SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Nový český prezident Zeman: So mnou príde zákon

54,80 percent hlasov získal Zeman a 45,19 Schwarzenberg.

Miloš Zeman ďakuje Jiřine Bohdalovej za podporu.Miloš Zeman ďakuje Jiřine Bohdalovej za podporu. (Zdroj: MAFRA - JAN ZÁHORSKÝ)

Zrátaných je sto percent okrskov. Účasť voličov je 59,11 percenta.

23:07 V Lucerne sa odohráva párty pre priaznivcov Karla Schwarzenberga. Plný klub mladých ľudí, z ktorých väčšina ľudí má odznaky s tvárou svojho obľúbenca, oslavuje. Skoro ako keby Schwarzenberg vyhral.

22:19 Miloš Zeman skritizoval vládu premiéra Petra Nečasa a vyzval na predčasné parlamentné voľby. "Pre vládu, ktorá má osempercentnú podporu, by bolo záchranou, keby sa konali predčasné voľby," vyhlásil Zeman počas diskusie v Českej televízii. Toto tvrdenie označil za svoj občiansky názor, ktorý však - ako uviedol - nemieni skrývať.

20:07 "Vtieravá a manipulatívna mediálna masáž bola tak odporná, že aj tým, ktorí boli pôvodne pripravení voliť Karla Schwarzenberga, sa tak zhnusila, že nakoniec zvolili mňa," vyhlásil Zeman.

19:52 Lucerna sa už dostáva do normálu. Kaviareň, ktorá slúžila ako Pressroom, sa o ôsmej otvára pre verejnosť.

19:51 Schwarzenberg dal vyjadrenie pre české televízie. Vyzeral už veľmi unavene. Zemanovi ešte osobne nepogratuloval, no dúfa, že dnes na to ešte bude mať možnosť. Hneď potom odišiel, s novinármi už nehovoril.

19:17 "Zeman je štandardným politikom, ktorý sa pohybuje na štandardnom politickom ihrisku," uviedol český premiér Petr Nečas. Vyjadril tiež presvedčenie, že víťaz prezidentských volieb nadviaže na doterajšie ústavné zvyklosti.

FOTO - ČESKÁ TELEVÍZIA

Zeman získal o 500-tisíc hlasov viac

18:45 Schwarzenberg vyhral prezidentské voľby u Čechov hlasujúcich v cudzine. Získal vyše 84 percent hlasov, teda o 3500 hlasov viac ako v prvom kole. Zeman vyhral len v 14 zo 102 zahraničných obvodov, ale v Iráne, Zimbabwe, Uzbekistane a Portugalsku dostal hlasy od všetkých zúčastnených voličov.

18:44 Najvyššia volebná účasť bola v zahraničí, kde prišlo voliť 72,29 percenta voličov. Najmenej ľudí hlasovalo v Karlovarskom a Ústeckom kraji, kde bola účasť 49,98, respektíve 50,26 percenta.

18:42 Nový český prezident Miloš Zeman získal 2.717.405 hlasov voličov, čo predstavuje 54,8 percenta. Neúspešného protikandidáta Karla Schwarzenberga podporilo 2.241.171 voličov, teda 45,19 percenta. Volebná účasť bola 59,1 percenta (v prvom kole 61,3 percenta). Vyplýva to z neoficiálnych konečných výsledkov druhého kola priamej voľby, ktoré na svojej stránke zverejnil Český štatistický úrad.

18:14 "Ani si neviem predstaviť, že by český prezident neprišiel na svoju prvú návštevu na Slovensko. Som rád, že nový prezident túto zásadu neporuší," povedal v telefonickom rozhovore pre Českú televíziu slovenský prezident Ivan Gašparovič.

18:13 Novozvolený prezident Miloš Zeman by mal čo najskôr vyvetrať zápach "náckosti" a xenofóbie, ktorý jeho tím do verejného priestoru vypustil. Novinárom to v reakcii na volebné výsledky povedal prvý podpredseda TOP 09 a minister financií Miroslav Kalousek.

