Poslanec Fidel Castro i prezident Raúl Castro by mohli v politike skončiť.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom.
HAVANA, BRATISLAVA. Žiadna vojenská uniforma či tepláková súprava, ale kockovaná košeľa a značkový sveter Lacoste. Nevolil doma, ako to urobil posledné trojo volieb, ale prišiel osobne do volebnej miestnosti vo východokubánskom meste Santiago de Cuba. A viac ako hodinu sa rozprával s kubánskymi novinármi.
Bývalý kubánsky prezident a kandidát na poslanca, 86-ročný Fidel Castro sa stal jediným prekvapením nedeľňajších parlamentných volieb, kde sa nijaké prekvapenie nečaká.
Sú pod kontrolou
Ako volí Kuba
Kandidátov do parlamentu a provinčných zastupiteľstiev vybrala a potvrdila komunistická strana,
v každom volebnom obvode kandiduje len jedna osoba, ktorá potrebuje viac ako 50 percent hlasov,
opozícia nemôže byť volená.
Politický systém sa na Kube nezmenil ani po odchode chorého Fidela v roku 2006. Na 612 miest v parlamente kandiduje 612 kandidátov. Všetci sú členmi komunistickej strany alebo príbuzných organizácií.
O výsledku volieb je vopred rozhodnuté. Nespokojní Kubánci nemajú veľa možností – buď k voľbám nepôjdu, alebo hodia prázdnu obálku, ako im radí opozícia.
„Režim dáva ľuďom širšie hospodárske práva, ale ich politický a občiansky život ostane pod kontrolou,“ hovorí pre Reuters Ted Piccone z washingtonského Brookingsovho inštitútu.
Hospodárskymi právami myslí Piccone asi tristo reformných projektov, s ktorými Raúl Castro po nástupe k moci prišiel.
Rozbehol kampaň proti korupcii v štátnej správe, hovorí s katolíckou cirkvou, dovolil Kubáncom predávať domy a autá a dovolil im cestovať do zahraničia. Počet malých podnikateľov v sektore služieb sa od roku 2010 zvýšil zo 160-tisíc na 400-tisíc.
Ani štátny, ani súkromný
Kubánci si mnoho z nových slobôd nemôžu finančne dovoliť a odborníkom to nestačí. „Prijali niekoľko rozumných opatrení, ale reformy sú nedostačujúce a pomalé,“ hovorí pre Deutsche Welle kubánsky disident a ekonóm Oscar Espinosa Chepe. Mnoho sektorov už nie je úplne štátnych, ale ani nie celkom súkromných.
Kubánci sú nespokojní. Vypočuť ich môže nová generácia komunistov. „Dve tretiny z kandidátov tvoria noví ľudia a 70 percent z nováčikov sa narodilo po revolúcii. Ženy tvoria 49 percent kandidátov a potomkovia afrických prisťahovalcov 37 percent,“ vraví pre Reuters Julie Sweigová z americkej Rady pre medzinárodné vzťahy.
Po týchto parlamentných voľbách sa veľa nezmení, po tých ďalších môže. Strana obmedzila pôsobenie politikov na dve funkčné obdobia, čo sa bude týkať aj poslanca Fidela Castra.
Jeho brat Raúl pred voľbami potvrdil, že sa o najvyšší post uchádza naposledy. Novozvolený parlament ho vo funkcii predsedu Štátnej rady, teda prezidenta, potvrdí koncom februára. Mandát sa mu skončí v roku 2018.