NEW YORK. Vojenská intervencia Francúzska proti islamistickým povstalcom v Mali by mohla zhoršiť "chúlostivú" bezpečnostnú situáciu v Líbyi, kde ozbrojené skupiny útočili na bezpečnostných činiteľov a diplomatov. Uviedol to v utorok predstaviteľ OSN.
Osobitný vyslanec a vedúci misie OSN v Líbyi Tárik Mitrí uviedol, že líbyjská vláda čelí závažným bezpečnostným problémom na východe krajiny, kde v septembri v meste Benghází zabili veľvyslanca USA a ďalších troch Američanov, informovala agentúra Reuters.
"Odpor ozbrojených radikálnych skupín voči vojenskej intervencii v Mali môže zhoršiť situáciu vzhľadom na ideologické a etnické spojenia, ako aj slabo stráženú hranicu v Líbyi," povedal Mitrí Bezpečnostnej rade OSN.
Kríza sa začala návratom bojovníkov z Líbye
Kríza v Mali sa podľa regionálnych bezpečnostných expertov začala návratom ťažko ozbrojených bojovníkov z Líbye, kde ich v minulosti platil líbyjský vodca Muammar Kaddáfí.
Bývalí Kaddáfího ozbrojenci a široká dostupnosť zbraní počas líbyjského konfliktu rozšírili rady separatistických a islamistických skupín v Mali, ktoré pred rokom spustili útoky na armádu a prevzali kontrolu nad severom krajiny.
Líbya sa obáva, že ak jej dlhé púštne hranice nebudú zabezpečené, dôjde k prílevu zbraní, ako aj malijských a iných zahraničných islamistických bojovníkov späť do krajiny.
"Bezpečnosť hraníc Líbye zostáva kľúčovou otázkou vzhľadom na súčasné kapacitné obmedzenia a možný vplyv nedávneho vývoja v Mali," povedal Mitrí. "Situácia na východe je vážnym problémom pre vládu a ohrozuje jej snahy zaistiť stabilitu," dodal.
Líbyjská vláda nedávno vyzvala na umiestnenie mierových jednotiek OSN v Mali s cieľom zabrániť bojovníkom vyhnaným z ich bášt na severe krajiny narušiť stabilitu okolitých štátov.
Francúzsko žiada pozorovateľov
Francúzsko by uvítalo rýchle rozmiestnenie medzinárodných pozorovateľov v západoafrickom Mali, aby sa tak predišlo porušovaniu ľudských práv v krajine, vyzval v utorok francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault.
Ako informovala agentúra Reuters, na zabratých územiach islamisti tvrdo presadzovali prísne islamské právo šaría, podľa ktorého sa napríklad za cudzoložstvo udeľuje trest ukameňovaním a za krádež hrozí odťatie končatín.
Na druhej strane, malijským oddielom boli medzinárodnými ľudskoprávnymi organizáciami vyčítané recipročné vraždy domnelých islamistických skupín a ich prívržencov z pomsty.
"Naše oddiely boli upovedomené, že majú byť mimoriadne ostražité pri zasahovaní v prípade (akýchkoľvek) násilností," ubezpečil Ayrault.