SME

Knieža bude zrejme čeliť trestnému oznámeniu pre podozrivé zákazky

Schwarzenbergovi ministri a úradníci sa podľa Jakuba Klouzala snažili zatajiť neprávosti vo verejných zákazkách a auditoch.

(Zdroj: TASR)

Ministerstvo naopak tvrdí, že sa nimi zaoberalo.

PRAHA. Len čo sa skončia prezidentské voľby, bude Karel Schwarzenberg zrejme čeliť trestnému oznámeniu. S touto informáciou prišiel v týchto dňoch internetový server aktuálne.cz.

Podľa servera má trestné oznámenie súvisiace s údajnými machináciami na Ministerstve zahraničných vecí podať niekdajší IT riaditeľ rezortu, držiteľ ocenenia Nadačného fondu proti korupcii Jakub Klouzal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Padni komu padni

Klouzal prišiel na neštandardné procesy v oblasti verejných zákaziek, ktorých kľúčovou postavou mal byť vrchný riaditeľ sekcie spracovania informácií Lidinský.

SkryťVypnúť reklamu

O získané poznatky sa podelil aj so svojím nadriadeným, aby po jeho nečinnosti informoval samotného ministra, ktorým bol vtedy Jan Kohout.

"Po nástupe Karla Schwarzenberga do úradu ministra sa úradníci, do ktorých kompetencie patrili verejné zákazky a audity, snažili neprávosti zatajiť. Z tohoto dôvodu sa Jakub Klouzal rozhodol opäť informovať svojho najvyššieho nadriadeného o možnom podozrení z rozsiahleho plytvania s verejnými prostriedkami a upozorniť na neštandardné procesy pri zadávaní verejných zákaziek. Minister sa k veci postavil čelom a razil politiku "padni komu padni", pričom nariadil opätovné šetrenie bez dôsledného dohľadu nad prebiehajúcimi krokmi," píše server s odvolaním sa na protikorupčný fond. Práve na ten sa Jakub Klouzal obrátil kvôli údajnej pretrvávajúcej nečinnosti rezortu.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo nečinnosť odmieta

Ministerstvo zverejnilo v stredu vyhlásenie, v ktorom odmieta tvrdenia o nečinnosti.

"Nie je pravda, že sa minister nezaoberal IT zákazkami vo svojom úrade. Podozrenie na jeho podnet preverovala Generálna inšpekcia Ministerstva zahraničných vecí. Minister nechal vypracovať nezávislú analýzu zákazok externou firmou. V dobe preverovania zákaziek minister odvolal dvoch zodpovedných pracovníkov ministerstva, ktorí pri šetrení prípadov nepostupovali dostatočne rýchlo a razantne," konštatuje sa v stanovisku MZV ČR.

Rezort podľa neho podal v súvislosti s podozrivými zmluvami štyri trestné oznámenia, ktoré však polícia odložila, nič to však nemení na tom, že má záujem na vyšetrení všetkých prípadných podozrení.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa objavili nové skutočnosti, ktoré by vyšetreniu mohli napomôcť, je ministerstvo pripravené odovzdať ich znovu polícii.

Rezort vyzval súčasne Jakuba Klouzala, aby neodkladne konal a všetky informácie, dôkazy, o ktorých hovoril verejne, odovzdal polícii, pretože v opačnom prípade môže brániť vyšetrovaniu.

Česká republika

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 113
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 931
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 444
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 279
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 082
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 559
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 180
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu