ANKARA. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan nalieha na dohodu politických strán o zmenách ústavy, ktoré by podľa očakávaní mali zahŕňať vytvorenie prezidentského systému vlády.
Ako v stredu vyhlásil, ak nedôjde k dohode do apríla, návrhy reforiem predloží jeho strana priamo parlamentu a v prípade potreby občanom v referende, informovala agentúra Reuters.
Viacstranná parlamentná komisia pripravujúca návrh novej ústavy mala svoju prácu dokončiť do začiatku tohto roka, nedospela však ku konsenzu.
Erdogan dominuje tureckej politike, odkedy sa jeho Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) dostala k moci v roku 2002.
Všeobecne sa predpokladá, že chce zmeniť ústavu a vytvoriť exekutívny prezidentský úrad pre seba ešte pred budúcoročnými voľbami.
Schválenie ústavných zmien si vyžaduje dvojtretinovú podporu v 550-člennom parlamente, teda 367 hlasov. AKP má 326 kresiel, pri presadzovaní svojho návrhu by tak mohla naraziť na problémy.
Na vypísanie referenda o návrhu by však potrebovala len 60 percent, teda 330 hlasov.
"Ak budeme môcť uskutočniť referendum, obrátime sa na ľud," povedal Erdogan na stretnutí s poslancami AKP.
Politici zo všetkých hlavných strán sa zhodujú, že súčasná ústava Turecka, vypracovaná po prevrate z roku 1980, potrebuje revidovať. Opozícia sa však obáva, že reformy, ktoré žiada AKP, dajú Erdoganovi priveľkú moc.