Agentúrnu správu sme v nedeľu o 17:58 nahradili autorským článkom denníka SME.
KÁHIRA, TEL AVIV. Bezpečnostná situácia v Egypte je povážlivá. Vláda po násilnom víkende vyhlásila výnimočný stav a nočný zákaz vychádzania v troch provinciách na severovýchode krajiny.
Najdramatickejšia situácia bola v Port Saide, napätá je aj Káhira. Egypťania si pripomínajú dva roky od revolúcie, ktorá zvrhla Husního Mubaraka, a mnohí ventilujú svoju nespokojnosť s tým, čo sa v nej dosiahlo.
Futbal a politika
Do toho sa ešte primiešal rozsudok súdu v ostro sledovanej kauze futbalového násilia v Port Saide.
Hoci by sa zdalo, že protivládne a futbalové protesty nemajú nič spoločné, nie je to tak. Oba ukazujú frustráciu časti egyptskej spoločnosti z toho, ako krajinu vedie prezident Muhammad Mursí.
Dokumentujú aj neschopnosť režimu vyriešiť sociálne a bezpečnostné napätie bez nasadenia vojakov a obrnených vozidiel.
Egypt a jeho občania tak zažívajú jednu z najkrvavejších situácií porevolučného vývoja. Očakáva sa, že bude mať dlhodobejšie následky.
V sobotu v Port Saide pochovávali obete násilia medzi bezpečnostnými zložkami a fanúšikmi miestneho futbalového klubu.
Zrážky vypukli po tom, čo súd odsúdil na trest smrti 21 futbalových fanúšikov, ktorí sa podieľali na vraždách počas bitiek na štadióne Port Saidu po zápase s káhirským protivníkom.
Pri udalosti označovanej za futbalovú tragédiu vtedy aj pre nečinnosť a nedbanlivosť polície a veľmi vážne zlyhania organizátorov zahynulo 74 ľudí. Mnohí z odsúdených patrili k radikálnym fanúšikom, ultras.
Ultras znovu vyčíňajú
Ich priaznivci sa po vynesení rozsudku vybrali do ulíc, napadli policajtov na stanici, pokúšali sa dostať do väzenia a ohrozovali ďalšie vládne inštitúcie. Režim na nich nasadil vojakov, vrtuľníky a obrnené vozidlá.
Výsledkom je vac ako 37 mŕtvych. K tomu sa ešte od piatka pridalo najmenej 11 mŕtvych z protestov pripomínajúcich si revolúciu.
Ultras z Port Saidu boli v ich meste jednou z hybných síl revolúcie proti Mubarakovi a vojenskej vláde. Tvrdia, že lanský incident vyprovokovali prívrženci bývalého režimu, ktorí sú naďalej v bezpečnostných zložkách.
Fanúšikovia teraz vinia nový režim z toho, že ich neochránil, a justíciu z toho, že udelila príliš prísne tresty. Odsúdení sa ešte môžu odvolať.
Hoci v čase, keď sa udiali udalosti na štadióne, nebol Mursí ešte prezidentom, veľa hnevu smeruje práve naňho. Za sedem mesiacov vlády nedokázal nastoliť poriadok ani zastaviť ekonomický úpadok krajiny.
Podľa kritikov príliš času venoval upevňovaniu svojej moci a presadzovaniu spornej ústavy.