Do rozhovoru sa zapájal aj filmár Martin Hanzlíček, ktorý s Gálom natáča dokumenty.
Z Prahy od nášho redaktora Matúša Krčmárika
Čo urobili voľby s českou spoločnosťou?
„Rozdelila sa takmer pol na pol. Ale treba z toho odpočítať 40 percent ľudí, ktorí neprídu k voľbám. Je im to buď jedno, alebo si nenašli svojho kandidáta.“
Podľa čoho sa rozdelila?
„Nie je to racionálna deľba, spoločnosť sa rozdelila podľa dizajnu kandidátov. Je tam hrozne veľa vášní, pudov, predsudkov. Miloš Zeman je symbol politiky, ktorú poznáme pod metaforou sociálny štát, politika pre odkázaných, pre chudobnejších. Schwarzenberg je metafora pre politiku tradícií, politiku individualizmu, konzervatívnu a súčasne je tam obrovská grácia. On je milý, nekonfliktný, múdry, starý pán, zatiaľ čo Zeman už nie je mladý pán, blíži sa k sedemdesiatke, ale nie je ani milý, nemá gráciu, ani nie je konsenzuálny, on je skôr konfrontačný.“
Prečo sa teraz vôbec Česi začali zaujímať o politiku?
„Prezidentské právomoci sú malé, prezident nemôže rozhodovať o každodennej politike, ale je symbolom štátnosti a tá je pre Čechov veľmi dôležitá. Symboly majú dnes neuveriteľnú silu. Hrá sa tu o symboliku. Ani Zeman, ani Schwarzenberg nebudú tvoriť zákony, nebudú vstupovať ľuďom do bežného života, môžu ich len nasierať, ak budú príliš aktívni.“
V kampani sa nehovorí o politike, ale o zástupných záležitostiach.
„Útočí sa na spodné pudy. Politika je primárne o vášňach, pudoch a emóciách. Predstavte si, že ľuďom začnete vysvetľovať dôchodkovú či daňovú politiku. Pošlú vás preč. Sú to zložité veci a práve preto prenášajú zodpovednosť na politikov, aby to riešili za nich. Ľudia sa vyznajú v tom, kto sa im páči, koho majú radi.“
Vnímate súčasnú kampaň ako negatívnu?
„Áno. Zeman niekoľkokrát klamal o Schwarzenbergovi, hovoril, že má v rodine nacistov, že vyhnal starú ženu zo svojho zámku, že spochybňuje Benešove dekréty. Nič z toho nie je pravda. Ale keď už hodíte v kampani na človeka kus hovna, môžete byť aj štyri hodiny pod sprchou a stále budete smrdieť. Negatívna kampaň je populárna najmä v postkomunistických krajinách a nedá sa s tým bojovať.“
MH: „Zrazu sa medzi ľuďmi začína použivať slovo „cizák“. Čo by ten cizák robil na našom hrade? Slovo cizák používali v časoch, keď vznikala anticharta, hovorili o cizákoch, ktorí nám chcú rozvrátiť domovinu. Zemanovi ľudia to teraz vytiahli a natláčajú to do ľudí.“
Čo urobí zo spoločnosťou fakt, že v pondelok bude mať prezidenta, ktorého bude polovica ľudí neznášať?
„Ľudia pôjdu do práce a všetko bude v poriadku. Z môjho hľadiska by bolo lepšie, keby bol prezident nekonfrontačný a neagresívny a z týchto kandidátov je taký Schwarzenberg. Ak tam bude sedieť Zeman, bude generovať negatívne emócie, ale takých je tu dosť aj tak. Mnoho ľudí má v Česku stále pocit, že žijú v najhorších možných časoch, ale opak je pravdou.“
Nebol by podobne nekonfrontačný aj Jan Fischer?
„Fischera som nevolil, lebo som sa v kampani nedozvedel, kto je Fischer. Nedopočul som sa žiadny jeho názor, žiadne vyjadrenie k spoločenskému problému. Celý imidž bol postavený na tom, že sa náhodou a na chvíľu stal predsedom vlády. Pardón, ak toto má byť dostatočný dôvod, aby sa niekto stal prezidentom, nestojím o to.“
Bola by aj v prípade jeho postupu do druhého kola kampaň o minulosti?
MH: „A o čom inom by sa bavili? Zeman by aj vtedy poslal svojich ľudí, aby vytiahli na neho niečo z minulosti v komunistickej strane. Oni sa nemôžu baviť o víziách, pretože aké môže mať prezident vízie? Dohodnú sa na tom, že chcú Európsku úniu, ale tým to končí.“
Schwarzenbergovi vyčítajú jeho minulosť v Rakúsku. Bolo by v Česku prijateľné, keby Fischerovi pripomínali jeho židovský pôvod?
„Časť českého elektorátu by túto kartu vytiahla, ale nie Zeman. Negatívna časť kampaní je produktom volebných tímov, tak sa teraz robia voľby. Politici si uvedomili, že negatívna kampaň je najlepšia kampaň, ale v skutočnosti je to cesta do pekiel.“
Neničí to dôveru v politiku?
„Dôvera v politiku je už teraz minimálna.“
Nie je to dôsledok negatívnej kampane?
„Aj negatívnej kampane. Aj toho, že medzi nami máme obrovské množstvo frustrovaných ľudí, ktorým sa nedarí a majú pocit, že za to môže niekto iný.“
Voľby českého prezidenta sledujte online na serveri idnes.cz
Čítajte viac o českých voľbách
- V čom sa Schwarzenberg a Zeman zhodnú a čo ich rozdeľuje? Prezidentskí kandidáti v piatich bodoch.
- Zemanova krčma volí Karla Schwarzenberga. „Ľudia cítia, že teraz môžu niečo naozaj zmeniť k lepšiemu,“ tvrdí majiteľ podniku.
- Zeman tvrdí, že Schwarzenberg zhoršil vzťahy so Slovenskom. posledná debata pred voľbami ukázala, aké je Česko rozdelené.
- Ak by sa o českom prezidentovi rozhodovalo len v Prahe, výsledok by bol jednoznačný.
- "Som z vašej SMS šokovaný. Vy teda volíte knieža? Ja budem v prípade jeho zvolenia uvažovať o emigrácii. VK," napísal Klaus svojmu známemu.
- Nestabilní českí voliči odradili agentúry od prieskumov
- Schwarzenbergov hlas je neplatný, do urny vhodil lístok bez obálky