova pomsta
Skôr, ako na to prišli, sa do médií dostalo Bárcenovo účtovníctvo, ktoré daňové úrady nikdy nevideli.
Ešte predtým, v polovici januára, podľa El Mundo navštívil známeho notára v Madride. Nechal mu škatule plné dokumentov, ktoré sa majú zverejniť, keby sa dostal do väzenia.
„O tom, ako prevzal pokladník kontrolu nad svojou stranou, by sa dala napísať doktorandská práca,“ citoval El Mundo bývalého šéfa Ľudovej strany Jorgeho Verstrynga.
A spolu s ňou aj kontrolu nad osudom premiéra, ktorý už pred škandálom viedol rebríčky nepopularity.