"Miloš Zeman je legitímne zvolený prezident ČR a je namieste, aby sa tešil formálnej autorite, ktorá prezidentovi ČR patrí. Či si získa časom aj autoritu neformálnu, je len na ňom. Ja mu veľmi prajem, aby sa mu to podarilo," dodal Kalousek.

17:55 "Tak za prvé všetci asi očakávali, že som bol za Miloša Zemana, v podstate som sa tým netajil. Takže ja som rád, že to takto dopadlo," povedal Václav Klaus pre Český rozhlas. "Ale ak ja som alebo nie som rád, to je možno druhotné. Prvotné je to, že s dobrým pocitom môžem povedať, že som hrdý na český národ, "dodal.

Podľa Klausa sa navyše ukázalo, že sa Česi nenechali zmiasť "neuveriteľnou mediálnou protikampaňou". "Keby som chcel použiť nadsádzku, tak ja by som povedal, že teraz konečne teda zvíťazila pravda a láska nad lžou a nenávisťou. A ja som tomu nesmierne rád a je to obrovské zadosťučinenie pre všetkých, ktorí to s našou krajinou myslia dobre, "zdôraznil Klaus.

Na slová Václava Klausa reagoval šéfredaktor Respektu:

tabery.jpg

Zemanovi gratuloval Gašparovič aj Fico

17:52 Najvyššej ústavnej funkcie v Českej republike sa ujme výrazná osobnosť, ktorá si váži prirodzene blízky a priateľský vzťah svojich spoluobčanov k Slovensku. V blahoprajnom liste novozvolenému prezidentovi Milošovi Zemanovi to napísal prezident Ivan Gašparovič. Zároveň pozval Zemana s manželkou na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky.

"Som presvedčený, že spoločná história Slovákov a Čechov spolu s dedičstvom vzájomnej úcty, dôvery a prirodzeného priateľstva medzi našimi krajinami a ich občanmi sú solídnou základňou ďalšieho prehlbovania výnimočnej slovensko-českej spolupráce," vyhlásil Ivan Gašparovič.

17:41 "Bude výborný prezident, taký, aký bol v priebehu kampane. On nezmení svoje názory," zverila sa Zemanova dcéra Kateřina novinárom. Rolu prvej dámy bude podľa jej slov prirodzene zastávať Zemanova manželka Ivana, no je pripravená ich podľa potreby sprevádzať na zahraničných cestách. "Budem stáť bo boku oboch rodičov," uistila s dôvetkom, že otcovi bude možno radiť aj v obliekaní.

17:33 "Bez ohľadu na výsledok, už pred druhým kolom voľby bolo zjavné, že českým prezidentom sa stane osobnosť. Rešpektujem vôľu českých občanov a samozrejme gratulujem Milošovi Zemanovi k zvoleniu," reagoval na nového českého prezidenta slovenský premiér Robert Fico.

17:25 Miroslav Šlouf , ktorý má povesť muža stojaceho za všetkými nekalými machináciami Zemanovej vlády, sa vyjadril k spolupráci s novým prezidentom: "Pánovi Zemanovi som kampaň neplatil, ale pomáhal som organizovať určité veci. Nevylučujem, že mu budem radiť," povedal novinárom podľa ČT24 v Top Hoteli Praha.

17:13 Na výsledky českých volieb reagovala na Facebooku aj Cynická obluda: Po dlhých rokoch, keď sa Slovensko neúspešne snažilo dobehnúť Česko, je od našich bratov pekné, že sa rozhodli na nás nielen počkať, ale ešte aj vyjsť nám naproti.

Zeman príde na Slovensko

16:36 Na otázku novinára Českej televízie, či o voľbách rozhodlo klamstvo, odpovedal Schwarzenberg "Nielen jedno."

