LONDÝN. Británia ponúkla Francúzsku ďalšiu pomoc v jeho vojenských operáciách proti islamským povstalcom v Mali, ale neprijme bojovú úlohu.
V pondelok to oznámil hovorca britského premiéra Davida Camerona, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.
Británia odmieta bojovú úlohu
Cameron sa v nedeľu neskoro večer rozprával s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom o konflikte v západoafrickom štáte, kde francúzske a malijské jednotky bojujú proti islamským povstalcom.
Británia už poskytla operáciám dve vojenské transportné lietadlá C-17 a prieskumné lietadlo typu Sentinel.
"Ochotne budeme pokračovať v poskytovaní ďalšej pomoci, podľa francúzskych požiadaviek. Na našej zásade 'žiadna bojová úloha' sa však absolútne nič nemení," vyhlásil Cameronov hovorca.
Britský poradca pre národnú bezpečnosť Kim Darroch bol v pondelok v Paríži, aby zistil potreby francúzskej armády, ale britská pomoc sa obmedzí len na logistiku, prepravu, spravodajstvo a prieskum, zdôraznil Cameronov hovorca.
Británia takisto vysiela desiatky vojakov, ktorí sa v rámci misie Európskej únie zúčastnia na výcviku malijských síl.
Cameron varoval pred hrozbou, ktorá v posledných týždňoch existuje v Severnej Afrike a africkom regióne Sahel, páse krajín pod saharskou púšťou. Vyhlásil, že je potrebné spoločne bojovať proti militantnému islamizmu v oblasti.
Spojené štáty zvažujú základňu pre lietadlá
Spojené štáty zvažujú založenie základne pre bezpilotné lietadlá v severozápadnej Afrike, aby posilnili sledovanie militantov napojených na al-Káidu a ďalších islamských extrémistov.
V pondelok to napísal americký denník New York Times, ktorého článok zmonitorovala tlačová agentúra DPA.
Základňa by sa využívala pre bezpilotné lietadlá, ale nemenovaní predstavitelia uviedli denníku, že v budúcnosti nevylučujú ani prípadné raketové útoky.
K možným lokalitám základne patrí napríklad Niger alebo Burkina Faso, teda štáty v blízkosti Mali, kde francúzske jednotky spoločne s malijskými vládnymi vojakmi bojujú proti militantom.
Intervencia v Mali vyžaduje najmenej 950 miliónov dolárov
Africká únia chce svoje mierové sily podporiť sumou 50 miliónov dolárov. Podobnú sumu poskytne aj Európska únia.
ADDIS ABEBA. Intervencia afrických jednotiek v Mali, ktorej cieľom je poraziť islamistických povstalcov a získať kontrolu nad celou krajinou, si vyžaduje finančnú pomoc v objeme najmenej 950 miliónov dolárov.
Uviedol to v utorok na úvod darcovskej konferencie v etiópskej Addis Abebe prezident Pobrežia Slonoviny Alassane Ouatarra.
Na oslobodenie potrebujú 10-tisíc vojakov
Ako pripomína agentúra DPA, odhady Africkej únie (AÚ) predtým hovorili o 450 miliónoch dolárov.
Na oslobodenie Mali od islamistických povstalcov bude podľa Ouatarru potrebných najmenej 10-tisíc vojakov.
Pôvodne bol zámer vyslať do krajiny 3300 vojakov štátov Hospodárskeho združenia krajín západnej Afriky (ECOWAS).
Malijský prezident Dioncounda Traoré vyzval zástupcov medzinárodného spoločenstva na masívnu podporu vojenskej operácie proti islamistom na severe Mali.
Zdôraznil, že "rozhodná intervencia francúzskej armády zastavila postup nášho spoločného nepriateľa". Islamistických povstalcov súčasne obvinil z obchodovania s drogami.
Podľa DPA sa ECOWAS zaviazalo poskytnúť na operáciu proti malijským povstalcom desať miliónov dolárov, z toho Ghana poskytne tri milióny, Senegal a Pobrežie Slonoviny po dva milióny dolárov a Nigéria päť miliónov dolárov.
Mierové sily podporí Africká aj Európska únia
Africká únia chce svoje mierové sily, známe aj ako AFISMA, podporiť sumou 50 miliónov dolárov. Ako pripomína DPA, ide o prvú finančnú dotáciu takéhoto druhu zo strany AÚ.
EÚ prisľúbila 50 miliónov eur (67,2 milióna dolárov) pre mierové zbory, ale zdôraznila, že financie nemajú byť využité na nákup zbraní.
Spojené štáty avizujú poskytnutie 96 miliónov dolárov na priamu podporu vojenskej misie a potreby humanitárnych operácií. Japonsko vyčlenilo 120 miliónov dolárov, ktoré sú určené na pomoc utečencom a všetkým, ktorí sú zasiahnutí malijskou krízou, kým Kanada sa zaviazala pomôcť 13 miliónmi dolárov. Čína oznámila, že AÚ poskytne milión dolárov.
Jednotky AFISMA mali byť podľa pôvodných plánov rozmiestnené v Mali až v septembri, ale nečakaný postup islamistických povstalcov zo severu na juh krajiny začiatkom januára tieto plány urýchlil, pričom v prvom rade donútil malijskú vládu, aby požiadala Francúzsko o vojenskú intervenciu. Európske štáty majú momentálne na území Mali asi 2500 svojich vojakov.
Africké sily by mali mať niekoľko tisíc vojakov, ale mnohí z nich potrebujú špeciálny výcvik. V Mali už pôsobia vojaci z Čadu a Nigérie, ďalšie jednotky čakajú na rozkaz na presun do Mali v susednom Nigeri.
TASR