KUVAJT. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v stredu opäť dôrazne apeloval na obe strany konfliktu v Sýrii, aby ukončili násilie, keďže situácia sa stáva katastrofálnou a zo dňa na deň sa zhoršuje.
Pan na darcovskej konferencii pre Sýriu v Kuvajte tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo na poskytnutie pomoci Sýrčanom, ktorých krajina sa už vyše 22 mesiacov zmieta v občianskom konflikte.
“Vyzývam všetky strany a najmä sýrsku vládu, aby v mene ľudskosti prestali zabíjať,” vyhlásil šéf OSN.
OSN informovala, že na pomoc Sýrii potrebuje asi 1,5 miliardy dolárov. Humanitárnu pomoc v súčasnosti podľa nej potrebujú až štyri milióny Sýrčanov.
Darcovia na konferencii prisľúbili viac ako miliardu dolárov (738,5 milióna eur), informoval predstaviteľ kuvajtskej vlády.
Konflikt si už vyžiadal najmenej 60-tisíc obetí na životoch a státisíce ľudí ušli do susedných krajín, ktoré majú problém s ich zabezpečením.
“Už sme vyčerpali naše zdroje,” povedal konferencii jordánsky kráľ Abdalláh II.
V Sýrii podľa OSN chýbajú základné potraviny, palivo a lieky, poľnohospodárstvo je v kríze, zničená bola infraštruktúra aj nemocnice.
“Pred našimi očami sa vyvíja ľudská tragédia,” povedala humanitárna šéfka OSN Valerie Amosová.
Darcovia prisľúbili Sýrčanom 1,5 miliardy dolárov
Prisľúbené financie pokryjú humanitárnu pomoc na najbližších šesť mesiacov.
KUVAJT. Darcovské krajiny prisľúbili viac ako 1,5 miliardy dolárov (vyše 1,1 miliardy eur) na pomoc Sýrčanom zasiahnutým občianskou vojnou.
Oznámil to v stredu generálny tajomník OSN Pan Ki-mun po varovaní, že konflikt v Sýrii spôsobil katastrofálnu humanitárnu krízu, ktorá sa každým dňom zhoršuje.
Pan Ki-mun v závere darcovskej konferencie v Kuvajte tiež vyhlásil, že sýrsky prezident Bašár Asad nesie hlavnú zodpovednosť, pokiaľ ide o zastavenie utrpenia v krajine, kde si takmer dva roky trvajúci konflikt vyžiadal 60-tisíc obetí na životoch.
"Sýrčania sú každý deň vystavení neúprosným hrôzam," povedal Pan.
"Nemôže to takto pokračovať... (Asad) by mal počúvať hlasy a výkriky toľkých ľudí," dodal s výzvou, aby všetky strany a najmä sýrska vláda zastavili zabíjanie. "V mene ľudskosti, zastavte zabíjanie, zastavte násilie," citovala ho agentúra Reuters.
Miliarda pôjde susedom Sýrie
OSN od jednodňovej konferencie očakávala prísľuby pomoci vo výške 1,5 miliardy dolárov, ich konečná suma je napokon vyššia.
Asi miliarda dolárov je určená pre susedov Sýrie, kam sa pred bojmi uchýlilo približne 700.000 utečencov, ďalších 500 miliónov dolárov pôjde na humanitárnu pomoc pre štyri milióny Sýrčanov, ktorí ju potrebujú priamo vo svojej vlasti.
Prisľúbené financie pokryjú humanitárnu pomoc na najbližších šesť mesiacov, uviedol Pan Ki-mun.
Štáty Perzského zálivu - Kuvajt, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty - prisľúbili na konferencii po 300 miliónov dolárov. K 60 účastníkom patrili tiež Libanon, Jordánsko, Irán Tunisko, USA, Kanada, Rusko, Čína, Japonsko, Južná Kórea, Turecko a viaceré európske krajiny.
Humanitárne skupiny však zdôraznili, že premena prísľubov na skutočné peniaze môže trvať dlho.
Podľa jednej z nich nie je pomoc, ktorá sa teraz dostáva do Sýrie, distribuovaná spravodlivo, keďže takmer celá smeruje do oblastí kontrolovaných vládou.
Peniaze sa ku všetkým Sýrčanom nedostanú
Pochybnosti panujú aj v sýrskej metropole Damask, kde ozveny delostreleckej paľby prehlušili akýkoľvek optimizmus. Miestni obyvatelia reagovali na otázky po prísľuboch pomoci bez záujmu alebo s nádeje.
"Kam pôjdu tieto peniaze? Ako to niekto môže vedieť? Všetko to vyzerá ako reči," uviedla Fatin, stará matka z rodiny strednej triedy v sýrskej metropole, ktorú citovala agentúra Reuters.
Podľa ďalšej staršej obyvateľky Damasku, ktorá si neželala byť menovaná, sa peniaze k Sýrčanom nedostanú.
"Zajtra všetky tie peniaze ukradnú. (Prostredníci) ukradnú všetko. Ak by mohli ukradnúť ľuďom duše, urobili by to. S tými peniazmi by som nerátala," vyhlásila.
TASR