Článok pokračuje pod video reklamou
KÁHIRA. Najmenej dve obete na životoch si vyžiadali nepokoje, ktoré v noci nadnes pokračovali v troch mestách pozdĺž Suezského prieplavu, kde prezident Muhammad Mursí vyhlásil zákaz nočného vychádzania.
Časť obyvateľov jeho nariadenie nerešpektovala a pokračovala v útokoch na policajné stanice.
Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že v najhoršej vlne nepokojov v Egypte za posledné dva roky prišlo o život už najmenej 52 ľudí.
Vláda vyslala proti demonštrantom armádu
Davy demonštrantov vyšli aj do ulíc Káhiry a Alexandrie - nielen do troch miest pri Suezskom prieplave, Port Said, Ismáílíja a Suez, kde Mursí po víkendových nepokojoch vyhlásil výnimočný stav a zákaz nočného vychádzania. Demonštranti žiadali Mursího odstúpenie a zrušenie výnimočného stavu.
Podľa Reuters v Káhire demonštranti podpálili policajné autá.
V Port Saide bolo pri potýčke s demonštrantmi zranených niekoľko policajtov a vojakov. Lekárske zdroje informovali o dvoch mŕtvych a 12 zranených, pričom desiati z nich majú strelné zranenia.
Reuters pripomína, že vláda vyslala do Port Saidu a Suezu armádne jednotky a udelila im právo zatýkať civilistov, čo je súčasť opatrení súvisiacich s výnimočným stavom.
Minister obrany varuje pred kolapsom štátu
Egyptský minister obrany a hlavný veliteľ armády generálplukovník Abdal Fattáh Chalíl Sísí v utorok varoval, že politický konflikt v krajine by mohol viesť ku kolapsu štátu.
Dodal, že ochrana Suezského prieplavu je jedným z hlavných cieľov vyslania vojakov egyptskej armády do miest v jeho blízkosti, ktoré sa od víkendu zmietajú vo vlne násilností.
"Pokračovanie súboja rôznych politických síl... o spravovanie štátnych záležitostí by mohlo viesť ku kolapsu štátu," varoval Sísí v dnešnom prejave k armádnym kadetom.
Ako informovala agentúra AP, jeho poznámku k vývoju vnútropolitickej situácie v Egypte na svojej stránke na Facebooku zverejnil armádny hovorca.
Rešpektovaný vodca opozície Muhammad Baradej totiž v pondelok v reakcii na Mursího ponuku uviedol, že "kým prezident neprevezme zodpovednosť za krviprelievanie, nesplní sľub o vytvorení vlády národnej spásy a nevytvorí politicky vyvážený výbor na vykonanie zmien v ústave, akýkoľvek dialóg bude len stratou času".
Mursí obviňuje svojich oponentov
Demonštranti obviňujú Mursího, že zradil revolúciu spred dvoch rokov a naliehajú naňho, aby súčasnú krízu riešil politicky, nie nasadením polície a armády, pretože reštriktívne opatrenia len podnietia mládež do ďalších nepokojov.
Mursí a jeho tábor zase obviňujú svojich oponentov, že sa snažia zvrhnúť prvú demokraticky zvolenú vládu v dejinách. Tento vývoj situácie znepokojuje aj Západ, uvádza Reuters.
Od pádu dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka vládnuci islamisti vyhrali dve referendá, prezidentské a dvakrát i parlamentné voľby. Ich legitimitu však spochybňuje opozícia, ktorá Mursího obviňuje, že nastoľuje novú formu autoritárstva.
Opakované vlny provládnych nepokojov a demonštrácií bránia v najľudnatejšom arabskom štáte v návrate k stabilite.