Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom.
BURGAS, TEL AVIV. Výsledky bulharského vyšetrovania teroristického útoku v letisku Burgas, pri ktorom zahynuli piati izraelskí turisti a miestny vodič, potvrdili izraelské podozrenia. Ten za útokom z júla minulého roku videl od začiatku libanonské šiitske hnutie Hizballáh.
Podľa viacerých analytikov by výsledky bulharského vyšetrovania mohli prinútiť Európsku úniu zmeniť názor na Hizballáh. Európania, na rozdiel od Spojených štátov a Izraela, nemajú skupinu na zozname teroristických organizácií.
Rozdelená Európa
Hoci uznávajú, že Hizballáh dávno nie je len politickým hnutím, v Európe nateraz prevládal názor, že hnutie ju priamo neohrozuje. Útok v krajine, ktorá je členským štátom Únie, to však mení. Bulharsko, ktoré vyšetrovalo incident pol roka, čo vyvolávalo otázniky v nedočkavom Izraeli, robilo podľa tamojších analytikov všetko pre to, aby bolo to, koho označí za páchateľa, nespochybniteľné.
Hoci útok na európskej pôde je silným impulzom na prehodnotenie vzťahu k Hizballáhu, v Európe neexistuje jednotný názor, či hnutie treba preradiť medzi teroristov.
Holandsko ho napríklad na zozname teroristických organizácií už má, Británia tam zaradila jeho vojenské krídlo. V Nemecku či vo Francúzsku, ktoré majú v Libanone historické väzby, by niečo také prešlo ťažšie.
Obe krajiny uznávajú, že Hizballáh sa len nestará o chudobných a nespravuje školy, ale obávajú sa, čo by konfrontácia s hnutím podporovaným Iránom mohla spôsobiť.
Obavy z odvety
„Hizballáh by mohol zaútočiť opäť a neboli by to len izraelskí turisti,“ vysvetlila európske obavy pre New York Times šéfredaktorka nemeckého časopisu Internationale Politik Sylke Tempelová.
Európske tajné služby majú, samozrejme, informácie o podporovateľoch hnutia na starom kontinente. Ich možnosti zasiahnuť sú však minimálne. Ak by bol Hizballáh na zozname teroristických organizácií, možnosti zhromažďovať a presúvať peniaze na jeho činnosť by sa značne obmedzili.