DAKAR, MABAKO. Francúzska armáda v stredu vstúpila do mesta Kidal na severe Mali, ktoré je poslednou baštou islamistických povstalcov.
Len pred niekoľkými dňami sa im pritom podarilo dobyť aj mestá Gao a Timbuktu.
Paríž sa chce pomaly stiahnuť
Ofenzíva v africkej krajine trvá už tri týždne a Paríž sa chce odtiaľ už v najbližšom čase stiahnuť. Velenie nad operáciou neskôr od Francúzov preberú jednotky Africkej únie (AÚ).
Niekoľko nezávislých zdrojov, na ktorých sa odvoláva tlačová agentúra AFP, už informuje o tom, že Francúzi pristáli v Kidali a nad mestom sa vznáša aj niekoľko bojových vrtuľníkov.
Kidal je jedným z troch veľkých miest na severe Mali. Momentálne ho ovládajú povstalci z tuarégskeho Národného hnutia za oslobodenie Azawádu (MNLA) a odštiepenci z islamistickej skupiny Ansár ad-Dín, ktorí si založili Islamské hnutie Azawádu (MIA).
Ozbrojenci islamistickej skupiny Ansár ad-Dín z mesta na prelome týždňa ustúpili.
Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) medzitým informoval, že v oblasti Kidalu ale aj ďalších na severe krajiny zúri hlad a ľudia majú aj nedostatok pitnej vody.
"Stovky ľudí v posledných dňoch utieklo z Kidalu do dedín ďalej na severe, až k hraniciam s Alžírskom," uviedla UNHCR.
Skrývajú s v horách
Ako pripomína spravodajský server Le Nouvel Observateur, predstavitelia MIA deklarovali, že odmietajú terorizmus a sú za riešenie krízy na severe Mali pokojnou cestou.
Vplyvný príslušník kmeňa Tuarégov a zástupca MIA Algabass Ag Intalla potvrdil vôľu MIA viesť s vládou dialóg a ubezpečil, že jeho hnutie si nekladie za cieľ vyhlásenie nezávislosti severu Mali.
Podľa malijských bezpečnostných zdrojov vplyvní predstavitelia islamistických povstalcov sa skrývajú v horách na severe Mali, v tesnej blízkosti hraníc s Ažírskom.
V neprehľadnej situácii, ktorá nastala po ústupe islamistov z Kidalu a jeho obsadení Tuarégmi a odštiepencami z islamistických hnutí, mesto opustili stovky ľudí.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov pritom upozorňuje, že prístup utečencov k jedlu a veciam nevyhnutným pre život vážne skomplikovali prebiehajúce boje a zatvorenie hraníc s Alžírskom.
Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius v rozhovore pre denník Le Parisien na otázku ohľadom stratégie voči islamistom, ktorí by zo skrýš v horách mohli pripravovať protiútok, uviedol: "Veľa sme ich zabili. Teroristi sú dezorganizovaní. Veľmi sme ich zasiahli".
Spresnil, že islamisti vedia, že spojenci ich môžu odpočúvať, čo "obmedzuje ich kapacitu na reakciu".
Schválili politický plán
V rámci diskusií o vnútropolitickom vývoji v Mali po vyriešení súčasnej krízy schválil malijský parlament v utorok politický plán, ktorý v rámci procesu národného zmierenia zahŕňa aj dialóg s niektorými ozbrojenými skupinami.
Politický plán síce neobsahuje termín konania volieb, ale dočasný prezident Dioncounda Traoré ich medzičasom vypísal na 31. júla.
Medzinárodné spoločenstvo opakovane apelovalo na prechodnú vládu v Bamaku, aby krízu na severe Mali neriešila en bloc, ale prijala oddelene vojenské a politické riešenie.
Pre humanitárne potreby obyvateľstva Mali sa na utorkovej konferencii v etiópskej Addis Abebe podarilo zozbierať 455,53 milióna dolárov.
V krajine v súčasnosti pôsobí 3500 francúzskych a 1400 západoafrických vojakov, ako aj čadský kontingent.
Celkovo by malo byť v Mali dislokovaných 8-tisíc príslušníkov afrických jednotiek, ich presun do dejiska operácií spomaľujú problémy s logistickým a finančným zabezpečením.
Po ich rozmiestnení v Mali sa francúzske jednotky stiahnu, čo dnes potvrdil aj minister Fabius.