VARŠAVA, BRATISLAVA. Jeden žáner, jedna téma, no dva úplne rozdielne filmy. A opäť búrlivá diskusia dvoch táborov, ktoré sa na najväčšiu poľské tragédiu v novodobých dejinách pozerajú rozdielne.
V Poľsku mali v posledných dňoch premiéru dva dokumentárne filmy o havárii špeciálu s prezidentom Lechom Kaczyńským a významnými predstaviteľmi krajiny v Smolensku v roku 2010. Citlivá téma stále láka, najnovšie aj renomovaný kanál National Geographic.
Rekordná sledovanosť
Ten v nedeľu večer odpremiéroval film Smrť prezidenta. Hoci kanál nechytá každý, film videli takmer dva milióny divákov, čo znamenalo takmer dvanásťpercetný podiel na trhu. Išlo vôbec o najvyššiu sledovanosť, ktorú táto stanica v Poľsku kedy mala.
Film sa opieral o oficiálne vyšetrovanie ruskej aj poľskej strany. Podľa neho za smrť 96 ľudí môže najmä poľská posádka a sčasti aj ruskí dispečeri. Denník Gazeta Wyborcza to nazval „solídnou robotou o poľských a ruských chybách“, aj keď niektorí v ňom našli nezhody s realitou.
„V tom filme ide klamstvo za klamstvom,“ povedala médiám Anita Gargasová. Práve táto novinárka týždenníka Gazeta Polska natočila druhý film, ktorý mal nedávno premiéru a dá sa pozrieť na internete. Jej Anatómia úpadku predstavuje haváriu ako atentát.
Svoje tvrdenia opiera o svedkov (šofér autobusu, ktorý išiel okolo letiska) či názory expertov, ktorí tvrdia aj to, že išlo „o dobre pripravenú viacbodovú explóziu“. Gazeta Wyborcza Gargasovej vyčíta, že nespomína hmlu či fakt, že posádka nepostupovala podľa predpisov. Oba filmy by mohla odvysielať aj verejnoprávna televízia TVP.
Hraný film
Časť poľskej spoločnosti stále verí v konšpiračnú teóriu, podľa ktorej Kaczyńského zabili Rusi s pomocou poľskej vlády Donalda Tuska. Podľa prieskumu z minulého apríla je o tom presvedčených osem〜násť percent Poliakov, najmä sympatizantov Kaczyńských opozičnej strany Právo a spravodlivosť.
Doteraz vzniklo na túto tému už viac ako pätnásť dokumentov, najnovšie sa pripravuje o katastrofe aj prvý hraný film. Premiéru by mal mať budúci apríl, presne na štvrté výročie tragédie.
A už teraz je jasné, že bude kontroverzný.
Režisér Antoni Krauze, ktorý má začať natáčať túto jar, netají svoju vieru, že lietadlo zostrelila bomba. Herec Marian Opania už odmietol hrať úlohu prezidenta Lecha Kaczyńského.
„Nemám záujem pomáhať im pri vykresľovaní ich absurdných predstáv,“ povedal v médiách. „Vytvoriť taký film bude nebezpečné. Celý svet sa na nás bude smiať,“ dodal slávny poľský herec Jerzy Stuhr, ktorý si zahral naposledy úlohu komorníka vo filme Habemus Papam.
Nepomôže ani seriál
Je však veľmi málo pravdepodobné, že by ďalšie filmy, či už hrané, alebo dokumentárne, priniesli k téme niečo prelomové. A ťažko zmenia názor oboch z vyhranených skupín.
„S dokumentom National Geographic je to ako s väčšinou filmových adaptácií veľkých diel. Očakávame niečo viac, ako sme čítali, a dostaneme omrvinky,“ povedal podľa RP novinár rádia RMF FM Konrad Piasecki. „Za 50 minút sa nedá ukázať, o čom diskutujeme tri roky. Tu by nepomohol ani seriál,“ dodal.