Bojovníci zo severu chcú spolupracovať s Francúzmi, no odmietajú vládnu armádu, ktorú obviňujú z popráv civilistov.
SÉVARÉ. Tuarégski bojovníci zo severu Mali dnes potvrdili, že kontrolujú strategicky dôležité mesto Kidal a ďalších sedem miest, z ktorých vytlačili jednotky islamistických extrémistov.
Oznámili to prostredníctvom internetovej stránky svojho Národného hnutia za oslobodenie Azawádu (MNLA), čo je tuarégske pomenovanie oblastí na severe Mali.
Ako pripomína DPA, túto informáciu nie je možné overiť z nezávislých zdrojov. Vyhlásenie Tuarégov však prichádza po tom, ako malijské a francúzske jednotky oznámili, že ovládajú púštne mesto Tibuktu.
Tuarégovia vo svojom vyhlásení tvrdia, že sú "plne oddaní boju proti teroristickým organizáciám a chcú spolupracovať s francúzskymi oddielmi".
Kategoricky však odmietajú umožniť návrat na sever Mali vládnej armáde, ktorú obvinili z masových popráv civilistov.
Pod kontrolou malijskej a francúzskej armády je okrem Timbuktu aj mesto Gao, takže Kidal je posledným mestom, ktoré je baštou islamistov v urbanizovanej časti krajiny.
Podpálili knižnicu a zničili hrobky
Malijské médiá v pondelok priniesli zábery na tešiacich sa obyvateľov Timbuktu, ktorí vítali francúzske jednotky vstupujúce do tohto historického mesta.
Neskôr však časť miestnych začala rabovať obchody, ktoré patrili "Arabom" obviňovaným z toho, že sú "teroristami". Podobnú situáciu zaznamenali francúzski novinári, na ktorých sa odvoláva server Le Nouvel Observateur, aj v ďalších oslobodených lokalitách.
Podľa informácií starostu Timbuktu ustupujúci islamisti pred únikom z mesta podpálili knižnicu so vzácnymi stredovekými rukopismi.
Islamisti, ktorí oblasť vlani na jar ovládli a z mesta urobili metropolu svojho nikým neuznaného štátu Azawád, v Timbuktu zničili viacero hlinených hrobiek moslimských svätcov.
Ich hovorca toto konanie zdôvodnil tým, že protirečili islamu, keďže nabádali moslimov, aby uctievali svätých, nie samotného Alaha. Ako informovala UNESCO, zničená bola aj hrobka svätca Sidiho Mahmoudoua, ktorý zomrel v roku 955.
V Timbuktu bolo uložených aj asi 20-tisíc stredovekých rukopisov, mnohé z nich boli podľa datovania staršie ako z 12. storočia. Časť z rukopisov si ich majitelia stihli zo zbierok zobrať, čím ich uchránili pred islamistami, iné pred nimi správcovia rukopisov ukryli.
Miestnemu obyvateľstvu islamisti vnútili svoju interpretáciu islamského práva, takže dochádzalo k odtínaniu končatín či kameňovaniu.
Návratu islamistov sa však obávajú obyvatelia dedín, cez ktoré k Timbuktu postupovali francúzske a malijské jednotky. Z dedín síce vyhnali islamistov, ale na ochranu miestneho obyvateľstva tam nenechali žiadnych vojakov, takže dedinčania sa obávajú návratu islamistov a represálií. Ako píše spravodajský server Le Nouvel Observateur, niektoré dediny sú teraz ľudoprázdne.
Islamistickí povstalci podľa ich predstaviteľov ovládajú veľkú púštnu oblasť na severe krajiny.
Americké bezpilotné lietadlá presunú do Nigeru
Americké ministerstvo obrany chce aj kvôli tomu presunúť svoje bezpilotné lietadlá do Nigeru, aby sa zvýšil objem informácií týkajúcich sa aktivít polovojenských jednotiek organizácie al-Káida islamského Maghribu (AQMI) získaných počas ich preletov nad oblasťou Sahelu.
Informoval o tom dnes spomínaný francúzsky server s odvolaním sa na nemenovaného amerického vládneho predstaviteľa.
Ten spresnil, že v hre sú dve možnosti: buď budú neozbrojené bezpilotné lietadlá typu Predator alebo Reaper mať základňu v Nigeri, ktorý - ako medzičasom informovala agentúra Reuters - už dal na to povolenie, alebo budú podporou pre americké velenie africkým jednotkám a budú pripravené na nasadenie do prieskumných letov v Burkine Faso.
Ako dnes napísal Reuters, americký veľvyslanec v Nigeri Bisa Williams v pondelok požiadal nigerského prezidenta Mahamadoua Issoufoua, aby jeho krajina povolila dislokáciu amerických bezpilotných lietadiel na svojom území. Nigerský prezident žiadosti okamžite vyhovel.
Bezpilotné lietadlá budú dislokované v púštnom Agadeze na severe Nigeru, teda v oblasti, ktorá susedí s Mali, Alžírskom a Líbyou.
Hovorca velenia amerických jednotiek v Afrike (AFROCOM) túto informáciu zatiaľ nechcel komentovať.
Spojené štáty majú bezpilotné a pozorovacie lietadlá vo viacerých oblastiach Afriky. Jediná ich stála základňa sa nachádza na území Džibutska v tzv. Africkom rohu, vzdialenom asi 5000 kilometrov od Mali, pripomína Reuters.
Prezident chce voľby do konca júla
Malijský prezident Dioncounda Traoré v utorok vyjadril nádej, že plánované voľby v krajine zmietanej povstaním a politickou krízou sa budú môcť uskutočniť do 31. júla.
Ako vyhlásil v etiópskej metropole Addis Abeba, kde sa zúčastnil na konferencii darcov podporujúcich vojenskú intervenciu v Mali, voľby je odhodlaný usporiadať "čo najskôr", a to takým spôsobom, aby boli "transparentné a dôveryhodné".
Dočasná hlava štátu sa tiež poďakovala "celému medzinárodnému spoločenstvu" po tom, ako zúčastnené krajiny na konferencii prisľúbili poskytnutie vyše 455 miliónov dolárov na operácie proti malijským povstalcom a humanitárnu pomoc obyvateľom.
Cieľom prechodnej vlády však podľa Traorého nie je len opätovné získanie kontroly nad okupovaným severovýchodom krajiny, ale aj "návrat normálnych ústavných pomerov".
Mali sa od marca minulého roka zmieta v politickej kríze, ktorú vyvolalo rozhodnutie armády zosadiť demokraticky zvoleného prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého.
Dôvodom tohto kroku bola údajná neschopnosť dovtedajšieho vedenia čeliť povstaniu separatistov a moslimských fundamentalistov.
Následný chaos islamisti využili na ovládnutie celého severovýchodu Mali.