O prechyľovaní ženských priezvisk sa bude debatovať aj na Slovensku, pretože na rokovanie vlády sa blíži novela zákona o matrikách.
Už pri zverejnení jej prvého návrhu ministerstvom vnútra nastal rozkol medzi Robertom Kaliňákom, ktorý podporuje právo žien vybrať si mužskú verziu mena, a ministrom kultúry Marekom Maďaričom stojacim na opačnej názorovej strane.
Českí susedia tento problém vyriešili vo štvrtok, keď Senát zavrhol možnosť písať české ženské priezviská bez prípon -ová či -á.
Túto možnosť majú len cudzinky alebo ženy vydaté za cudzincov. Samozrejme, v súkromnom styku či pri vystupovaní v médiách si môže žena napísať akúkoľvek verziu svojho mena, ale doklady si zmeniť nemôže.
Idnes.cz si zmapovalo najsilnejšie argumenty oboch strán a s miernou nadsázkou lavíruje medzi oboma skupinami. Zároveň argumentuje proti najčastejšiemu dôvodu propagátoriek zrušenia prechyľovania a tým je otázka vlastníctva.
"Znamená to, že ako žena som mužov majetok," pýta sa aj režisérka Olga Sommerová.
Odpovedá jazykovedec Oldřich Uličný: "Tak predovšetkým: príponou -ová sa, samozrejme, neprivlastňuje, tú si niektorí pletú s príponou -ova. Prípona -ová vyjadruje len vlastnosť. Analogicky pani Nováková je 'ako pán Novák', obaja rovnoprávne patria k rodine, v ktorej sa muži volajú Novák, ženy Nováková. "
To isté platí aj pre slovenčinu.
Mnohých však hnevá najmä komolenie zahraničných speváčok a herečiek. No uznajte, taká Marylin Monroeová znie fakt čudne. Aj keď pri Hillary Clintonovej to až tak veľmi neruší.
Ďalšie dôvody si prečítajte na idnes.cz.
Odporúča Jana Čevelová, vedúca spravodajstva sme.sk