16:34 Na záver tlačovej besedy začal spievať Daniel Hůlka českú hymnu. Na záver dav skandoval "Zeman, Zeman!".

16:32 Zeman jasne dáva najavo nechuť k niektorým novinárom a médiám, od ktorých necítil podporu počas kampane. Mladú frontu nazýva bulvárnym denníkom.

16:31 "Po víkende odídem na Vysočinu a oddýchnem si. Potom prídem zas do Prahy a so mnou príde zákon," povedal Zeman s úsmevom.

16:29 Na otázku, či Česko po zvolení Zemana smeruje doľava, odpovedal citátom z Masaryka, že "vývoj jde doleva".

16:27 Zemanova manželka je doma a pozerá výsledky v televízii. "Verím, že až prídem domov a pobozkám ju, bude mi blahoželať rovnako ako vy," povedal Zeman.

16:26 "Češi nepřekročili svůj stín a zvolili jistotu a cestu do minulosti. Zvítězil strach z jiného, nedostatek vlastního sebevědomí, čecháčkovství a podlé nacionalistické žvásty," týmito slovami víta v úrade Miloša Zemana šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek (celý text jeho komentára na lidovky.cz)

16:25 Prvá zahraničná cesta Zemana povedie na Slovensko.

16:24 Hlasy Čechov na Slovensku sú už zrátané. Z 502 hlasov sa vyslovilo za Schwarzenberga 398 a za Zemana 104.

16:21 "Prezidentské voľby sú ako súboj Sparta Slávia. Teraz nastupuje boj za narodné mužstvo českej republiky," povedal Zeman.

16:19 Premiér Petr Nečas ešte pred prvou tlačovou konferenciou telefonoval Zemanovi a zablahoželal mu k víťazstvu.

morvay.jpg

Česká voľba prezidenta sa v podstate vrátila k normálu a k tomu, čo poznáme aj doma, myslí si Peter Morvay

16:18 Začína sa tlačová beseda. Dav Zemanovi tlieska po každej vete.

16:13 "Dovoľte, aby som poďakoval všetkým občanom Českej republiky, ktorý mi dali svoj hlas," začal svoj prejav Zeman. K čestnému druhému miestu zablahoželal Karlovi Schwarzenbergovi, po čom sa dav rozosmial. Poďakoval sa Jiřine Bohdalovej a svojej dcére Kateřine za to, že mu pomohli voľby vyhrať.

16:12 Zemana vítajú skandovaním "Nech žije Zeman!" V priamom prenose zo Zemanovho štábu sa na pódiu objavila aj Jiřina Bohdalová.

16:08 Schwarzenberg v príhovore ďakuje všetkým, ktorí mu v kampani pomohli. "Dúfam, že sa Zemanovi podarí byť prezidentom všetkých občanov. Desať percent je jasný rozdiel, Miloš Zeman je víťazom, čo priznávam." povedal Schwarzenberg. "Som hrdý na svoj volebný tím. Nikdy sa nedopustil klamstiev. Zachovali sme si česť aj v tejto porážke," dodal. "Ďakujem mnohokrát a uvidíme sa v lepších časoch," uzavrel.

15:57 Česi žijúci v zahraničí volili Schwarzenberga. Vyhral napríklad v Nemecku či v Poľsku. Takisto v Kanade, kde volilo 154 Čechov a z toho až 143 volilo Schwarzenberga. Knieža vyhralo aj v Argentíne či v Austrálii. Hlasy stále chýbajú z Veľkej Británie, Francúzska či Švajčiarska.

Do Zemanovho štábu prišla Bohdalová aj Renč

15:56 Do Zemanovho štábu prišla aj Jiřina Bohdalová. S novinármi nehovorila s tým, že najprv pogratuluje Zemanovi.

15:54 Je sčítaných 98 okrskov a Zeman získal 55,15 percenta. Účasť vo voľbách sa vyšplhala na 59,06 percenta. V prvom kole bola o dve percentá vyššia.

