Brusel 19. septembra (TASR) - Briti, ktorí chodia do Francúzska a Belgicka nakupovať lacnejší alkohol a cigarety, sa dočkali podpory zo strany Európskej únie. Európska komisia totiž začala skúmať, či tvrdý prístup britských colníkov, ktorí im často tieto dovážané tovary zhabú, neporušuje práva britských občanov v rámci jednotného trhu únie.
Množstvo Britov pravidelne cestuje napríklad do francúzskeho prístavu Calais alebo neďalekého belgického Oostende, aby sa vyhli vysokým britským spotrebným daniam na alkohol a cigarety a urobili si zásoby na horšie časy.
Britské úrady však v uplynulom období postupujú voči nim veľmi tvrdo a často im nakúpený tovar zhabú s tým, že ho dovážajú na komerčné účely. Argumentujú tým, že ide o boj proti pašovaniu, ktoré britských daňových poplatníkov stojí ročne asi štyri miliardy libier.
Európska komisia však požiadala Londýn o podrobnejšie informácie o praktikách colníkov. Má totiž pocit, že Británia si príliš prísne vysvetľuje európsku legislatívu a bráni svojim občanom dovážať si zo zahraničia alkohol a cigarety pre vlastnú spotrebu, čím porušuje ich práva v rámci vnútorného trhu únie. Brusel zaujíma najmä to, akým spôsobom colníci posudzujú, či ide o tovar pre osobné alebo komerčné účely.
"Ľudia, ktorí si legitímne kupujú povolené množstvá alkoholu a cigariet v iných členských štátoch, najmä Belgicku a Francúzsku, sú nespravodlivo vystavení tlaku, aby nedovážali ani množstvá pre vlastnú spotrebu, na ktoré sú oprávnení," vyhlásil v mene EK jej hovorca pre vnútorný trh.
Komisia podľa neho na jednej strane chápe, že Británia má vážny problém, keďže spotrebné dane sú tam omnoho vyššie, podporuje boj proti pašovaniu tovarov, ale "cezhraničné nakupovanie neznamená daňový únik".
Londýn bude musieť preto komisii vysvetliť počínanie colníkov a ak tak uspokojivo neurobí, môže sa dostať až pred Európsky súdny dvor za to, že porušil práva svojich občanov nakupovať kdekoľvek na vnútornom trhu únie.
Podľa legislatívy EÚ si cestujúci pre vlastnú spotrebu môžu bez ciel doviezť z iného členského štátu domov do 90 litrov vína, 110 litrov piva, 10 litrov tvrdého alkoholu, 800 cigariet a 200 cigár - a stále to musia colníci považovať za tovar pre osobnú spotrebu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed