TEHERÁN. Obávaného bývalého prokurátora zatkli v utorok v Iráne na základe výsledkov parlamentného vyšetrovania spred dvoch rokov, podľa ktorého nesie zodpovednosť za smrť najmenej troch väznených protivládnych demonštrantov. Informovala o tom agentúra AP.
Iránske štátne médiá spresnili, že bývalého prokurátora Saída Mortazávího, spojenca prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, previezli do teheránskej väznice Evin v noci na utorok. Bližšie podrobnosti nie sú známe.
V roku 2009, keď bol Mortazáví prokurátorom pre mesto Teherán, niesol zodpovednosť aj za väznicu Kahrizak, kde umučili na smrť najmenej troch protivládnych aktivistov.
Iránski reformátori, ale aj medzinárodné ľudskoprávne organizácie Mortazávího otvorene kritizovali za jeho praktiky na poste prokurátora už počas jeho pôsobenia v súdnictve.
Tento muž sa v uplynulých rokoch podieľal na mnohých kauzách proti údajným alebo skutočným odporcom režimu, pričom v mnohých prípadoch preukázateľne dochádzalo k mučeniu vyšetrovaných osôb, ich nezákonnému zadržiavaniu alebo vynucovaniu falošných priznaní.
Podľa organizácie Human Rights Watch Mortazáví viedol prvú vlnu potláčania iránskeho disentu, keď v roku 2000 nariadil zastaviť vydávanie vyše 120 denníkov a periodík a o štyri roky neskôr dal uväzniť desiatky opozičných aktivistov, blogerov a novinárov.
Väčšinu z nich zadržiavali v tajných väzniciach bez uvedenia dôvodu. Väznili ich v izolačných celách a nútili k falošným priznaniam, ktoré museli zopakovať aj pred televíznymi kamerami.
Z justície Mortazáví odišiel v roku 2009. Pred utorkovým zatknutím pôsobil na čele celoštátneho fondu sociálneho zabezpečenia, kam ho presadili proti vôli parlamentu jeho politickí spojenci.
Ministra práce Abdalréze Šejcholeslamiho, ktorý ho do funkcie vlani vymenoval, v nedeľu odvolali, pripomína AP.
Ako uvádza agentúra AP, Mortazávího meno sa najnovšie spomína aj v súvislosti s mocenským bojom v Iráne. Prezident Ahmadínežád totiž v nedeľu obvinil príbuzných predsedu parlamentu Alího Larídžáního z korupcie.
Ako dôkaz poskytol záznam schôdzky medzi Larídžáního bratom Fázilom a Mortazávím, počas ktorej sa Larídžání snaží využiť status svojej rodiny na získanie peňažných výhod. AP pripomína, že na čele iránskej justície je jeho brat Sádik Larídžání.