Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Na predvolebných mítingoch sa objavovala viac ako jej matka, hneď po zvolení dala jasne najavo, že politicky sa chce angažovať aj v ďalších piatich rokoch.
Kateřina Zemanová, dcéra nedávno zvoleného prezidenta Miloša Zemana, však nemá automaticky nárok na štátom platenú ochranku.
Zemanov tím ale požiada, aby bodygardov dostala aj ona. Rozhodnúť o tom môže minister vnútra Jan Kubice, ten už oznámil, že dá na odporúčanie polície.
„Vzhľadom na to, že dcéra pána Zemana sa podľa jej mediálnych vyjadrení bude podieľať na nejaký úlohách aj naďalej, považujem to za rozumné,“ cituje iDNES.cz námestníka policajného prezidenta Tomáša Kužela, pod ktorého spadá aj prezidentská ochranka.
Zeman dostal svoju ochranku už krátko po zvolení, aj keď zákon výslovne nehovorí, kedy sa tak má stať. Zemana zároveň stráži aj súkromná bezpečnostná firma, ktorú pred nástupom do funkcie vlastnil Kubice.
Štátnu ochranku Zeman viackrát kritizoval, najmä po minuloročnom útoku na jeho predchodcu Václava Klausa, na ktorého zblízka strieľal útočník airsoftovou pištoľou.
Vyčítal jej aj to, že mu v deň zvolenia nepomohli, keď zakopol cestou do Českej televízie.
„Ako začiatok práce tejto ochranky to nie je práve najslávnejšie,“ poznamenal v priamom prenose.