SME

Dnes by sme mali prezidenta Lincolna možno aj za rasistu

Abrahama Lincolna obdivujú Američania zo všetkých svojich veľkých prezidentov najviac. Aj preto je najnovší film Stevena Spielberga úspešný.

Abraham Lincoln bol 16. americkým prezidentom, prvým za Republikánsku stranu. Vládol od roku 1861 do roku 1865, kedy ho zastrelili.Abraham Lincoln bol 16. americkým prezidentom, prvým za Republikánsku stranu. Vládol od roku 1861 do roku 1865, kedy ho zastrelili. (Zdroj: SITA/AP)

Na prvý pohľad vyzeral dosť odstrašujúco. S výškou 193 centimetrov je doteraz najvyšším prezidentom, akého Spojené štáty mali.

Ako prvý nosil aj bradu a jeho kostnatá postava a prepadnuté líca pôsobili, mierne povedané, zvláštne. Jeden z jeho kolegov-právnikov ho nazval „najčudnejším mužom, akého kedy videl“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obľúbený

Napriek tomu sa Abraham Lincoln, právnik z Illinois z chudobnej rodiny, dostal nielen na post najmocnejšieho muža Spojených štátov, ale aj medzi najuznávanejších prezidentov v amerických dejinách. Zhodujú sa na tom historici – v ich prieskumoch vždy končí v prvej trojke a často vyhráva.

SkryťVypnúť reklamu

Súhlasia aj bežní Američania, ktorí sa o veľkosti Abrahama Lincolna učia už od detstva. V poslednom prieskume obľúbenosti prezidentov z roku 2011 skončil druhý za Ronaldom Reaganom, možno len preto, že víťaza majú ešte Američania v živej pamäti.

Veľkosť a obľuba Abrahama Lincolna prišla už za jeho života. Ako píše Daily Telegraph, počas Veľkonočnej nedele roku 1865, deň po tom, ako zomrel v posteli po atentáte, mu kazatelia v kostoloch po celej krajine venovali svoju kázeň. Podľa historičky Jennifer Weberovej o ňom hovorili „ako o americkom Ježišovi“.

Obľúbený zostáva dodnes. Napísalo sa o ňom 17-tisíc kníh a natočilo najviac filmov spomedzi amerických prezidentov. Najnovšie sa tento týždeň dostal na Slovensku do kín Lincoln Stevena Spielberga, ktorý ukazuje posledné mesiace jeho života.

SkryťVypnúť reklamu

Lincoln na návšteve u vojakov Únie. FOTO - FOTOLIA

Americký sen

Prečo vidia Američania Lincolna tak vysoko? Jedným z dôvodov je, že jeho život potvrdzuje americký sen. Na rozdiel od Georgea Washingtona či Franklina D. Roosevelta pochádzal z chudobných pomerov.

Narodil sa v Kentucky v rodine farmárov, ktorá sa za jeho mladosti musela dvakrát sťahovať. Ako malému chlapcovi mu zomrela matka a pre otcove dlhy musel pomáhať na farmách susedov. Dohromady ukončil iba jeden rok školskej dochádzky, no aj vďaka macoche, ku ktorej mal dobrý vzťah, získal lásku k čítaniu.

Viac ako farmárčenie ho lákalo právo a politika, a tak nakoniec po samoštúdiu začal pracovať ako právnik v Illinois. Postupne sa so striedavými úspechmi dostal aj do lokálnej politiky.

Neskôr sa z neho stal veľmi dobrý rečník, jeho druhá inauguračná reč v roku 1865 len mesiac pred smrťou sa doteraz považuje za jednu z najlepších, akú kedy prezident predniesol.

SkryťVypnúť reklamu

Každopádne mimo Illinois bol len málo známy, keď išiel za novú republikánsku stranu bojovať do prezidentských volieb. Londýnsky denník Times ho označil za sotva „vidieckeho právnika.“ On sa však dokázal dostať až do Bieleho domu.

Ako ochranca Únie

Čo neviete o Lincolnovi

  • Bol maniak do techniky. Ako jediný z amerických prezidentov si dal patentovať vynález – systém, ktorý pomohol lodiam dostať sa z plytčiny.

  • So ženami bol najmä v mladosti neistý. Jeho manželku Mary Toddovú z bohatej rodiny mu nechceli dať, pretože bol chudobný. Niektoré teórie hovoria, že spával aj s mužmi, presvedčivý dôkaz však chýba.

  • Bol dosť chladný kresťan. Hoci často v príhovoroch spomínal Boha a Bibliu, nikdy sa nestal súčasťou žiadnej cirkvi.

  • Napriek vážnej tvári, ktorú ukazujú dobové fotografie, mal rád humor, a rád rozprával vtipné príhody.

  • Týždeň pred atentátom sa mu snívalo, že niekto zomrel v Bielom dome. Keď sa spýtal kto, povedali mu, že prezident. V rakve uvidel vlastnú tvár.

  • Vedel sa pobiť. Jedna príhoda hovorí, že počas prejavu zostúpil z pódia, keď videl, že politický oponent bije jeho priateľa. Útočníka chytil, hodil o zem, a vrátil sa na pódium.

