Abidjan 19. septembra (TASR) - Najmenej desať vládnych vojakov prišlo o život a niekoľko ďalších utrpelo zranenia pri bojoch, ktoré sprevádzali dnešný pokus o štátny prevrat v hlavnom meste Pobrežia Slonoviny Abidjan.
Vojenské zdroje tejto západoafrickej republiky potvrdili, že pri zrážkach zahynulo aj viacero vzbúrencov. Vojaci zomreli pri bojoch o policajný tábor Agban, ktorý povstalci na krátky čas obsadili.
Počet ozbrojených rebelov, ktorí v Abidjane zaútočili v niekoľkých vlnách, odhadujú vládne zdroje na 500-600. Vzbúrenci boli vyzbrojení automatickými zbraňami typu AK-47, ťažkými guľometmi T-38 a protitankovými zbraňami.
V okolí tábora v Agbane očití svedkovia napočítali osem tiel, ktoré podľa policajných zdrojov patria povstalcom. Bezpečnostné sily opätovne nadobudli kontrolu nad policajnou školou i táborom, v ktorom sú jedny z najdôležitejších kasární metropoly Pobrežia Slonoviny. Vojaci však naďalej ostreľujú všetky podozrivé osoby a vozidlá.
Povstalci dostali pod úplnú kontrolu druhé najväčšie mesto krajiny Bouaké, ležiace 400 kilometrov severne od Abidjanu. Dvoch dôstojníkov pri akcii zabili a dvoch vysokopostavených politických predstaviteľov uniesli.
Minister obrany Pobrežia Slonoviny Moise Lida Kouassi predtým oznámil, že vzbúrenci v Bouaké zajali miestneho armádneho veliteľa Dagroua Loulu a popravili ho. V tomto meste zadržali ministra športu Francoisa Amichiu i predstaviteľa miestnej pobočky Demokratickej strany Pobrežia Slonoviny (PDCI) Lazara Yoboueta, okolnosti ich únosov však nie sú známe.
Povstalci majú v Bouaké pod kontrolou sídlo miestneho prefekta a leteckú základňu. Na základni nie je podľa ministra obrany pripravené na použitie žiadne lietadlo.
V noci nadnes zaútočili rebeli v Abidjane súčasne na domy ministra obrany Kouassiho i vnútra Emila Bogu Doudoua, pričom uniesli manželku Kouassiho. O 14.00 h zatiaľ nebolo nič známe o osude ministra vnútra. Podľa niektorých zdrojov sa mu podarilo pred útokom ujsť a momentálne sa skrýva na bezpečnom mieste.
Vláda predpokladá, že za pokusom o puč stojí šéf vojenskej junty Robert Guei. Hovorca abidjanského kardinála oznámil, že generál Guei sa neskrýva v katedrále hlavného mesta.
Guei 24. decembra 1999 zvrhol vtedajšieho úradujúceho prezidenta Henriho Konana Bédiého. Po prezidentských voľbách v októbri 2000, v ktorých chcel Guei strhnúť víťazstvo na svoju stranu, zasiahla krajinu vlna krvavého násilia.
Pod tlakom demonštrácií bol Guei zvrhnutý a jeho miesto zaujal víťaz volieb Laurent Gbagbo. Situácia sa opäť vyostrila v decembri, keď najvyšší súd pre spory o národnosť vylúčil opozičného vodcu, moslima Alassana Dramana Ouattaru z prezidentských a neskorších parlamentných volieb, ktoré sa konali 10. decembra 2000.
V krajine prepukli etnické nepokoje medzi prívržencami oboch politikov. Gbagbovi prívrženci sú sústredení na prevažne kresťanskom juhu Pobrežia Slonoviny, Ouattara má podporu na moslimskom severe. V ostatnom čase sa šírili fámy o rozklade armády. Takisto sa hovorilo o pokuse generála Gueia o návrat k moci.
4 np dem