CHICAGO, BRATISLAVA. Stalo sa to len asi kilometer a pol od domu amerického prezidenta Baracka Obamu v južnom Chicagu.
Hadiya Pendletonová sa spolu s 12 kamarátmi skrývala pred dažďom, keď do nich začal strieľať neznámy muž. Pätnásťročnú stredoškoláčku strelil do chrbta a tá zraneniam podľahla.
Len pred dvoma týždňami pritom Hadiya účinkovala na druhej Obamovej inaugurácii vo Washingtone ako mažoretka v stredoškolskej kapele. Bol to pre ňu najšťastnejší deň v živote.
„Hovorila o tom dlho pred inauguráciou, dlho pred voľbami,“ povedal podľa CNN jej otec.
Nebezpečné mesto
Smrť dievčaťa sa dostala do hlavných správ a pripomenula negatívne prvenstvo domovského mesta amerického prezidenta.
Trojmiliónové Chicago už dlhodobo trápi vysoký počet vrážd. Minulý rok tu zabili viac ako 500 ľudí. Cez víkend zastrelili sedem osôb, celkovo je tento január najkrvavejším mesiacom v histórii mesta od roku 2002.
Hoci na počet obyvateľov sú v Amerike aj nebezpečnejšie mestá (vedú New Orleans a Detroit), práve v Chicagu sa minulý rok stalo celkovo najviac vrážd.
Tretie najväčšie mesto krajiny je pritom jedným z najprísnejších v kontrole zbraní.
Ako píše New York Times, nenájdete v ňom ani jednu predajňu zbraní. Sú tu zakázané útočné zbrane aj veľkokapacitné zásobníky - teda opatrenia, ktoré presadzuje prezident Barack Obama.
Napriek tomu sa starostovi mesta Rahmovi Emanuelovi, ktorý robil v prvom období Obamovi šéfa štábu, nedarí znížiť počet obetí. A zbraní je napriek zákazu v uliciach viac ako vo väčších metropolách New York a Los Angeles.
Minulý rok tu policajti zhabali vyše sedemtisíc zbraní, v New Yorku, ktorý má momentálne najmenej vrážd za 40 rokov, len polovicu.
Podľa denníka však gangy, ktoré operujú najmä na juhu, získavajú zbrane z okolitých miest aj zo susedných štátov.
Príčiny existencie gangov
Aktivisti, ktorí pracujú v najnebezpečnejších oblastiach mesta, však hovoria, že mesto sa musí viac zamerať na komunitu ako na zbrane.
Strieľa sa väčšinou medzi mladými v chudobných štvrtiach, ktorí často nenachádzajú inú budúcnosť ako v gangu.
„Ak neodstránime príčiny násilia, žiadne agresívne policajné akcie neznížia počty mŕtvych,“ tvrdí pre Christian Science Monitor Juandalyn Hollandová z organizácie Teamwork Englewood.
Peter Breiner píše o zbraniach v Amerike:
Skúsil som oboje, nedá sa porovnať I.
Skúsil som oboje, nedá sa porovnať II.