15:53 Novinári čakajú na Zemana, kým príde medzi nich a dá vyjadrenie k víťazstvu.

15:51 Výsledok volieb y s napätím očakávali ľudia v Novom Veselí na Žďársku, bydlisku Miloša Zemana. V tamojšej krčme sa zišlo asi štyridsať ľudí. Šesť minút pred treťou hodinou sa ozval v hostinci potlesk v reakcii na prvé výsledky. "Do toho!" povzbudzujú hostia svojho suseda Zemana.

15:49 Medzi novinárov prišiel hudobník František Ringo Čech. Výsledok ho potešil, pre prezidenta žiadne rady nemá. Nechystá ani oslavy. "Som autom," poznamenal a odišiel.

15:44 Zemanovo víťazstvo prišiel do Top Hotela osláviť aj jeho bývalý kontroverzný poradca Miroslav Šlouf. Zeman pritom v kampani viackrát zopakoval, že s ním už nespolupracuje.

15:41 Do Zemanovho volebného štábu prišiel režisér Filip Renč. "Správanie sa v kampani a správanie sa prezidenta sú dve odlišné veci," odpovedal pre SME na otázku o negatívnej kampani. O víťazstve Zemana zatiaľ nechcel špekulovať. "Samozrejme, rád by som bol vo víťaznom tíme," dodal.

15:36 Zrátaných je 93 percent okrskov a Zeman získal 55,74 percenta a Schwarzenberg 44,25.

15:34 Rozdiel medzi oboma kandidátmi sa pomaličky znižuje, ale je nepravdepodobné, aby sa Karlovi Schwarzenbergovi podarilo dobehnúť Miloša Zemana.

15:22 Česi v Austrálii volili Schwarzenberga - získal u nich 82,03 percenta.

15:20 V štábe Schwarzenberga prevláda sklamanie. Dobrovoľníci prestávajú veriť vo víťazstvo. "Už len dúfajme," hovorí smutne jeden z nich.

15:17 Voličská účasť je podľa predbežných výsledkov o percento nižšia ako v prvom kole.

zemann.jpg

Miloš Zeman vo svojom volebnom štábe v pražskom Top Hoteli. FOTO: DAN MATERNA, MAFRA

V Prahe aj Brne volili Schwarzenberga

15:16 U Čechov žijúci v zahraničí vedie Schwarzenberg.

15:15 Väčšina veľkých miest volila Schwarzenberga. Ten podľa predbežných výsledkov vyhral v Brne aj v Prahe. Dokonca aj Olomouc, kde voliči v prvom kole hlasovali pre Zemana, v druhom si vybrali knieža.

15:10 Zrátaných je 70 percent hlasov a vedie Zeman - má 56,90 percent hlasov. Schwarzenberg 43,09.

14:58 Nech to dopadne akokoľvek, snáď zo spoločnosti zmizne zápach "náckovstva", ktorý šírili Zeman a jeho priaznivci, povedal pre Českú televíziu Miroslav Kalousek, minister financií a podpredseda Schwarzenbergovej TOP 09.

14:56 Zrátaných je viac než 50 percent hlasov. Zeman 57,53 - Schwarzenberg 42,46.

14:50 Po sčítaní 40 percent hlasov sa náskok Zemana pomaly zmenšuje. Stále však predstavuje 16,5 percenta. Čaká sa však na väčšie okrsky a veľké mestá. Zeman má 58,18 a Schwarzenberg 41,81 percenta.

14:48 "Verím,že sa prebudíme do dobrého nedeľného rána a bez ohľadu na to, kto vyhrá, nájdeme vôľu k vzájomnej úcte a spoločnú reč," odkázal Schwarzenberg na Twitteri.

schwarz.jpg

14:43 "Negatívna kampaň k tomu asi patrí, ale mám pocit, že niekedy to prekračovalo hranicu a môže to pokračovať. V spoločnosti vznikla priekopa, ktorú bude ťažké prekonať," povedala v štúdiu Českej televízie neúspešná kandidátka Táňa Fischerová.

