V poľskom parlamente v piatok zamietli tri zákony o zväzkoch homosexuálov, všetkých svojich poslancov nepresvedčil ani premiér Donald Tusk.
Agentúrnu správu sme o 19:52 nahradili autorským článkom denníka SME.
VARŠAVA, BRATISLAVA. V poľskom Sejme sedí od roku 2011 prvý otvorene sa hlásiaci gej a dokonca aj transsexuálka. Anna Grodzka narodená ako Krzysztof Begowski je vôbec prvou transsexuálnou poslankyňou v parlamente európskeho štátu.
Jej kolegovia v Sejme však v piatok opäť ukázali, že Poľsko je stále konzervatívna krajina.
Zamietli tri zákony o registrovaných partnerstvách. Dokonca aj ten, ktorý navrhol poslanec vládnej strany a ktorý premiér Donald Tusk otvorene podporil.
Stále konzervatívni
Podobne ako v ďalších desiatich krajinách Európskej únie vrátane Slovenska nemôžu homosexuáli v Poľsku uzatvárať registrované partnerstvá či svadby.
Vôbec prvýkrát sa tento týždeň o týchto možnostiach diskutovalo v poľskom parlamente. Dva zákony pripravila ľavicová opozícia, s jedným prišiel poslanec vládnej pravicovej strany Občianska platforma.
Fakty
Partnerstvá v Únii
Svadby homosexuálov povoľuje 6 krajín.
Registrované partnerstvá 10 krajín.
Nemá ani svadby, ani partnerstvá: 11 krajín (Poľsko, Slovensko, Taliansko, Grécko, Pobaltie, Rumunsko, Bulharsko, Cyprus, Malta).
Žiadny z nich nedával homosexuálom právo na adopcie.
Zákon vládneho poslanca bol najmiernejší, navrhoval len dedičské práva, právo na vydanie tela zosnulého či informácie o zdravotnom stave partnera.
„Autori vynechali všetky veci týkajúce sa penzií, zdravotnej starostlivosti, daní, ako aj medzinárodných párov. Väčšina LGBT organizácií v Poľsku ho považovala za nedostatočný,“ napísal pre SME Marcin Szczepkowski z organizácie podporujúcej zväzky Láska nevylučuje.
Tento zákon podporil aj premiér Donald Tusk. „Urobme ich žitie výhodnejším,“ nabádal poslancov.
Konzervatívne krídlo jeho strany však povedalo nie. Asi štvrtina (46) poslancov Občianskej platformy hlasovala proti, v dôsledku čoho neprešiel ani tento najmiernejší návrh.
„Hlasovanie bolo testom, ako veľmi občianska je Občianska platforma. Ukázalo sa, že väčšina je, ale značná menšina absolútne nie je,“ napísal známy publicista Tomasz Lis.
Túto konzervatívnu menšinu v Tuskovej strane najlepšie reprezentuje minister spravodlivosti Jaroslaw Gowin. Ten už v minulosti bojoval napríklad proti oplodneniu in vitro.
Počas diskusie o registrovaných partnerstvách povedal, že návrh je proti ústave, no čo reagoval Tusk, že ide len o „názor ministra Gowina“.
Podľa politológov môže Občianska platforma stratiť mladých voličov, ktorí majú na výber medzi Hnutím Janusza Palikotu a ľavicou.
Práva áno, partnerstvá nie
Registrované partnerstvá však okrem poslancov stále odmieta aj väčšina Poliakov, minulé leto asi 56 percent.
„Zvláštne je, že v prieskumoch väčšina ľudí zároveň podporuje niektoré individuálne práva pre homosexuálov,“ dodáva Szczepkowski z organizácie Láska nevylučuje.
Pripomína aj silné postavenie katolíckej cirkvi, ktorá „je agresívnou opozíciou“ voči zmenám.