Premiér údajne dostával v obálkach každý rok 25-tisíc eur, ktoré úradom nepriznal.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom.
MADRID, BRATISLAVA. V roku 2005 prežil Mariano Rajoy pád helikoptéry. Roky bol len v opozícii a vyčítali mu, že nemá charizmu.
Dostal sa však na čelo španielskej vlády a po roku vo funkcii premiéra čelí škandálu, ktorý ho môže politicky zlikvidovať.
„Pred dvoma týždňami otvoril denník El Mundo Pandorinu skrinku. Odhalil tajné účtovné schémy Rajoyovej politickej strany. Vo štvrtok zverejnil naskenované účtovné dokumenty denník El País. Tie odhaľujú, že peniaze od tajných sponzorov tiekli aj k premiérovi,“ povedal pre SME Pablo Rodríguez, novinár španielskeho denníka El Mundo.
Ústrednou postavou systému bol bývalý pokladník Ľudovej strany Luis Bárcenas. V minulosti ho už obvinili z údajného nelegálneho financovania strany.
Ako fungovala
Účtovná schéma
- od roku 1997 do roku 2008 Ľudová strana premiéra Mariana Rajoya vraj prijímala dary od sponzorov,
- príjmy daňovým orgánom nikdy nepriznali, rozdeľovali si ich každé tri alebo šesť mesiacov v obálkach,
- peniaze pochádzali od podnikateľov, ktorí si úplatkami vybavovali stavebné povolenia alebo nové zákazky. Mali byť meni nimi aj energetické firmy.
Úplatky v obálkach
Pokladník bral úplatky od podnikateľov aj na vlastnú päsť. Až 1,3 milióna eur za dohodenie zákaziek získal od podnikateľa Francisca Correa.
Rajoy pokladníka strany zo začiatku bránil, najal mu aj advokáta. Po roku vyšetrovania ho však vylúčil zo strany.
Na konte v Dresdner Bank vo švajčiarskej Ženeve mal uložených 22 miliónov eur. Boli to čierne peniaze, ktoré ako pokladník strany získal v rokoch 1997 až 2008 od sponzorov.
Išlo vraj o úplatky od podnikateľov v stavebníctve, ktorí v čase realitného rozmachu potrebovali získať stavebné povolenia a nové zákazky, tvrdí agentúra Reuters.
Ako prvý o škandále prehovoril bývalý poslanec ľudovcov Jorge T. Sagnier. Pre denník El País potvrdil, že stranícke špičky si medzi sebou dve desaťročia roky rozdeľovali tajné peniaze.
Rajoy vraj od roku 1997 dostával každý rok v obálkach 25 200 eur. Účtovné záznamy zverejnil denník El País na titulnej strane.
Obálky údajne prijímali aj generálna sekretárka strany Maria Dolores de Cospedalova či bývalý šéf Medzinárodného menového fondu Rodrigo Rato.
Tieto ich príjmy pritom nemuseli byť nelegálne, pretože zákony ešte nedávno umožňovali financovať strany z darov od utajených sponzorov.
Politici ich však mali ako príjem uviesť v daňových priznaniach, čo sa asi v tomto prípade nestalo.
Obeť konšpirácie?
Strana obvinenia z existencie účtovných schém popiera. „Nemáme čo skrývať. Ľudová strana má len účty, ktoré sú čisté a transparentné a predložené daňovým úradom,“ citoval denník The Guardian slová sekretárky strany Cospedalovej.
Dodala, že strana je obeťou špinavých trikov, zverejnenú schému označila za konšpiráciu.
Škandál zasiahol Rajoya v čase zverejnenia nepriaznivých výsledkov krajiny. V stredu vyšli údaje za HDP, klesol o 0,7 percenta, teda recesia sa prehĺbila výraznejšie, ako hovorili prognózy. Nezamestnanosť v krajine už dosiahla 26 percent a brzdí domáci dopyt.
Až 96 percent Španielov navyše tvrdí, že korupcia je v krajine veľmi rozšírená. Dôvera voči politikom je na bode mrazu.
Vlnu nevôle naposledy vyvolala sprenevera zaťa kráľa Juana Carlosa, ktorý ukradol cez firmy štyri milióny eur charitatívnym organizaciám.