Podľa prvých výsledkov vedie Zeman

14:40 Je sčítaných 20 percent hlasov: 59,37 ku 40,62 v prospech Zemana.

14:36 Zatiaľ je sčítaných desať percent hlasov. Vedie Miloš Zeman, má 59,79 a Karel Schwarzenberg40,20 percenta. Zatiaľ to vyzerá, že sa opakuje trend z prvého kola. Rozdiel medzi oboma kandidátmi najprv vysoko vyskočil a postupne sa začal zmenšovať. Zeman mal ešte pred chvíľou cez 60 percent a Schwarzenberg 58. V týchto chvíľach sa už začali približovať.

14:33 O voľbách sa píše aj na sociálnej sieti Facebooku. Markéta Lukášová sa nachádza vo volebnom štábe Karla Schwarzenberga a pokrýva voľby pre časopis Reflex.

marketa.jpg

14:23 Zatiaľ čo podľa predbežných výsledkov zatiaľ v Česku vedie Miloš Zeman, u Čechov v zahraničí valcuje Karel Schwarzenberg. Sčítaných je zatiaľ len 1,70 percenta.

14:15 Český štatistický úrad vydal prvé sčítané hlasy.

14:13 Podľa predošlých vyjadrení ľudí zo štatistického úradu by relevantné výsledky mohli byť známe okolo pol štvrtej. Na tú dobu plánujú aj svoje tlačové konferencie obaja prezidentskí kandidáti.

Do štábov dorazili kandidáti

14:09 Do Lucerny, kde má svoj štáb Karel Schwarzenberg, už dorazilo aj knieža.

14:07 Miloš Zeman už dorazil do svojho volebného štábu, zamieril však do prezidentského apartmánu a vyhol sa ostatným návštevníkom.

14:03 Ak by sa dnešné rozhodujúce kolo priamej voľby českého prezidenta skončilo rovnosťou hlasov, celý volebný maratón by sa opakoval, napísal český server Novinky.cz.

14:00 Volebné miestnosti sa zatvorili a začína sa sčítanie hlasov. Predpokladá sa, že účasť by mohla byť vyššia. O vydanie voličského preukazu, s ktorým mohli voliči voliť mimo svojho bydliska, požiadalo rekordných 700-tisíc ľudí.

13:56 Do Lucerny v centre Prahy prichádzajú novinári. Akreditovnaých je ich asi stovka, píše z Prahy náš redaktor Matúš Krčmárik. Raquel Gonzálezová pracuje pre televíziu HispanTV. Tá sídli v Iráne, no vysiela do celého sveta v španielčine. "Na týchto voľbách chcem ukázať posun Čechov smerom k Európe. Václav Klaus bol veľmi euroskeptickí, nový prezident to zmení," hovorí.

Pre zväčšenie kliknite na obrázok:

css.jpg

sch2.jpg
Knieža for president, radí Peter Schutz

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Znalec slovenského brandy
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 6. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 7. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 989
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 036
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 638
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 234
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 210
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 677
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 522
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 504
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 190
 10. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 618
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bombardér B-52H amerických vzdušných síl.

Americký bombardér sa mal priblížiť k ruským hraniciam.


TASR 36m
Rady ľudí čakajúcich na hlasovanie v nemeckých parlamentných voľbách 2021 pred volebným okrskom v Berlíne.

Situáciu v hlavnom meste komplikuje aj Berlínsky maratón.


TASR 1 h
Američania kritizujú turecké nákupy ruských systémov protivzdušnej obrany S-400.

Erdogan poukazuje na to, že Američania Turecku nedodali stíhačky.


SITA 2 h
Ľudia z diaľky sledujú erupciu sopky na ostrove La Palma.

Od soboty nenastali v súvislosti so sopkou žiadne významné udalosti.


SITA 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu