Minister zahraničia žiada, aby vláda prijala fiškálnu zmluvu, ináč nepodpíše koaličnú dohodu. Vládnuť chce aj bez nej.
Agentúrnu správu sme o 20:31 nahradili autorským článkom denníka SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Karel Schwarzenberg získal v druhom kole volieb českého prezidenta viac ako 2,2 milióna hlasov.
Jeho TOP 09 na taký výsledok nemá šancu, no kampaň, aj keď sa neskončila víťazstvom, sa začína prejavovať i v straníckych preferenciách. V decembri mala TOP 09 v prieskumoch 8,5 percenta, v januári to už bolo 16 percent, čím by sa stala lídrom pravice.
Voľby sa majú konať v júni 2014, ak by toto nadšenie zo Schwarzenberga chcela strana využiť, potrebuje, aby ľudia išli hlasovať čím skôr.
Kalousek sa vracia
Fakty
Fiškálna zmluva
Lídri krajín Európskej únie ju podpísali v marci minulého roka.
Zavádza pravidlá o vyrovnanom rozpočte, obmedzuje štrukturálny deficit. Za porušenie sú sankcie.
Platí len pre krajiny eurozóny, pripojiť sa môžu aj iní.
Podľa politológov by bolo pre TOP 09 najlepšie, ak by sa predčasné voľby konali už tento rok na jar.
„Je však otázka, či by strana do tohto rizika išla a ako rýchlo by sa voľby vôbec mohli uskutočniť,“ cituje portál iDNES.cz politológa Zdenka Zbořila.
„Za stranu bude teraz oveľa častejšie hovoriť Kalousek, ktorý preferencie skôr maže. Postupne sa dostanú tam, kde boli,“ tvrdí pre iDNES.cz politológ Jiří Pehe.
Schwarzenbergovi v prezidentskej kampani pomohlo aj to, že do úzadia sa stiahol podpredseda strany a nepopulárny minister financií Miroslav Kalousek.
Kalousek naozaj začal po prezidentských voľbách viac vystupovať. Ešte v nedeľu poznamenal, že Schwarzenebrg by mohol byť premiérom.
Cez týždeň zas pohrozil, že jeho strana sa nepodpíše pod novú koaličnú zmluvu, o ktorej TOP 09 a ODS rokujú s novým vládnym subjektom LIDEM.
Žiada, aby sa Česko pridalo k európskej fiškálnej zmluve, ktorá zvádza tvrdšie rozpočtové pravidlá. Okrem Česka sa k nej z členských štátov Únie nepridala len Veľká Británia.
Tvrdí, že vláda by sa mala prihlásiť k európskym šetriacim opatreniam, najmä po tom, ako schválila ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý je ešte prísnejší ako fiškálna zmluva.
ODS je proti zmluve dlhodobo, naopak, TOP 09 žiada jej schválenie. Schwarzenberg minulý rok premiérovi Petrovi Nečasovi odkázal, že odmietaním poškodzuje Česko.
„Chceme dať jasný signál, že patríme do Európy,“ vyhlásil tento týždeň Kalousek.
Vláda bez zmluvy
Nečas a jeho ODS argumentujú, že aj tak by vstúpila do platnosti až potom, ako Česko vstúpi do eurozóny, čomu ešte bude predchádzať referendum. Zatiaľ teda netreba o nej hovoriť.
„Mrzí ma, že sa TOP 09 opiera o ultimáta,“ povedal premiér. O požiadavke druhej najsilnejšej koaličnej strany sa hovorilo vo štvrtok na koaličnej rade.
Politici TOP 09 popierajú, že im ide o predčasné voľby, aj keď o nich hovoria opoziční sociálni demokrati a krátko po zvolení za prezidenta aj Miloš Zeman.
„Prečo by mali byť predčasné voľby? Nemá to vôbec zmysel. Nedávame žiadne ultimáta, každá strana má svoje priania,“ reagoval na obvinenia Schwarzenberg.
Ak by sa požiadavka „topky“ do koaličnej zmluvy nedostala, vláda by mohla pokračovať aj bez zmluvy, naznačil Kalousek.
„Pamätám si mnoho vlád bez koaličnej zmluvy. Pravidlá fungovania vlády určuje ústava,“ povedal v rozhovore pre iDNES.cz.