Škvrny mazutu z ekvádorského tankera Jessica, ktorý v utorok minulý týždeň havaroval pri súostroví Galapágy s jedinečnou faunou a flórou, sa tak pod vplyvom silného vetra a morského prúdenia presunuli severnejšie - na otvorené more.
Isabela s rozlohou 4588 km2 je najväčší z 13 galapágskych ostrovov, ktoré sú od Ekvádora, kam patria od roku 1832, vzdialené 1000 km západne. Ochrániť Isabelu pred ekologickou katastrofou je nesmierne dôležité, pretože práve na tomto ostrove žije väčšina z 10.000 obrovských korytnačiek.
Nákladná loď Jessica viezla na ostrovy 600.000 litrov nafty a 300.000 litrov ťažkého vykurovacieho oleja pre súkromnú cestovnú kanceláriu poskytujúcu turistické výlety na člnoch a pre spoločnosť Petrocomercial.
Galapágy sú domovom množstva druhov vtákov, tropických rýb, uškatcov a známych obrovských korytnačiek. Ekologická havária našťastie nezničila unikátny ekosystém a následky havárie na brehoch ostrovov sú minimálne. V dôsledku rozširovania ropnej škvrny zahynulo niekoľko pelikánov a morských levov - uškatcov - zasiahli ropné produkty. Asi zvierat sa podarilo zachrániť v centre národného parku. Vďaka morským prúdom sa ropná škvrna presunula smerom od súostrovia.
V oblasti však existuje riziko, že palivo môže po istom čase klesnúť na morské dno, kde zničí morské riasy - dôležitú súčasť potravinového reťazca morských leguánov, žralokov a ďalších druhov. Znamenalo by to katastrofu aj pre stovky uškatcov a tisícky leguánov na ostrove Santa Fe. Tieto živočíchy nie je možné presunúť, pretože sú úzko viazané na svoje teritórium. Obrovské korytnačky, ktoré dorastajú do váhy až 2 kilogramov, sú mimo nebezpečia, pretože žijú na vyššie položených častiach ostrovov.