MOSKVA, PRAHA. Rusko začalo operáciu, ktorej cieľom je návrat celého Gruzínska pod kontrolu Moskvy. V utorok to potvrdil predstaviteľ ruského ministerstva zahraničia Michail Jevdokimov.
Riaditeľ oddelenia Spoločenstva nezávislých štátov povedal, že s gruzínskou stranou vedú dôverné rokovania o návrate krajiny do postsovietskeho zoskupenia.
„Ani jedna strana nebude zrejme proti návratu Gruzínska do Spoločenstva,“ vyhlásil a spochybnil tak ubezpečenie Tbilisi o tom, že iná cesta než do EÚ a NATO pre krajinu nepripadá do úvahy.
Tbilisi dementuje
Rozrušený námestník ministerky zahraničia Gruzínska David Zalkalijan v utorok vytrvalo dementoval výrok ruského diplomata.
Ten mnohé gruzínske médiá označili za premyslenú provokáciu s cieľom rozkmotriť Gruzínsko s európskymi partnermi.
„Žiadne rozhovory s ruskou stranou o návrate Gruzínska do SNŠ nevedieme. Viackrát sme potvrdili náš zahraničnopolitický kurz – je to EÚ a NATO,“ vyhlásil.
Saakašvili už nie je ten hlavný
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili, veľký odporca Moskvy, oznámil vystúpenie zo Spoločenstva po ruskej invázii do Južného Osetska v lete 2008.
Konflikty
Rusi a Gruzínci
Po tom, ako sa Gruzínsko pod vedením prezidenta Michaila Saakašviliho otočilo k EÚ a NATO, sa radikálne zhoršili ich vzťahy s Kremľom.
Začalo sa to bojkotom gruzínskych surovín, najmä vínom, ktoré malo v Rusku tradíciu.
Nevraživosť vyvrcholila vojnou o Južné Osetsko v roku 2008. Päťdňová vojna sa skončila de facto ruským anektovaním Osetska aj Abcházska.
Vlani však vyhralo parlamentné voľby opozičné hnutie Gruzínsky sen vedené súčasným premiérom Bidzinom Ivanišvilim.
I keď nová vláda deklaruje snahu stať sa členom EÚ a NATO, miliardár Ivanišvili má blízke kontakty s ruskými politikmi i podnikateľmi.
Napokon, svoje bohatstvo získal podnikaním v Rusku.
Ivanišvili sa netají tým, že chce obnoviť dobré vzťahy s Ruskom, bez toho, že by sa zmieril s okupáciou.
Politológovia ho však osočujú z pokrytectva. Oboje vraj nie je možné.
„Je mi jasné, že Gruzínsko sa vzdá členstva v NATO,“ uviedla Jekaterina Kotrikadze, riaditeľka nezávislej televízie RTVi.
Udalosti posledných dní jej slová čiastočne potvrdzujú.
Vzťahy sa otepľujú
Rusi už čoskoro povolia na svojom území opäť predaj gruzínskej minerálky Boržomi (tú navyše nečakane kúpila ruská firma Alfagroup) i gruzínskeho vína. To údajne nezodpovedalo požiadavkám na kvalitu.
Bolo však jasné, že išlo o politicky motivovaný krok. Po vojne sa diplomatické vzťahy medzi oboma krajinami prerušili, zaviedla sa vízová povinnosť.
Ivanišvili už začal ustupovať. Zrušil bojkot ruskej zimnej olympiády v Soči v roku 2014. Minulý týždeň navštívil Moskvu gruzínsky patriarcha Ilia II.
Stretol sa tam s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorého označil za „múdreho muža“.
V rovnaký čas sa v kuloároch Svetového ekonomického fóra v Davose stretli po prvý raz od vojny ruský a gruzínsky premiéri. O okupovaných gruzínskych teritóriách nepadlo ani slovo.
Autor: Agentúra Epicentrum