BERLÍN, BRATISLAVA. Za šesť dní sa z článku týždenníka Stern stala celospoločenská diskusia. Nemci a hlavne Nemky riešia sexizmus tak veľmi, že sa k tomu musela vyjadriť nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Článok napísala 29-ročná reportérka. Trojstranový profil bol o šéfovi frakcie vládnych liberálov (FDP), 67-ročnom Rainerovi Brüderlem, s ktorým sa pred rokom stretla v bare po politickej akcii strany.
Namiesto toho, aby jej odpovedal na otázky, sa pýtal na jej vek. Povedal, že so ženami v jej veku vie zaobchádzať.
Keď zistil, že je z Mníchova, s pohľadom na jej prsia prehodil, že by nimi vyplnila dirndl, teda ženský bavorský kroj s výstrihom.
Rok po udalosti
Okamžite po zverejnení článku zaplavili sociálne siete súhlasné reakcie, hlavne na Twitteri sa objavili desaťtisíce odkazov s podobnými skúsenosťami žien na pracovisku.
Médiá i odborníci začali diskutovať o tom, či má Nemecko problém so sexizmom.
„Kancelárka je, samozrejme, za rešpekt a profesionálny prístup medzi politikmi a zástupcami médií,“ povedal hovorca Steffen Seibert pred nemeckými novinármi.
Reportérka Sternu Laura Himmelreichová sa napriek tomu musí brániť. Vyčítajú jej, že s obvinením čakala rok a prišla s ním krátko potom, čo sa Brüderle má stať jednotkou na predvolebnej kandidátke strany.
Reportérku bráni šéfredaktor týždenníka Thomas Osterkorn. Hovorí, že obvinenie je legitímne, pretože za ten rok sa ukázalo, že to nebolo výnimočné správanie. Bráni sa aj sama reportérka.
Muži sa nezmenili
„Prečo prichádza príbeh až teraz? Pretože je dôležité vedieť, že nová tvár FDP žije zastaranými stereotypmi,“ napísala na Twitteri Himmelreichová.
Odborníci hovoria, že sexuálne obťažovanie žien problémom je.
„Rozhorčenie v spoločnosti narástlo. Postoj mužov sa zmenil málo, ako ukazuje Brüderle. Títo muži radi robia tzv. mužské vtipy a potom ich prekvapia reakcie,“ hovorí pre Handelsblatt psychológ Hans-Michal Klein. Zapojili sa političky.
„Som rada, že táto téma bola vytiahnutá zo zóny tabu. Každodenný sexizmus vo všetkých jeho podobách je neprijateľný,“ povedala pre nemecké médiá podpredsedníčka opozičných sociálnych demokratov Manuela Schwesigová.
Ospravedlniť sa nechystá
Politici sa kolegu zastali. „Tento druh spravodajstva rok po údajnej udalosti je mimoriadne neférový,“ reagoval podľa DPA šéf diplomacie a bývalý šéf FDP Guido Westerwelle.
Koaliční kresťanskí demokrati (CDU) hovoria, že Brüderle je známy nenútenými poznámkami.
Sám Brüderle mlčí a nechce sa k prípadu vyjadrovať. Ani sa nechystá novinárke ospravedlniť, ako ho na to v prieskume inštitútu Emnid pre denník Bild vyzvalo 90 percent opýtaných Nemcov.