Manuel Rajoy rázne odmieta, že by 11 rokov dostával tajné peniaze.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom.
MADRID, BRATISLAVA. V decembri 2011 pravicová Ľudová strana v Španielsku s prehľadom vyhrala voľby. Vďaka 44-percentnej podpore vládne sama. Aj pre neschopnosť predchádzajúcej socialistickej vlády, aj pre sľuby, že dá do poriadku verejné financie.
Prešlo len 14 mesiacov a jej podpora padla takmer o polovicu. Podľa posledného prieskumu koncom minulého týždňa by ju volilo len necelých 24 percent ľudí. Bolo by to podľa El País vôbec najmenej, čo by jedna z dvoch hlavných strán v krajine dostala vo voľbách. Utešovať pravičiarov môže len to, že socialisti sú na tom ešte o trochu horšie.
Premiér: Nie je to pravda
Tajné kontá
Ako sa delili
- Strana mala dostávať tajné nezdokladované dary od sponzorov, malo ísť o úplatky.
- Bývalý pokladník strany Luis Bárcenas mal na účte vo Švajčiarsku 22 miliónov eur.
- Peniaze si rozdeľovali v obálkach. Premiér Rajoy mal dostať v priemere 25tisíc eur ročne od roku 1997 do 2008.
Je za tým najnovší veľký škandál, ktorý minulý týždeň odhalili španielske médiá a dotkol sa aj samotného premiéra Manuela Rajoya. Podľa naskenovaných dokumentov mal premiér dostávať v rokoch 1997 až 2008 v priemere 25-tisíc eur ročne z úplatkov, ktorým si mali kupovať developeri povolenia počas stavebného boomu. Rajoy bol doteraz považovaný za síce nudného, ale inak čestného politika.
V sobotu sa premiér vôbec prvýkrát k škandálu vyjadril. „Potrebujem na to iba tri slová: je to falošné,“ povedal novinárom po mimoriadnom zasadnutí strany. Otázky novinárov nepovolil. Španielov takto jednoducho nepresvedčí. V uliciach Madridu, Barcelony, Sevilly a iných miest aj počas víkendu protestovali stovky ľudí. „Naše dane do vašich obálok,“ bolo podľa CNN napísané na jednom z transparentov.
Petíciu na internete za rezignáciu Rajoya podpísalo viac ako milión (zo 47miliónov) Španielov. Odstúpenie požaduje aj opozícia.
Vláda doteraz strácala na popularite najmä pre ekonomiku. Nezamestnanosť vystúpila na rekordných 26 percent. Dlhová situácia v krajine sa trochu upokojila potom, ako Európska centrálna banka uistila trhy, že Španielsko nenechá padnúť.
Po prepuknutí škandálu však podpora vlády hneď spadla podľa Metroscopie o 6 bodov. „Kiež by som nikdy nevolil, pretože žiaden z politikov nie je hodný dôvery, ktorú im dávame,“ povedal podľa New York Times majiteľ potravín a dlhoročný volič pravicovej strany.
Vážny problém
Korupcia sa stáva pre obyvateľov čoraz vážnejším problémom. Podľa denníka od roku 2008 vyšetrovali 300 politikov po celej krajine z úplatkárstva, málo prípadov však skončilo na súde. Za kľúčový problém označilo v decembri korupciu 17 percent ľudí, doteraz najviac, mesiac predtým ich bolo o polovicu menej.