SYDNEY. Armáda v nedeľu musela začať pomáhať miestnym tímom pri odstraňovaní následkov povodní, ktoré zasiahli severovýchodné pobrežie Austrálie.
Záchranné práce sa sústreďujú najmä na pomoc ľuďom, ktorí uviazli vo svojich autách a zatopených domoch, informovala agentúra DPA.
Polícia oznámila, že pri rozsiahlych záplavách vyvolaných búrkou Oswald zahynuli traja ľudia.
V rozvodnej rieke sa našla mŕtvola staršieho muža, ktorého zrejme zmietla povodeň, keď kontroloval stav svojej jachty. Pátra sa po 27-ročnom mužovi a mladej žene, ktorých odniesli rozvodnené toky.
Veterné smršte spojené s prívalovými zrážkami už druhý týždeň sužujú pobrežie austrálskeho štátu Queensland. Jeho premiér Campbell Newman uviedol, že bude potrebná aj pomoc zvonku.
"Je zrejmé, že táto situácia bude mať pre nás veľký dopad. Budeme preto potrebovať pomocnú ruku, a to najmä pri následnom odstraňovaní škôd," povedal.
V meste Bundaberg, ležiacom 370 kilometrov severne od Brisbane, evakuovali tisícky obyvateľov po tom, ako sa vyliala rieka Burnett a zatopila ich domovy. Priehrady vypúšťali vodu cez bezpečnostné priepusty.
V meste Gympie sa podľa jeho starostu niekoľko obyvateľov uchýlilo na strechy svojich domov, kde čakali sedem hodín na záchranu. V mestečku Biloela čakala žena osem hodín na strome, kým prišli záchranári.
Tretie najväčšie austrálske mesto Brisbane zápasí s nárazovým vetrom s rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu.
Na miestnej priehrade Wivenhoe otvorili stavidlá, aby sa rýchlo hromadiaca voda mohla vypustiť do riečneho systému a mora ešte pred hlavnou povodňovou vlnou.
Pred dvoma rokmi táto priehrada nedokázala zadržať povodňovú vodu a živel zničil 20-tisíc budov, čo vtedy federálna vláda označila za najhoršiu prírodnú katastrofu v dejinách krajiny.
Približne 58-tisíc domácností v Queenslande je momentálne bez elektriny a každú hodinu pribúdajú ďalšie, povedal Newman.
Vzhľadom na počasie sa neuskutočnilo niekoľko domácich letov. Strešná organizácia austrálskych poisťovní vyhlásila v Queenslande stav núdze.
Severovýchodnú Austráliu zvyčajne postihujú počas leta na južnej pologuli povodne. V roku 2011 v štáte Queensland pri nich zahynulo 35 ľudí a asi 30-tisíc domov bolo zaplavených.