Článok iDnes sme nahradili autorským textom SME o 18:11
Konope bude legálne, ale drahé. Dovážať sa bude z cudziny a poisťovne ho dotovať nechcú.
PRAHA, BRATISLAVA. Martina Kafková potrebuje na rok 1,5 kilogramu sušeného konope. Štyridsaťročná Češka trpí roztrúsenou sklerózou a konope jej bolesti zmierňuje.
Doteraz ho pestoval doma jej otec Zdeněk Majzlík. Hlavne pre neho sa Martina stala spoluautorkou petície Konope ako liek.
„Za to množstvo, ktoré ja ročne potrebujem, by sa dostal do väzenia na mnoho rokov,“ povedala pre Český rozhlas. Petíciu, pod ktorú sa podpísalo 40-tisíc Čechov, Martina vlani v máji odniesla do parlamentu.
Je to prielom
Asi desaťtisíc chorých v stredu uspelo. To, čo sa nepresadilo na Slovensku, bude od leta platiť v Česku. Po 30 amerických štátoch, Kanade, Rakúsku, či Fínsku bude konope ako liek dostupné v českých lekárňach.
Po poslancoch schválili konope ako liek aj senátori a čaká sa už len na podpis prezidenta. Tento rok v lete by si pacienti mohli konope kúpiť v lekárňach a zmierniť bolesti pri nádorových ochoreniach, AIDS, pri nechutenstve, atopickom ekzéme či roztrúsenej skleróze.
Predpisovať ho budú odborní lekári a pacient ho dostane na elektronický predpis. Štátu to zjednoduší kontrolu, chorému odpadnú časté osobné návštevy u lekára.
„Je to prielom po dlhoročnej kriminalizácii ľudí, ktorí poznali liečivé účinky marihuany pri potlačovaní príznakov niektorých chorôb,“ povedal novinárom senátor ČSSD Petr Vícha.
Problémy sa tým však nekončia. V čom chorým doteraz bránil zákon, teraz budú peniaze. Konope s vyšším obsahom účinnej látky THC, ktoré bolo doteraz na zozname drog, bude po novom legálne, ale drahé. Podľa schválenej novely sa totiž bude prvý rok konope dovážať z Holandska a Izraela a cena bude podľa odborníkov vysoká.
Gram by mal stáť 80 až 200 českých korún (3 až 8 eur), mesačne by mohli pacienti zaplatiť až 10-tisíc korún (takmer 400 eur). „Lekárne asi nebudú drahé konope vôbec odoberať, pretože nebudú pacienti, ktorí by na to mali,“ hovorí pre aktualne.cz Jiří Stabla, odborník na konope. Poisťovne zatiaľ konope dotovať nechcú.
Na dovoz a distribúciu bude dohliadať Štátny ústav na kontrolu liečiv. Ten má do roka vydávať licenciu pre českých pestovateľov. Podmienkou na udelenie licencie pritom bude, že konope bude lacnejšie ako dovážané. Cena by sa mohla znížiť o polovicu.
Česi milujú marihuanu
Odborníci i lekári legalizáciu liečebnej konope podporujú. „Výsledky v Izraeli ukazujú, že je to úspešné asi pri 90 percentách pacientov. Je to predovšetkým paliatívna liečba (zmierňuje bolesť, nelieči ochorenie – pozn. red.),“ hovorí pre Český rozhlas uznávaný profesor Lumír Hanuš, ktorý žije a pracuje v Izraeli.
Martinu Kafkovú v jej úsilí podporila aj jej lekárka, neurologička Iveta Nováková. „Na konope si nenavyknú a neprechádzajú na žiadne tvrdé drogy,“ hovorí.
Kritici legalizácie liečebného konope sa obávajú, že to bude prvý krok k legalizácii drog. Česi vedú európsky rebríček v užívaní marihuany.
Podľa európskeho monitorovacieho centra vyskúšalo marihuanu aspoň raz v živote skoro 54 percent Čechov, na druhom mieste skončili Francúzi (42 percent) a tretí boli Španieli (39 percent).
Spoluautor novely a poslanec Pavel Bém hovorí, že legalizácia marihuany nehrozí. Česi ju naďalej nesmú pestovať doma.