  • Zdroj: Lincolnova knižnica

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí Američania si ho cenia za to, že dokázal udržať po krvavej občianskej vojne Spojené štáty pohromade. Často aj za cenu tvrdej politiky, kupovania si hlasov či autoritatívnej vlády.

Mnohí mu vyčítali, že počas vojny sa správal ako diktátor, keď vydával dekréty bez schválenia Kongresom, zatýkal odporcov vojny či obmedzoval osobné slobody.

Lincoln sa podľa encyklopédie Britannica bránil, že americká ústava mu dáva právo pozastaviť niektoré slobody „v prípade rebélie či invázie, ak si to vyžaduje verejná bezpečnosť“.

„Musím zastreliť prostoduchého chlapca, ktorý dezertuje, ale nesmiem skriviť vlas na hlave agitátorovi, ktorý ho na to nabáda?“ pýtal sa podľa encyklopédie.

Aj týmito prostriedkami nakoniec udržal Spojené štáty jednotné. Aj keď to krajinu stálo štyri roky vojny a 600-tisíc mŕtvych.

SkryťVypnúť reklamu

Ako osloboditeľ otrokov

Jeden z jeho najväčších počinov, za ktoré ho obdivujú aj mimo Spojených štátov, je zrušenie otroctva. Lincoln najskôr presadil Výhlásenie o oslobodení otrkov (práve v januári malo 150 rokov), ktorá otrokov na území južanskej Konfederácia označila za „navždy slobodných“.

Aby však presadil zrušenie otroctva natrvalo a nespochybniteľne, musel schváliť trinásty dodatok americkej ústavy v Kongrese.

Lincolnovi pomohlo, že sa zmenila verejná mienka. Na názor ľudí na otroctvo mal podľa najnovšieho filmu televízie PBS Abolicionisti veľký vplyv román Chalúpka strýčka Toma (vydaná v roku 1852), ktorá ukázala čiernych otrokov ako ľudí. „Zasiahlo to americkú verejnú mienku ako meteorit,“ píše CNN.

Lincoln pritom nebol žiadny radikálny abolicionista a zrušenie otroctva využíval najmä ako politický nástroj voči Juhu. Otroctvo mu na začiatku prekážalo najmä z ekonomických príčin, keďže chudobní farmári, ako bol aj jeho otec, mohli ťažko konkurovať južanským štátom, kde ešte farmári mohli mať otrokov.

SkryťVypnúť reklamu

Čierni a bieli

Podľa súčasných meradiel by sa Lincoln mohol zrejme považovať za rasistu. Často černochov nazýval hanlivým výrazom neger, či hovoril o nich vtipy.

„Biela a čierna rasa sú rozdielne, nepodporujem sociálnu a politickú rovnosť rás a ak budú žiť spolu, musia byť v pozícii nadradenej a podradenej rasy,“ povedal napríklad v roku 1858.

V roku 1862 zasa černochom navrhoval, aby ich po oslobodení (išlo asi o 3,5 milióna ľudí) premiestnili na územie Panamy.

Tento názor bol však v tom čase aj medzi ľuďmi, čo chcú zrušiť otroctvo, bežný. Navyše Lincoln musel často hovoriť, aby získal podporu ľudí. O tom, čo si presne myslel o Afroameričanoch, sa doteraz vedú spory.

Podľa historika Blakesleeho Gilpina, sa jeho názor aj pod vplyvom, že černosi bojovali vo vojne, ku koncu zmenil. „Prichádzal do úradu ako umiernený, aby sa z neho stal veľký emancipátor,“ povedal historik pre CNN použijúc častú prezývku Lincolna.

SkryťVypnúť reklamu

Ako martýr

Je tu ešte jedna vec, prečo majú Američania Lincolna na vrchole svojich prezidentov. Na rozdiel od iných velikánov v Bielom dome, zomrel rukou vraha. Krátko predtým zrušil otroctvo, ukončil vojnu a začal druhé volebné obdobie.

Pobláznený herec a prívrženec Juhu John Wilkes Booth ho zastrelil v divadle. Na vrchole síl a popularity, nestihol už nič pokaziť.

Aj preto Abraham Lincoln, nezameniteľný prezident s vysokým klobúkom a bradou, doteraz neprestáva fascinovať Američanov. A aj keď sa o ňom natočilo najviac filmov, na každý nový stále chodia.

Dokazuje to aj aktuálny Spielbergov film. Za dva mesiace zarobil už 160 miliónov dolárov a od amerických kritikov má 12 nominácií na Oscara.

Alebo - ako povedal ruský spisovateľ Lev Tolstoj: „Zo všetkých veľkých národných hrdinov a štátnikov histórie je jediným skutočným velikánom Lincoln“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Guterres na zasadaní Bezpečnostnej rady OSN k situácii na Blízkom východe.

Dočasné prímerie bolo vyhlásené kvôli zemetraseniu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Prejsť by mali aj cez Slovensko.


TASR
Palestínske dievčatko zranené po izraelských leteckých útokoch prinášajú na ošetrenie do nemocnice v meste Gaza.

Budova školy slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny.


TASR 1
Eurokomisár pre klímu Wopke Hoekstra

Eurokomisár pre klímu avizuje „pragmatický“ prístup k zeleným ambíciám.


SITA 2

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu